Ölüm Var Hacı / Genç Haber Merkezi / @olumvarhaci

Aklımızı kaçırdık paşam ve hiç ummadığın kadar hükümlüdür zatıâlileri.

Yumuşadık, yumuşacık olduk; Amerikan emperyalizmi değil de bir Ayşe teyze çıktı içimizden ve cırt ediverdi bugüne kadar özenle baktığımız gömleğimiz. Ve gömlek değiştirmek siyasetimizin literatüründe iktidara tekâmül ediyordu. Aynı yoldan geçmiştik, aynı sudan içmiştik ne de olsa. Sudan içmek derken Sudan unuttuğumuz bir başka Müslüman ülke adı olarak kaldı heybemizde. Mis gibi konfor kokuyordu ortalık, niye kokmasın ki? Demokrasimiz vardı bizim. Demokrasi; Müslüman bir çocuğun katline “ecel” demenin en siyasi yolu, diplomasi ise geceden kınanmış bir katliam için vicdana sus demenin en devletlerarası karşılığı. Irak’ta Amerika’ya kızılan demokrasi için Suriye’de, Mısır’da biz demokrasi dedik!

Allah affetsin! Allah affetsin gözüm, düşün ki nasıl temiziz hâlâ. Tatil fotoğraflarımızın arasına Suriyeli, Mısırlı şehitlerimizinkileri ekledik. Nasıl eklemeyelim? Hassasiyetlerimiz var bizim. Kerahat vakti girmeden ojesini silen kızımız şehadet parmağına gösterdiği özenle göğsümüzü kabartıyor. Allah-u Ekber diyor mazlumlar için Mısır’ın Ortadoğu’da olduğunu sanan kirli sakallı abimiz. Lan Kuzey Afrika’da kan akıyor, adam Ortadoğu analizi yapıyor.

İçki içmek haramken biz kafamızı neyle bu kadar güzel yapıyoruz bilmiyorum. Anladığım gün temizinden bir günaha ben de girersem şimdiden tövbemi edeyim. Ya da Leyla ile Mecnun izleyeyim. Gezi parkı sonrası eylemlerinin anasonuna arpayla cila çekenlerin muhafazakâr mizah yaptığına iman edip, bir yudum da ben alayım aşkın yıllanamamış modern şarabından. Popülizmi bir gerdan gibi taşıyalım şalımızın boynu en açık kısmında ve delikanlılığımızın raconu bir tespih gibi elimizde dönsün dolansın. Çünkü biz hep söyleyecek bir şey, rahatlayacak bir bahane, paçayı yırtacak ince bir hadis buluruz. Kolaylık dini bizimki değil mi? Somali’de susuzluktan dudakları çatlayan bir gence bakınca aklımıza kozmetik sanayinin oralara neden ulaşmadığı geldikçe alayımız fasonuz biline.

Neyse bunlar pek gereksiz ayrıntılar. Çünkü biz zaten Ortadoğu’da büyük bir aktörüz. Bak, “aktörüz” dedim. Hollywood’dan gelme en diplomatik övüncümüz. Bir kadın devlet büyüğümüz olursa şayet aktris olalım lütfen. Feministler bu duruma fena kızıyor. Gerçi bunlar da gereksiz ayrıntılar. Mal ve can yerine eşsiz fikirlerimizle cihad ettiğimiz için bence bir sıkıntı yok. Onca da yok, sence de yok ve tüm zamirlere çekersem can sıkılır velhasılıkelam yok işte.

Ne diyorduk? Demokrasi… Yunanlardan devşirdiğimiz eşsiz yönetim stratejisi. Kitap ne diyordu?

“Yoksa onlar (İslâm öncesi) cahiliye idaresini mi arıyorlar? İyi anlayan bir topluma göre, hükümranlığı Allah`tan daha güzel kim vardır?”

“Bu Kur’an, insanlar için kalp gözleri konumundaki bir nur, kesin olarak anlayan bir toplum için de bir hidayet ve bir rahmettir.”

“O, sizi bir tek candan yaratandır. Sizin bir karar kılma yeriniz, bir de emanet bırakılma yeriniz var. Biz anlayan bir toplum için âyetleri ayrı ayrı açıklamışızdır.”

Anlaşılmadı "merkez." Anlayan bir toplum olamadık. Anlaşılmadı! 


GENÇ'ın Yazısı.