Salome

Kızların gazozlarına ilaç karıştırmakla ünlü ve artık en zeka kıtı kırıtkan kızlar tarafından bile tanınmanın getirdiği kesat işler dolayısıyla bu meslekten emekliye ayrılmak durumunda kalan ve hayatını gazoz-ilaç ilişkisi üzerine konferanslar vererek gençlerimizi aydınlatmaya adayan ve gençlere ibret olması uğruna bu konu bağlamında ticaret-medya-reklam dünyasında da boy gösteren bıyıklı, orta seviyede kötü adam tiplemesi. Alço amcanın nereden nereye dedirten hikayesine bir şey diyeceğim yok, ama bu seyir bana çocukluğumun esas kötü adamı – ama gerçek anlamda kötü – Tecavüzcü Coşkun amcamızın nerelerde olduğunu merak ettirmiştir. Alço sadece ilaç karıştırarak kötü amelin sadece hazırlık bölümünü yaptığı için, aslında yinede affedilir, sevimli olabilecek ve şakaya vurulabilecek bir tiplemedir ve insanın sevgisini kazanması kolaydır. Türk filimlerini adeta gerçek sanan anneannelerimizim bile hoş görebileceği birisidir bir yerde, bir nesil öncesinden Erol Taş kötülüğü gibidir, başka filimlerde birkaç iyi rolde oynayarak sempatiklilk hakkı azanmış olan Erol Taş, gerçek bir kötü olmamıştır ve eğer ömrü el verseydi reklam dünyasının İroni anlayışı ve arayışı onu da bulabilecekdi kuşkusuz.

Ama Coşkun öyle değildir, o Türk Sinemasının son gerçek kötüsüdür ve hep öyle kalacaktır. Medya ve magazinin özel hayat bırakmadığı şu dönemde zaten iyi-kötü adam diye bir şey kalmamıştır, filimlerdeki tipler gerçek değiller ve zaten yeni filmler de eski filimler gibi değiller, bunları seyredenlerin de eski seyirci ile alakası yok. Ama medya Tecavüzcü Coşkun tiplemesini deşifre etmemiştir ve artık etmez de, zaten kendisi çok ama çok kötü, ilaçla uyutmaktan sonra gelen o korkunç aşamanın (anti)kahramanıdır. İşin şakası yoktur yani, hoş görülemez. Zaten Erol Taş`ın aksine kendisini iyi rolde hiç görmememizin sebebi budur, hiç bir şekilde sempati kazanamayacak birisidir kendisi ve yönetmenler bunu bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde anlayarak zorlamamışlardır bu konuyu. Zaten seksenler genel olarak hoş görülemeyecek karakterler ve olaylarla dolu filimlerin dönemidir.

Nuri Alço çok kötü olmayarak ve günümüz dünyasının seyirci-seyir edilen mesafesizliğinin de getirdiği bir gerçeklikle sempati kazanmayı ve ilaçlı gazoz olayını ciddiyetsiz şakalara konu yaptırabilecek bir konuma gelmiştir. Ama Coşkun abimiz o tecavüzcü sıfatından asla kurtulamayacaktır ve tarihe sempati kazanmadan ve anneannelerimizin beddualarını alarak gömülmeye mahkum olmuştur.


GENÇ'ın Yazısı.