Salih Yüztgenç / Genç Haber Merkezi / @salihyuzgenc

Değerli Genç okurları, merhabalar.

Bu aylar, gerek Türkiye gerek dünya gündemi açısından geçtiğimiz aylara göre çok daha büyük acılarla geçiyor. Genç Dergi olarak, yaşadığımız dünyaya ilgisiz ve tepkisiz kalmıyoruz, bilakis sözümüzü en güçlü şekilde söylemenin derdinde oluyoruz..

Şimdi gündemimizde  “Mısır’daki katliam” var. Gezi olaylarına, Suriye’deki iç savaşa, Arakan ve Gazze’deki zulümlere sessiz kalmadığımız gibi, Mısır için de içimiz yanıyor, bu zulmü tüm dünyaya duyurmak istiyoruz.

Mısır direnişinin sembolü olan  R4BİA  işaretini kapağımıza taşıdık bu ay. Korkumuz yok, inancımız tam ve: “Başımız Dimdik!”

Genç Dergi’nin Eylül sayısı içeriğini sizlere aktarıyorum:

Dosya konumuz yine dopdolu ve heyecan uyandıracak cinsten. Bu yaz Afrika’ya gidip oradaki kardeşlerimizle buluşan Genç Gönüllüler, ibretlik hatıralarını paylaşıyor bizlerle. İbrahim Özkahyaoğlu’nun hazırladığı dosyamızın başlığı şöyle: “Değişmeye Gittiler Değiştiler Geldiler”

Dünyaya ilişkin, öne çıkan haberleri, Beytullağ Demircioğlu’nun hazırladığı “Dünya Gündemi”nden, ülkemizdeki konu başlıklarını ise, İbrahim Özkahyaoğlu’nun hazırladığı “Türkiye Gündemi”nden takip edebilirsiniz.

Genel Yayın Yönetmeni’miz Mehmet Lütfi Arslan’ın, Resulullah (sav) Efendimiz’den bize miras kalan bir hadiseyle ilişkilendirdiği yazısı, günümüzdeki olayları anlamaya ışık tutuyor: “Başımız Dimdik”

Mehmet Köprülü, Afrika’ya giden Genç Gönüllüler’e, ölümsüz bir üslupla seslenmiş: “40 Yiğittiler”

“Rabia meydanına bu ismi kim koydu bilinmez. Fakat Mısır Firavunları bu mücadelenin adı ve mekânı ne olacak önceden bilselerdi, o meydanda taş üstünde taş, Mısır kitaplarında Rabia diye bir kelime bırakmazlardı.” Rabia Gülcan Kardaş’ın yazısı: “Zulme Direnişin Adı: R4bia”

“Videodaki çocuğun masumca etrafına bakışı şu an olmuş gözlerimin önünden gitmiyor. Burnum şu an sızlıyor mesela.” Ayşegül Genç yazdı: “İnekler ve Oksijen Tüpü”
 
Sevilay Kösebalan, bizi dünyadan bihaber olmamaya davet ediyor: “Coğrafya Bilginizi Artırın!”
 
İslâm bir kolaylık dinidir. Peki, buna rağmen, İslâm’ı anlama ve yaşamada neden zorluk çektiğimiz oluyor? Sinan Özgenç yazdı: “Mesele; Kolayın Zor Gelmesidir…”
 
“Daha çok yolun var. Sen daha çocuksun” gibi ifadelere mâruz kalıyor ya da küçümseniyorsanuz, Yazı İşleri Müdürü’müz Süleyman Ragıp Yazıcılar’ın“Büyüklere Sesleniyorum: Sizin de “Daha Yolunuz Var!” başlıklı yazısı, ses getirecek cinsten!
 
Rabia Gülcan Kardaş, kendine has üslubuyla yazdı: “Sertifikalı Sertifikacı”
 
Klinik Psikoloğumuz Dr. Mehmet Dinç, meslek seçimlerinde yaşanan kargaşalara ilişkin bir yazı yazdı: “Ne İş?”
 
Dr. Adem Ergül, Manevi kişiliği inşâ ediyor… Bu ayki yazısının başlığı şöyle: “Esaretin Zilletinden Hürriyetin Zilletine”
 
Kitap sayfamızda Mehmet Emin Gül birbirinden önemli eserleri tanıtarak, şöyle mesajlar veriyor: "Hikmet Avcısından İki Yeni Kitap"  "Saraya Davetlisiniz" "Dil Sapkınlarına Tokat Gibi Kitap" ve "Sûfiliğin Anayasası"
 
Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin eskimeyecek yazısı… “Tarih Şuurunun İnsana Kazandırdıkları”
 
Ali Can Tatlı, yazısında Ashab’ın hayatından bir kesit sunuyor: “O Benden Ben de Ondan”
 
Haşim Akın’ın “kardeşlik anlayışını” çok güzel bir yazıyla anlatarak, bir de soru soruyor: “Ensar Olmaya Niyet Etsek… Ne Dersiniz?”
 
