Özgül Bozkuş

Soru: Ev arkadaşımız hırsızlık yapıyor. Uzun zamandır bana ve diğer ev arkadaşlarıma ait para gibi değerli eşyalar ortadan kayboluyor. Bunlardan bazılarını o arkadaşımız alırken gördük. Buna rağmen bilmiyormuş gibi davranmak bizi öfkelendiriyor. Bunun dışındaki ilişkilerimiz son derece iyi. Düzelmesini de beklediğimiz için tepki göstermedik. Ancak bu davranışlar devam ediyor. Ne yapacağımıza bir türlü karar veremiyoruz. Düzelmesini mi bekleyelim yoksa ne yapalım? Teşekkürler.

Cevap: Üniversiteyi başka şehirde okumanın getirdiği sıkıntılardan bir tanesi de hiç tanımadığınız farklı özellikteki insanlarla aynı mekanı paylaşmak. Aynı evi seçmenize neden olan ortak noktalar mutlaka vardır. Aynı bölümü okumak, ahlaki değerlerinizin ortak olması gibi. Ama zamanla bu ortak noktalarda bir çok farklılıkların ortaya çıktığını yaşayarak görmüşsünüz. Temizlik, düzen gibi çözümü kolay olan problemlerle uğraşmak bile zorken böyle ciddi bir konuyu çözmeniz sizi zorlayacaktır.

Ailenizin desteğiyle okuduğunuz ortamda herkesin belirli geliri olduğu için kaybettiğiniz paraların ya da değerli eşyaların sizlerin ruh sağlığını bozmaması mümkün değil. Arkadaşınızın iyi insan olduğunu söylemişsiniz bu güzel bir görüş açısı; hata ile bir insanı karalamamak doğru. Ama unutmayın ki yaptığı hareket iyi insan kavramının karşısına koyulabilecek büyük ve kötü bir davranış. Yani arkadaşınız iyi bir insan değil.

Arkadaşınız Sizi Etkilemese de Lekeler

Hukuken değerlendirelim, tespit edildiğinde bir suç ve cezası ağır. Ahlaken değerlendirildiğinde böyle bir insana iş ve evlilik imkanı sunulmayacağı gibi kimse böyle biri ile arkadaş olmak istemez. Dinen değerlendirelim, kişinin ahiret hayatını karartan bir davranış. Bu değerlendirmelerin sonunda ben sizin kadar masum bakamayacağım. Kaldı ki aynı ev ortamında yaşamak sizlere de tek aile olma sorumluluğu yüklemiş yani onun arkadaşı onların evi, onun arkadaşının yaptığı bir hareket ifadeleri mutlaka sizi bağlar. Arkadaşınız sizi etkilemese bile mutlaka lekeler. Bu hareketi uzun süredir yapması ekonomik durumla da alakalı değil. Bir hastalık olarak da değerlendiremeyiz. Ekonomik durumla alakalı olsa, sıkıntısını sizinle paylaşabilir. Bunu giderebilmek için değişik ekonomik taleplerde (iş, borç, burs) bulunabilir. Hastalık boyutuna baktığımızda, evin dışındaki yerlerde de yaşanmaması ve evin içinde de bu kadar sıklıkla olmaması gerekir. Yani bu o kişinin ahlaki zayıflına bağlı bir davranış.

 Onu Desteklemeyi Bırakın!

En kısa zamanda arkadaşınızın iyiliği için, onu sevdiğiniz için beraberce karşınıza alıp yaşadığınız her olayı tek tek anlatıp, ondan hiçbir cevap beklemediğinizi belirterek aynı evde yaşamak istemediğinizi ifade edin ve bir an önce evinizden çıkartın ve arkadaşlık ilişkilerinizi kesin. Çok sert ve acımasız bir tavır gibi gözükse de ileri de arkadaşınızı hapishane de ziyaret etmekten yada onunla hapishanede bulunmaktan çok daha iyidir. Çünkü bu hareketi yapmasına rağmen ev içinde kabul görmesi ve tepkisiz kalınması bu davranışı beslemiş. Yani sizler sessiz kalarak ona destek olmuşsunuz. Bu sert tepki ileriki dönemlerde kabul edilmek için bu hareketinden vazgeçmesi gerektiğini ona hatırlatacaktır. Yapmayacağına söz verse bile ilişkinizi mutlaka kesin. Unutmayın her ilaç acıdır.

Selamlar...


GENÇ'ın Yazısı.