Selman Demirkesen / Genç Haber Merkezi

Üç gündür Ağrı’nın Patnos ilçesindeyiz. Burada Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren Umut Kuşum Derneği’nde kalıyoruz. Üç günlük izlenimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Öncelikle misafirperverlik tarif edilemez boyutta. Ne İstanbul’da ne de başka bir yerde böylesi bir misafir sevgisi ben görmedim. Her türlü isteğinize anında cevap vermeye hazırlar. İnsan bu hürmet karşısında utanmadan edemiyor.
 
Buradaki insanlar çok sıcakkanlı. Sokağa çıkıp yürümeye başlasanız her gördüğünüz kişi selamınızı almaya hazır. Biz İstanbul’da tanımadıklarımıza selam vermiyoruz. Efendimiz (sav), “Selamı yayın!” demiş olsa da, bir türlü uygulayamıyoruz. Ama burada öyle değil. Sanıyorum doğuda her yerde böyle.
 
Yemekleri deseniz on numara. Organik diye satılan ürünlerden çok daha lezzetli ve kaliteli buradaki her ürün. Salatalık ve kavun bolca mevcut. Karpuz dahi ekiliyor buralarda. Ve tabii ki et çok tüketiliyor.
 
Coğrafi olarak da muhteşem manzarası var Patnos’un. Süphan Dağı’a doğru bakan bir manzara. Özellikle Ağrı ile Patnos arasındaki Tutak ilçesi görülmeye değer.
 
Bir de öyle bir şey var ki burada, subhanallah! Sodalı su akıyor çeşmeden. Ama bizim marketlerde satılan maden suyu gibi değil. İnsanın içtikçe içesi gelen bir maden suyu. Ne ekşi, ne tatlı, ne sert, ne de acı. Yumuşacık bir tadı var. Allah’ın hikmeti işte.
 
Patnos ilçesi 2011 sayımlarına göre 128 bin 213 kişilik bir nüfusa sahip. Böylesi bir nüfusa büyük bir hizmet gerekiyor. Bu bağlamda 2010 yılında Kalkınma Bakanlığı, Ağrı Valiliği ve Umut Kuşum Derneği’nin ortak çalışmasıyla SODES (Sosyal Destek Programı) faaliyete geçmiş. Hâlâ da devam ediyor hizmetler. Yalnız Patnos’ta değil, Ağrı’da da faaliyetler yapıyorlar.
 
Burada bir aşevi var. Şimdi tadilatta. Yazın 500, kışın 1500 kişilik yemek verebilecek kapasitede. Hemen yanına da Erkam Kitabevi açılacakmış. Bir de merkez var, öğrencilere ders çalışma ortamı sağlayan, misafirhanesine kadar her türlü imkâna sahip bir merkez.
 
Ağrı’da da bir öğrenci yurdu yapılmış. Yenileniyor şu anda. 2 milyon liralık bir hizmet bu yurt. İmam Hatip öğrencilerinin kalacağı, mescidi harikulâde olan bir yurt. :)
 
Bu hizmetleri yerinde görmek çok güzel. Özellikle gençlerin bu tür faaliyetler içine girmesi, gelip buralarda vakitlerini geçirmeleri, böyle güzel insanlar arasında yetişmeleri, geleceğe çok daha umutla bakmamızı sağlıyor. Okuyan, duyan, hisseden bir nesil yetişiyor. Ümmete hizmet yolunda yetişen bir nesil.
 
Son olarak burdaki bir abinin sözünü aktarmak istiyorum: "Patnos kutsal şehirdir. Mekke, Medine, Kudüs, Patnos!" :)
 
Rabbim, O’nun yolunda yapılan bütün hizmetlerin kat be kat artarak devam etmesini cümlemize nasip etsin. Patnos’tan selamlar… 

 


GENÇ'ın Yazısı.