"Hiroşima`yı bombaladık, Nagazaki`yi bombaladık; New York ve Pentagon`dakinden çok daha fazlasına, binlercesine nükleer bombalar attık ve bunu yaparken asla gözümüzü bile kırpmadık. Filistinlilere ve Güney Afrikalı siyahlara karşı devlet terörizmini destekledik. Şimdi denizaşırı ülkelerde yaptıklarımız dönüp bizi tam da ön bahçemizde vurdu diye öfkeliyiz. Amerika ektiğini biçiyor."

"Hükümet daha büyük cezaevleri inşa ediyor, beyazların çıkarına yasalar çıkarıp sonra bizim `Tanrı Amerikayı korusun` diye şarkı söylememizi istiyor. Hayır, hayır, hayır, Tanrı Amerika`yı kahretsin. Masumları öldürenler için İncil böyle söyler. Vatandaşlarımıza insan gibi davranmadığı için Tanrı Amerika`yı kahretsin. Tanrı gibi davrandığı sürece, Tanrı Amerika`yı kahretsin."

Doğru söze ne denir? Hiçbir şey ama ABD kamuoyu bu sözlerle bir anda sarsıldı. Sözler Chicago Trinity Birleşik Kilisesi`nin emekli rahibi Jeremiah A. Wright`a ait. Wright öyle sıradan birisi değil. Sıradan olmadığı zaten sözlerinden belli ama ABD’de başkanlık yarışında Demokrat adaylar içerisinde önde giden Barack Obama’nın kendisinden Hristiyanlığı öğrendiği, Obama çiftinin nikahını kıyan ve kızlarının vaftiz babalığını yapan birisi O.

Wright üzerinden Obama’ya saldırı, başkanlık yarışının kızıştığını gösteriyor aslında. Bitiş noktasına yaklaşıldıkça bu saldırıların daha çok artmasını bekleyebiliriz. Dahası, bu saldırıların Obama’nın siyahi kimliği üzerine yoğunlaşmasını da... Obama’nın kimliği üzerine yoğunlaşacak bir başkanlık yarışı şüphesiz rakiplerine yarayacak. O da bu durumun farkında ki geçenlerde Philadelphia’da yaptığı bir konuşma ile bu konuda görüşlerini açık ve net bir şekilde ortaya koydu.

Obama’nın 37 dakika kadar süren ve ABD tarihinin en meşhur hitap örneklerinden birisi olmaya aday konuşmasında “amcam gibidir” dediği Wright ile yollarını ayırıyor ve sözlerini hiçbir şekilde tasvip etmediğini belirtiyor. Ama bir noktanın altını çok açık bir şekilde çizerek: “Bu bizim gerçeğimiz ve bununla artık yüzleşme zamanımız geldi.” Rakiplerinin kendisini bu tür söylemler kullanabileceklerini ama ABD halkının artık bu oyuna gelmemesi gerektiğini, artık bu seçim döneminde eğitim, sağlık, iş gibi şeyler konuşmak gerektiğini ifade ediyor. Obama bir şeyi daha açıkça söylüyor: “Beni en iyi gençler anlayabilir.”

Obama kimliği, geçmişi ve duruşu ile ABD başkanlık yarışlarının en ilginç adaylarından birisi. Seçilirse, ABD için, yitirdiklerinin -bir kısmını en azından- telafi imkanı doğabilir.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.