Mine Taşdemir / Genç Haber Merkezi

On bir ayın sultanı geldi, gelecek derken veda etti bizlere… O veda etti etmesine ama yeni bir misafiri buyur ettik hemen: Şevvâl Ayı…

Rahmetin ve bereketin sağnak sağnak yağdığı bir aydan sonra gelen bu ay da, tıpkı bir önceki misafirimiz gibi eli kolu hediye ile dolu geldi.

İşte o hediyelerden, o müjdelerden birisi:

“Kim oruçla geçirdiği Ramazan ayından sonraki Şevvâl ayında altı gün oruç tutarsa, bütün seneyi oruçla geçirmiş gibi olur!” (Riyazü`s-Salihin, C.2,S.510,2.)

Allah’ın bizlere karşı cömertliğine örnek olarak, yukarıdaki Hadis-i Şerif’i işaret etmek yeter de artar bile… O, cömert olmasına cömert ama biz ona hakkıyla kul muyuz? Kul olabilmek için ne yaptık, ne yapıyoruz?

Bu feyizli günler bu sorulara cevap aramamız için biçilmiş kaftan…

Yola çıkmak üzere yavaş yavaş bavulunu hazırlayan misafirimiz Şevvâl Ayı ile ilgili şöyle bir menkîbe anlatılır:

Süfyanı Sevri anlatıyor:

Ben Mekke-i Mükerreme`de üç sene oturdum. Mekkelilerden bir kimse her gün Harem-i şerife gelir, tavaf eder, namaz kılar ve sonra bana selam verip giderdi. Ben bu kimse ile tanıştım. Bir gün o kimse beni yanına çağırdı. Bana dedi ki:
 
“Ben öldüğüm vakit de kendi elinle beni yıka, namazımı kıl ve defneyle. O gece beni terk etmeyip kabrimde gecele. Mükireyn suâli anında bana tevhidi telkin et!” dedi.
 
Ben de o kimsenin istediklerini yapmayı kabul ettim. Bana emrettiğinin aynını yaptım: Kabrinde geceledim. O gece uyku ile uyanıklık arasında iken :
 
“Ya Süfyan! Beni korumaya ve senin telkinine ihtiyaç kalmadı” diye bir ses işittim.
 
O zaman:
 
Ne sebeple bu lütfa eriştin? diye sordum
 
Bana cevap olarak: “Ramazan-ı şerifin orucunu tutup Şevvâl`den altı gün daha eklemem sebebiyle” dedi.
 
O zaman ben uyandım. Yanımda kimseyi göremedim. Abdest aldım, namaz kıldım, uyudum; böylece üç kere gördüm. Bildim ki bu Rahmanîdir; şeytandan değildir.
 
O zaman da kabrin yanından ayrıldım ve "Ya Rabbi! Beni Ramazanın orucuna ve Şevvâl`den altı gün orucuna muvaffak kıl" diye dua ettim. Allah-u Teâlâ Hazretleri beni de muvaffak kıldı.


GENÇ'ın Yazısı.