Rehber Abi

İnsana verilen letaifler arasında korku, cesaret, sevinç, üzüntü vb. olabildiği gibi heyecan ve kaygı da vardır. İnsana zarar verdiği düşünülen bu olgular, kontrol altına alınıp düzenlenebilir olduklarından faydalı da olabilir. Heyecan ve kaygı istenilen amaçlara pozitif olarak yöneltilirse sonuç olumlu olacaktır. Bu duruma güzel bir örnek olması açısından şu yaşanmış olayı paylaşmak isterim. Japon bir aile oğullarını judo öğrenmesi için bir spor okuluna gönderir. Kısa bir süre judo kursu alan bu genç, bir gün trafik kazası geçirir ve sol kolunu kaybeder. Japon genç hayattan kendini dışlamış, ümidini kaybetmek üzere iken üzüntülü ailesi, judo öğretmeninin tavsiyesi ile oğullarının okula kaydını yenileler. Ümitsiz genç, öğretmeninin rehberliğinde çok sevdiği judoda en iyi olmayı hedefleyerek tüm gayretlerini ortaya koyar. Bir müsabakada öğretmeninden aldığı taktiklerle finale yükselir. Final maçı öncesinde hocasının verdiği talimat üzere sadece sol kol üzerine yapılan bir tekniğe çalışır. Müsabaka başlamadan önce rakibini şöyle göz ucu ile süzer ve içinden ‘benim de tüm azalarım olsaydı’ diye iç geçirir. Maç esnasında öğrenmiş olduğu sol kola yönelik hareketi uygulamayı düşündüğü bir anda rakibinin kendisine bu hareketi yaptığını görür; ancak sol kolu olmadığı için rakibinin gayreti nafile kalmış. Maçın son anlarında düşündüğü sol kol tekniğini rakibine uygular ve maçı kazanır. Bu sonucun nasıl olduğunu hocasına sorduğunda ise aldığı cevap şu olur: “Birincisi içindeki enerjiyi hedefine yönelttin, ikincisi sol kolun olmamasının avantajını kullandın.”

İnsandaki pozitif düşünce, iyi niyet ve hüsn-ü zan çoğumuzun gücünü bilmediğimiz en büyük özelliklerimizdendir. Pozitif düşünmek karşılaştığımız iç ve dış dünyamızdaki bir çok sorunları çözmemiz için yeterlidir. Bu güç her insanda bulunan bir cevherdir. Pozitif düşünen insanın vücudu, mutluluk hormanları salgılar, böylece tüm metabolizmamızın sağlıklı işlemesi sağlanmış olur.

Gerçek başarı denetimimiz altında gerçekleşir. Ne kadar başarılı olacağımız nasıl düşündüğümüze bağlıdır. Tutumumuz başarılarda belirleyici unsur olacaktır. Olumsuz düşünmek sizi başarıya ulaştırmayacaktır. Bugün büyük başarılar elde etmiş insanlar kalplerini, zihinlerini olumlu ve pozitif düşünmeye kilitlemiş olan insanlardır.

Haziran ayında gireceğiniz ÖSS ve OKS’de sizi olumsuz etkileyeceğini düşündüğünüz heyecan ve kaygı gibi insani özellikleri kontrol altına alarak olumlu, pozitif hale getirebilirsiniz. Bunun için;

1- Çalışmalarınızı hakkıyla sonlandırın.

2- Denemelere ağırlık verin.

3- Sınavınıza birkaç gün kala dinlenin, temiz havada gezinti yapın.

4- Sizi strese sürükleyen şahıs veya olaylardan uzak durun.

5- Kitap okuyarak dinlenin 6- Kendinizi erken kalkıp, erken yatmaya alıştırın.

7- Sizi olumsuz kılacak olan düşüncelerden arının.

8- Sınav esnasında heyecanlanırsanız,o an derin nefes alarak kendinizi yenileyin.

9- Sınavın bütünlüğünü koruyun.

10- Başaracağınıza inanın ve tevekkül edin.

Tüm öğrenci arkadaşlarıma dünya ve ahiret sınavlarında başarılar dilerim .


GENÇ'ın Yazısı.