Serkan Karameşe / Genç Haber Merkezi

Ümmet’in önderine bağlılığını ve sevgisini anlatan merhum Yahya Soyyiğit’in güfte ve bestesiyle açılıyor albüm ve o güzel müziğiyle sesleniyor;

“Ümmetin saf saf olmuş,

Gözleri yaşla dolmuş İçi dışı nûr olmuş,

Gördüm yâ Resûllah Âşık mâşûku buldu,

Gönlüm huzurla doldu

Ne mübârek bir yoldu,

Geçtim yâ Resûllah”

Beşerin onca ezâ ve cefâsına katlanabilenler “leylâ”larından sıyrılıp tamamen Hakk’a yönelirler. Bu yönelişin adı “naz makâmı”dır.

Musîki’nin “Naz Makâmı”

Türk Tasavvuf Mûsıkîsi’nin değerli sanatçılarından Hasan Lütfi Ramazanoğlu, geçtiğimiz günlerde “Naz Mâkamı” isimli albümünü tanıttı. Albümde, Yûnus Emre Hz. Necati Bursalı ve Ahmed Kuddûsi Hz. gibi kendi gönül derinliklerinden gönüllerimize manevi hazzı ileten tasavvuf büyüklerimizin şiirlerinin bestelerinin yanı sıra, yine Ramazanoğlu’nun kendine ait besteleri de yer alıyor. Kâh âlemlere rahmet Efendimize (sav) gönülden bir selam ediyor, kâh Yûnus’un dilinden Hz. Yakub’un hikâyesi seslendiriliyor.

Ayrıca, küçük yaşında büyük işlerin altına imza atan İsmail Hakkı Ramazanoğlu da albümde bir eserde solistlik yapıyor. Naz Mâkamı gönüllerinize haz verecek 12 güzide eser, Rağbet Prodüksiyon etiketi ile yayınlandı. Albümde emeği geçen herkese, bir dinleyicileri olarak teşekkürlerimizi sunuyor, Ramazanoğlu’nun da albümü ithaf etmiş olduğu merhum Yahya Soyyiğit beyefendiye Allah’tan rahmet diliyoruz

“Âşık olanlar ol güle, Nâlân-ı zikrûllah olur

Sâdık olanlar derd ile, Giryân-ı zikrûllah olur

Nûri visâle can atar, Ağlar yaşına dem katar

Divâneler şeklin tutar, Hayrân-ı zikrûllah olur”

Hasan Lütfi Ramazanoğlu Kimdir?

1969 yılında Trabzon / Araklı’da doğdu. 1993 yılında Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1990 yılında yapılan “İlâhiyat Fakülteleri Arası Kur’ân-ı Kerîm’i Güzel Okuma Yarışması”nda İstanbul’u temsilen Türkiye birincisi oldu. Kur’an eğitimi ile alakalı çalışmalarını hâlen, Fatih Çollak Hoca’nın riyâsetinde, asistan – talebe - hoca sıfatıyla Ümraniye Çakmak’taki Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır Kur’an Akademisi bünyesinde devam ettirmektedir.

Okul korolarının yanı sıra, “Aziz Mahmud Hüdâyi Tasavvuf Mûsıkîsi Topluluğu”, “Yakarış Müzik Topluluğu” ve “Göztepe Türk Sanat Mûsıkî Korosu”nda kâsidehan-solist olarak görev aldı ve uzun yıllar bu koroların muhtelif konserlerine iştirak etti. Emin Ongan Üsküdar Mûsıkî Cemiyeti bünyesinde iki yıl nota, solfej, usul ve repertuar dersleri aldı.

Başta TRT olmak üzere, birçok televizyon ve radyo Kur’ân-ı Kerîm, Mevlîd-i Şerif, İlâhiler ve Kasîdeler okudu, programlar yaptı. Evli ve dört çocuk babası olan sanatçı, mûsıki/meşk/beste çalışmaları ve konser organizasyonlarının yanı sıra albüm çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir.

Âşık Olanlar Ol Güle

 

Albüm Tanıtım


GENÇ'ın Yazısı.