Mülayim Sert

Öyle bir meslek düşünün ki nesli tükenmekte olan mesleklerimizden, geçmişte en popüler mesleklerdendi, ondan kral meslek olamaz, bir anda kral gibi oluyordunuz, aklınıza bir şeyler geliyor değil mi? Evet, bu meslek darbecilik.

Darbecilik size bir oyun adı gibi gelebilir. Keşke evcilik, doktorculuk, öğretmencilik gibi bir oyun olsaydı. Biriniz general olurdu, bir diğeriniz suflör. Annenizin evde terlik fırlatamayacağı bir köşede yönetime el koyardınız.

Darbecilik keşke bir sanat akımı olsaydı diyorum içimden. Nice insanı fırça darbeleriyle gülerken resmedebilirdik. Ağlanacak hallerine gülen insanlara gülerdik.

Nice yazar bilirim kendilerinin hayat tecrübesini ortaya koymak için “2 darbe 2 savaş görmüş adamım” sözünü kitaplarına önsöz yapmış.

Büyüklerimiz darbe yıllarını öyle övünerek anlatırlar ki darbeyi onların yaptığını zannedersiniz. Hâlbuki onların amacı sözlerini dinlenebilir kılmak ya da kendilerini danışılması zorunlu bir mevkide göstermekti.

Ben, e-muhtıra ve tankların yürütülmesi faciası dışında yazılacak yaşam tecrübesi olmayan bir yazar olarak bizden sonraki nesillere “İnşallah yazılacak yaşam tecrübeleri olmaz” diye dua ediyorum.

Ters Köşe’de her ayın enlerini belirleyelim diyorum. Bu ayın enleri sadece şarkı, film ve resim alanında.

Ayın Şarkısı

Neyleyim böyle memleketi neyleyim böyle ülkeyi içinde darbe yapacak general olmadıkça / Jennifer Lopez

Ayın Filmi

Er-Genekon’u Kurtarmak

Yönetmen: Sulandırılmış Medya

Aktör: Er-Genekon- Tutuklanan her hangi bir general

Ayın Resmi:


GENÇ'ın Yazısı.