A. Yasin Demirci

Katar’da yaşayan Hıristiyanlar, Katar Emiri Şeyh Hamd Bin Halife Alisani’nin âli himmetleriyle artık ibadetlerini kaçak köçek yapmaktan kurtulmuşlar. Katar gazetesi öyle yazıyor. Emirin 15 milyon dolar tutarındaki bağışıyla inşa edilen kilise Katar’ın şanına yakışacak derecede modern bir yapıda olmuş. 15 milyon dolar gibi hatırı sayılır bir bağışta bulunması haliyle Vatikan’ı ziyadesiyle mesut ve bahtiyar etmiş. Emir hazretleri bir de ülkenin diğer beş şehrine de kilise yapılması için talimat vermesi tabiatıyla Hıristiyan âleminin keyfini beşe katlamış.

İngiliz Times gazetesinde yer alan başka bir habere bakılırsa, Katar’ın ardından Suudi Arabistan da, topraklarında kilise yapımına izin vererek Vatikan’a jest yapma hazırlığı içindeymiş.

Gazete yakın zaman önce Vatikan`da gerçekleşen Papa 16`ncı Benedict ile Suudi Arabistan Kralı Abdullah görüşmesinin meyvelerini vermeye başladığını belirtiyor. Taraflar `barış ve daha yakın dini ilişkiler` için çalışma sözü vermişler. Vatikan sözcüsüne göre, ilk kilise inşaatı için Suudi Arabistan makamlarından resmi izin alınması için an meselesiymiş…

Batı dünyasında, Hz. Muhammed’e (s.a.) söven kitapların bedava dağıtıldığı, İslam`ı ve Kur`an-ı Kerim`i kötüleyen filmlerin yayınlanmaya hazırlandığı, velhasıl İslam düşmanlığının zirve yaptığı bir dönemde Hıristiyan dünyasına bir jest yapmak gerekiyordu elbette!


GENÇ'ın Yazısı.