Mısır’daki devrim hareketinde aktif rol oynayan gençlerden olan Şems el-Din (bayan) 27 yaşında. 2006 yılında Kahire Üniversitesi  Eczacılık bölümünden mezun olmuş. Kahireli olan Şems el-Din İslenderiye’de bir eczanede çalışıyor. Çok okuyor ve yazıyor. Yazılarını ve  çektiği fotoğrafları kendine ait blog sitelerinde* yayımlıyor. Oldukça güzel fotoğraflar çeken Şems el-Din, Batı’nın değil Müslümanların  dillerini öğrenmeliyiz deyip Türkçe öğreniyor.

evrimden önceki Mısır’ın durumundan bahsederken “Mısır büyük kayıptaydı, gençlerin çoğu ya işsizdi ya da çok az bir gelirle çalışıyorlardı. Örneğin bir tıp fakültesi mezunu aylık 45 dolar kazanıyordu. Etin kilosu ise 10 dolardı. Gelişmeye dair hiçbir şey  yapılmıyordu. Gelecekten umut yoktu ve sadece Allah yaşamamızı istediği için yaşıyorduk” diyerek sitem ediyor ve halkın nasıl isyan  ettiğini/nasıl örgütlendiğini anlatıyor; “Hiç kimse bu devrimi organize etmedi. Sadece www.facebook.com/ElShaheeed adresli  Facebook sayfası insanları tetikledi. Bu masum genç, hiçbir suçu olmamasına rağmen polis tarafından öldürüldü. (Bu konuda daha fazlasını okumak için Wikipedia’ya “Khaled Mohamed Saeed” yazın.) 22 Ocak olaylarının başlamasının en büyük sebebi buydu. Bir  günde 12 milyondan fazla Mısırlı sokaklardaydı. 3 milyon Kahire’de, 2 milyon İskenderiye’de, kalanlar da Suiz, Manofeyya,  Gharbeyya, Asyout ve Mısır’ın diğer şehirlerinde olmak üzere.  Mısır’ın nüfusu da 80 milyon.”

“Mübarek zeki ve yetenekli insanları öldürdü!”

Şems el-Din Mısırlı gençlerin öğrenim durumunun maalesef hiç açıcı olmadığını, bazılarının ev hanımı, bazılarının ise sadece işçi olduğunu belirtiyor. Peki Mısırlı gençler hangi kitapları okuyor diyorum; Bazı İslamcılar İhvan’ın fikir kitaplarını okuyor, bazı gençlerse benim gibi felsefe kitapları ve İslami düşünce kitapları okuyor. Örneğin Dr. Abdülvahap el-Messiri’nin kitapları gibi.** Birçok genç de Kahire Amerikan Üniversitesinde okuyor ve onların çoğu için özgürlük ve demokrasi düşünceleri ön planda.

Mısırlı devrimci genç Şems el-Din’e göre bu devrime hiç kimse ilham kaynağı olmamış. Bu devrimin, sadece Müslüman Kardeşlere  değil, tüm Mısır halkına mâl edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Devrim sırasında Mübarek’in ardından yerine kimin geçeceği tartışıldı sık sık. Bu konuda belli ki Mısırlıların da kafası karışık… Çünkü onlara göre Mübarek, uzun süren diktatörlük sürecinde bütün zeki ve yetenekli insanları öldürdü…

Mısırlılar Türkiye gibi bir ülkede yaşamak istiyor!

Şems el-Din Mısırlıların Türkiye’yi örnek aldığını belirterek şunları dile getiriyor; “Mısır çok karışık bir durumda ama bazı insanlar Türkiye›nin tecrübelerine saygı duyuyor ve Türkiye gibi olmak istiyor. Ama bu yakın gelecekte mümkün gözükmüyor. Çünkü zalim  Mübarek zamanından kalan bozulmalar ülkeyi zayıf ve fakir hâle getiriyor. Mübarek’in toplam hazinesi 70 milyar dolar. Mısır’ın 1 trilyon dolar borcu var! Çok kötü bir durumdayız ve insanlar hızlı bir gelişme istiyorlar. Mısırlı gençler Türkiye’ye çok saygı duyuyor. Türkiye  ekonomik krizleri rahatça atlatıyor. Hatta bildiğim kadarıyla Türkiye ekonomisi, Avrupa’nın en iyi üçüncü ekonomisiydi geçtiğimiz yıl.”

Devrim sona ermedi!

Bu Mısırlı devrimci gençle son olarak o büyük kalabalıklarda Filistin’e ve Refah sınır kapısına karşı nasıl seslerin yükseldiğini konuşuyoruz… “Devrimin önceliği tabii ki bozulmuş Mübarek rejimini yıkmaktı. Şu anda Mısırlıların çoğu yoksulluk sınırında yaşıyor. Bence devrim henüz sona ermedi. Hâla Mısır’ı yola getirebilmek için yapmamız gereken çok fazla şey var. Mübarek’in mal varlığının 70 milyar dolar olması kötü bir durumdu mesela. Ekonomimiz çok zayıf. İşsizlik %35-40 oranında. Önceki rejim zamanında buğday ekmek suçtu ve buğday içeren tüm ihtiyaçlarımızı ABD’den ithal ediyorduk. Yani sonsuza kadar ABD’ye bağımlı kalacaktık ve kendi iç meselelerimizde bağımsız olamayacaktık. Filistin’e yardım etmek istediğimizde, öncelikle kendi ihtiyaçlarımızı karşılamamız gerektiğini fark ederdik. İhtiyaçlarımızı sıraya koymalıyız ve şu anda bizim önceliğimiz, Mısır’ın tekrar güçlü bir ülke olması.”

* www.shamseddeen.blogspot.com / www.dopamin5ht.blogspot.com

**Abdülvahap el-Messiri’nin Hamburger Medeniyeti isimli kitabı Türkiye’de Mana Yayınları tarafından çıktı. Bilginize.


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.