Eski bir haberdi ama Newsweek kullanınca yeniden ele alınmasında beis yok, çünkü bazı arkadaşlar için Newsweek’in İslam’a ilişkin herhangi bir konuyu ele alıp işlemesi bile haber değeri taşıyabiliyor. “Sana ne kardeşim” diyenleriniz için de şunu söyleyeyim ki sizin bu tür bir tepki vermeniz de bizim için haber taşıyor. Neden mi? Çünkü tepki vermiyorsunuz. Geçen sayıda bu sayfada yayınlanan “The New Dhimmi Times” adlı haberin sonunda ödül vaat etmiştim, ama buna rağmen “tık” çıkmadı. Neyse, okuyucu en iyisini bilir deyip susalım.

İslami kahramanlarla ilgili haberin Newsweek aslında benim dikkatimi çeken, Kuveytli bir müteşeşbbis tarafından hazırlanan 99 kahramanın Beyaz Saray’a terörle mücadele kapsamında sunulmuş bir projede kullanılmış olması. Haberdeki yenilik de bu zaten; yoksa 99 Müslüman kahraman serisinin yayınlanmasının üzerinden neredeyse altı ay geçti. Bu çizgi kahramanlar projesi terör saldırılarında rol alanların çocuklukları üzerinde çalışan Scott Atran adlı bir antroplog tarafından farkedilmiş. Atran, Beyaz Saray’a bu diziden İslam dünyasındaki çalışmalarda faydalanabilecekleri mesajını vermiş.

Güneşin battığı yere bakıp da kendisine dönüp “yeni” şeyler ortaya koymak çabasında olanların en çok sakınması (ya da tam tersi göz önüne alması) gereken nokta işte bu: Bir gün bir yerde hiç ummadığınız bir şekilde kullanılabilme (ya da tam tersi kar etme) ihtimaliniz çok yüksek.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.