ABD Başkanlık yarışında Hillary’i saf dışı bırakan Obama, artık Cumhuriyetçi adayla baş başa kaldı. İki avantajı var: ABD iki dönem Cumhuriyetçi başkanla iyice içine kapandı. Bu ne demek? Sistemin selameti açısından sıra Demokratlarda. Siyah başkan seçeneği büyük dezavantaj gibi gözüküyor ama aslında bu, son dönem politikalarına halkın verebileceği en iyi cevap olabilir. Zaten Obama’nın “değişim” temalı kampanyasının oturduğu temel de bu.

İkinci avantaj genç seçmenlerin desteği. Siyah beyaz çatışmasını yaşamamış bu nesillerin desteği Amerikalıların geleneksel tabanının tercih etmeyeceği Obama’yı öne çıkarıyor. Nitekim son kamuoyu yoklamalarında Cumhuriyetçi adayla arasındaki farkı 15 puana kadar yükseltti.

Ancak Obama desteğini arttırdıkça kendisine yapılan saldırılar da artıyor. Sırf bu saldırılara ve hakkındaki iddialara cevap vermek üzere bir site bile kurmuş. (http://my.barackobama.com/page/content/fightthesmearshome/) Sitedeki en önemli başlıklardan bir tanesi ne biliyor musunuz? “YALAN: Obama Müslüman. GERÇEK: Obama asla Müslüman olmamıştır, Müslüman olarak yetiştirilmemiştir, kendisi bilinçli bir Hıristiyan’dır.” Obama’nın bu tür bir savunma içerisine girmesi bu saldırının (!) ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Savunma psikolojisi yüzünden olsa gerek geçenlerde bir konuşması sırasında arka fonda bulunan iki başörtülü adamları tarafından uzaklaştırıldı. Sonradan Obama bizzat bu iki hanımdan telefonla arayarak özür diledi ama bir kere olan oldu. Fanatik Hıristiyanların ve Yahudilerin etkisi o kadar fazla ki değişim ve özgürlükten yana bu aday yapmayacağı hatalara sürüklenebiliyor. Bu psikoloji seçilse de peşini bırakmayacak muhtemelen. Zaten ABD’de sistem o kadar gaddar işliyor ki geleni kendisi yapmakta üstüne yok. Obama da ya sisteme teslim olup sıradanlaşacak –ki büyük ihtimalle bu olacak- ya da büyük bir savaşa girişip tarihe geçecek. Ben mi ne düşünüyorum? Arkasındaki iki başörtülü kızdan ürken birisinin nasıl bir savaşa girişeceğini doğrusu fazla merak etmiyorum.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.