Gölgelik ağaçları, mis kokulu dağ çiçeklerini, lale ve sümbülleri, kıvrım kıvrım akan dereleri, yağmurla coşan çimleri ve nice güzellikleri insanlar için yaratan Allah’a hamdolsun...

Yaratıcı tarafından kusursuz yaratılmış olan tabiat en harika peyzajdır. Bizler, çevre düzenleyiciler, peyzaj mimarları ise doğaya en yakın tasarıma ulaşmaya çalışırız sadece. İnsanoğlu olarak asıl aradığımız, asıl özlemimiz ise ilk peygamber Hz. Adem‘in dünyaya gönderilişinden beri cennete özlemdir. Cennetin tasviri, bol ağaçlık, altlarından ırmaklar akan köşklerin bulunduğu bir esenlik yeridir. İçinde çeşitli fonksiyonların yer aldığı (havuzlar, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları ve geniş yeşil alanlar ) mekânlara batı kökenli bir tabir olarak “Rekreasyon(re-creaiton) Alanı” deniyor, dilimize Huzur Alanı olarak tercüme edilmiş. Yeniden oluşma, tazelenme gibi de düşünülebilir. Cennete olan özlemimiz ile ormanlıklarda, korularda, parklarda, bahçelerimizde gördüğümüz güzellikler huzur esintileri veriyor.

“Güzel gören güzel düşünür.” Bu söz bir mana büyüğüne ait. Söz sahibinin vermek istediği mana “görenin güzel görmesi”, burada kast edeceğimiz ise görünenin güzel olması. Bir çöplük, yıkık binalar, dağınık bir masa gören insanın ruh hali ile çiçeklerle bezenmiş, kuş sesleri olan, ağaçlarla gölgelenmiş yemyeşil alanları gören insanın ruh hali bir olmaz. Güzel gören güzel düşünmeye başlar. Mütebessimdir bir kere, pozitif enerjiyle dolar ve hayatından lezzet alır.

Nasıl güzel göreceğiz? Hafta sonları –havalar da müsaitse- bazen AVM’lerin yerine parkları, koruları, mesire alanlarını tercih ederek. Birçoğumuzun bir köyü vardır. Yıllık izinlerimizde bazen tatil köyleri yerine sıla-i rahim de yaparak kendi köyümüzde tabiat ile baş başa geçirerek. Yurdumuzda nice tabiî güzellikler var, bunları görmeye giderek. Belki evimizdeki balkonumuzda ilgileneceğimiz bir Sardunya çiçeğiyle, masa üstündeki bir Afrika Menekşe’siyle.

Gölgelik ağaçları, mis kokulu dağ çiçeklerini, lale ve sümbülleri, kıvrım kıvrım akan dereleri, yağmurla coşan çimleri ve nice güzellikleri insanlar için yaratan Allah’a hamdolsun, hepsi de bizim ülkemizde var. Huzurlu günler TÜRKİYE.


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.