“Ahir Zaman İçinde” ise kimin damak zevki nasıl, kim ne kadar yiyor, gördüğünüz gibi her şey ortada!” Harun Kırkıl’ın ders yüklü hikâyesi: “Açık Büfe Sınırsız Mahremiyet”
 
Kılık kıyafetin, insan ilişkilerindeki yerini anlatan ve insanların bizim dış görünüşlerimize bakarak, nasıl bir davranış gösterdiklerini anlatan bir yazı. Sevilay Kösebalan yazdı: “Kıyafetinle Ağırlanır, Davranışlarınla Uğurlanırsın”
 
Müslümanca bir hayat yaşayabilmek için, İslâm’i ilimleri bilmek ve yaşamak zorunluluktur. Müslümanın önceliği de bu olmalıdır… Mesut Kaya’nın kaleminden ufuk açan bir düşünce yazısı: “Ümmet-i Muhammed’in Yitik Cenneti”
 
Ayhan Işık’tan gerçek bir hikâye… İbret ve mânâ yüklü… “Kul Rasûl’ün Kral Ümmeti”
 
Yusuf Temizcan, geçmişten portreler sunmaya devam ediyor… Bu sayımızda tanıttığı şahsiyet ise “Tanrı Öldü” kitabıyla hafızamızda yer eden, ünlü mütefekkir Friedrich Nietzsche. Meraklısının dikkatle okuması gereken yazının başlığı şöyle: “Tanrının Öldüğünü Düşünen Filozof Friedrich Nietzsche”
 
Gündemimizde yer eden bir kelime var, adı Eylem… Bu kelimeyi aktifleştiren yüzlerce olayın yanına bir de Asım Gültekin’in Üsküdar İskelesi’ndeki şiir eylemini ekleyin… “Bir Sakin Ol, Sakin Eylem Yapacağız!”
 
Halit Yasir Özoğul, Anadolu kokan, ibret dolu bir hatırasını paylaşıyor. Tek kelimeyle mükemmel bir yazı! “Şems-i Siper Haramdır!”
 
Bizlere her ay dünyanın farklı bir noktasından seslenen yazarımız Hande Berra’nın bu ayki durağı, coğrafya derslerinden adına aşina olduğumuz “Greenwich”. Hatıra tadında, bilgi yüklü bir yazı… “Doğu Batı Çizgisi”

Furkan Hasdemir’in derlemesini görüyoruz haber köşemizde. Uluslararası Genç Derneği’nin Çanakkale’de düzenlediği kamptan, Kuzey Irak, Kazakistan, Kırgızistan ve Afganistan’dan gelen misafir öğrencilerin mesajları var…

Doktorluk insanlık için kutsal bir meslek. Fakat günümüzde bazı insanlar doktorları, şiddete ve tehdide mâruz bırakıyor… Cihan Taştan’ın yazısından doktorların önemini bir kez daha anlayabiliriz: “Doktorluk: Hayati Tehlikesi Olan Meslek”
 
Ayşegül Genç ve Sami Yaylalı’nın hazırladığı “BKZ” köşesinde, bu ay konuşulan konu “TERÖR.
 
Bilişim yazarımız Muhammet Murat Tutar bizler için yine çok önemli bilgiler derledi. Konu başlıkları şöyle: “Genç Bilgi İşlem Merkezinde Staj İmkânı!” “Bir Deprem Hissettim!” “Sosyal Medya’da Dolandırılmayın!” “Mobilden TV İzlemek”
 
Dertli Sözlük’te bu ay “Gizli Tahammül” konusu işlendi. Seyfullah Bayram’ın seçkisini, dergimizde görebilirsiniz.
 
Halil İbrahim Kurucan’ın hazırladığı FOTOĞRAF köşesinde, sizlerden gelen fotoğraflar yorumlandı. Ayrıca bu ay anlatılan konu da, gece fotoğraflarıydı. “Gece Fotoğrafının Büyüsünü Yakalamak İçin…”
 
Usta yazar Metin Karabaşoğlu sizlerden gelen yazıları değerlendiriyor… Yazar olmak isteyenler, yazılarını usta bir yazara yorumlatıyor. Metin abinin yazar adaylarına bir de mesajı var: “Kompozisyon Derslerinde Dayatılanları Unutun”
 
Spor yazarı Bülent Şirin, bu ayki yazısında Doğu ve Batı toplumları arasındaki spora bakış açısındaki farklılığı anlatıyor: “Eğitmek ya da Kumdan Kaleler İnşa Etmek”
 
Eylül ayı röportajlarımız ise şöyle:
 
Sabah Gazetesi Dış Haberler Editörü Taha Kılınç’la, Arap Baharı denilen süreci ve Mısır’daki yansımalarının üzerine konuştuk. “Arap Baharı Çoktan Kışa Dönüştü”
 
Hikmet Sami Ay, geçtiğimiz aylarda yayın hayatına merhaba diyen Erkam Radyo’nun Genel Yayın Müdürü Murat Karaman ve Program Müdürü Selahaddin Kocaaslan ile konuştu. “Kalbini Önemseyen, Radyon Erkam’a Bağlanacak!”
 
Aytuğ Işık, TRT’nin izlenme rekorları kıran dizisi “Osmanlı Tokadı”nın senaristi Necati Şahin ile konuştu. “Ezan Okunduğunda İstanbul Dursa Kurtuluruz”
 
Yusuf Temizcan, Gazeteci yazar Kübra Gümüşay ile hayatına ve çalışmalarına dair konuştu. “Acı Çekiyorsan Çaba Göster Değişsin”
 
Bu ay Ödüllü Test’in hediyesi ise birbirinden özel kitaplardan oluşuyor. İsmet Özel’den “Üç Mesele”, Hasan El- Benna’dan “Risaleler” ve Seyyid Hüseyin Nasr’ın ölümsüz eseri “Genç Müslümana Modern Dünya Rehberi” kitaplarından oluşan bu seti kazanmak için hemen testimizi cevaplayın. Linke tıklayarak başlayabilirsiniz: http://genc.in/xAT
 
Not: Editörden yazısını yandaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz: http://genc.in/eylul2013 
 
 

 


GENÇ'ın Yazısı.