Genç Dergi, 23 sayıdır aylık bir dergi olarak, gençlere ve hep genç kalmak isteyenlere hitap ediyor. Fakat, GENÇ’in faaliyetleri sadece dergi yayını ile sınırlı değil. Ekim 2006’da ilk sayısını çıkarttığından bu yana GENÇ çeşitli illerde gençlik şölenleri, toplantılar, gönüllü faaliyetler, geziler de gerçekleştirdi. Hem fikir, söz, yorum, tavır, hem de faaliyet, buluşma, tanışma, organizasyon anlamında ortaya çıkmış oldu GENÇ.

Yaptığımız bu faaliyetler süresince konuştuğumuz, uygulamaya geçmesini istediğimiz kurumsal çalışmalar da vardı. Temmuz’da Üsküdar’daki yeni yerimizde başlayan Genç Medya Akademisi bu çalışmalardan birisiydi. Medya ile ilişkili hemen her konunun alanında uzman kişiler tarafından sunulduğu akademi önemi ve etkinliği gittikçe artan bir kavram olan medya hakkında bir fotoğraf çekebilmek amacını taşıyor.

Temmuz başında iki sınıf halinde faaliyete başlayan GENÇ Akademi yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Temmuz’dan itibaren 8 hafta sürecek programa elliye yakın isim başvurdu. Haftada 4 gün erkek ve bayan sınıflar şeklinde devam eden program ağustosta da devam edecek. Akademi’nin dışarıdan nasıl göründüğü de önemli ama biz içeriden nasıl göründüğüne bir bakalım istedik. Bunun için de sözü katılımcılara verdik. Bakalım nasıl görüyorlar, ne düşünüyorlar?

Pilot Dergi Çıkaracağız

Medya Akademisi’nin şanslı stajyerleri arasında ben de bulunmaktayım. Şanslı diyorum çünkü dergide çalışanlar bize her konuda yardım ettikleri gibi bizlere çok da iyi davranıyorlar. Dergi çıkarmanın zorluklarını ve ön hazırlıklarını Medya Akademisi’nde uygulamalı olarak gördük. Genç Dergi bize başka imkanlar da tanıyor. Akademi’nin bitimine on beş gün kala stajyerler kendi başına gruplar halinde pilot dergi çıkaracaklar. Yeni bilgiler öğrenmemi ve yeni arkadaşlar tanımamı sağlayan Medya Akademisi’nde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Emrullah Koçin (ÖSS’ye girdi, sonuçları bekliyor)

Akademi İçin İşimi Bıraktım

Medya Akademisinde iletişim sektörü ile ilgili kendi alanlarından uzman olan kişiler tarafından eğitimler/seminerler alıyoruz. Öğrendiklerimizle kurs bitiminde 15 gün süren bir dergi proje çalışması yapacağız. Bu akademiye katılmak ve bu ortamı yaşamak için fedakârlık yaptım ve risk alarak iki senedir çalıştığım medya sektöründeki işimi bıraktım. Bu zamana kadar gördüğüm derslere bakarak bu akademi değerini bilenler için bir nimettir diyebilirim. Medya Akademisi’den ne bekliyorsun diye bir soru sorulacak olsaydı bu soruya şu şekilde cevap verirdim: Burada öğrendiğim bilgiler dahilinde daha profesyonel bir şekilde medyada söz sahibi olmak, medyada merak ettiğim/öğrenmek istediğim her şeyi öğrenmek ve bu sektörde yaptığım her işi en iyi şekilde yapmak.

Hüseyin Kulaoğlu (ÖSS’ye girdi, çeşitli konularda yazılar yazıyor)

Profesyonel Ortamlardaki Soğukluk Yok Medya Akademisi’nde alanında çok iyi isimlerden medya ve iletişime dair sunumlar alıyoruz. Burada okulda gördüğümüz dersleri pekiştirecek bilgiler alıyor ve atölye çalışmalarında bunu pratiğe dökme fırsatını buluyoruz. Daha önce yazılarını okuduğumuz/beğendiğimiz yazarlarla bir araya gelmek heyecan veriyor. Ahmet Taşgetiren ,Asım Gültekin ,Yusuf Kaplan gibi… Ayrıca akademideki arkadaşlarla olan ilişkilerimiz de çok sıcak ve samimi. Farklı ve daha profesyonel ortamlarda olan soğukluk burada yok. İstediğimizi sorup, paylaşmak, çalışmak elimizde. Çok güzel dostlukların temeli atılıyor...

Mutluyum. Mahmut Çelik (İstanbul Kültür Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 3.sınıf)

İyi Her Zaman Olacak

Genç Dergi Üsküdar`daki yeni merkezinde faaliyet gösteriyor. Bu cümledeki tüm anlamı `faaliyet` kelimesine yükleyin. :) `Harekette bereket vardır` düsturuna denk bir çalışma: `Yazarlık ve Medya Akademisi`... Akademi kelimesinin ciddiyeti Genç Dergi`de yerini `hizmet` kelimesine bırakıyor. Üstelik, hizmet alan-veren ayrımı da yok. :) Ebedi gençliğe ulaşma azminin bir parçası olan bu çalışma içerisinde geçen günlerimize baktığımızda, hayatın içinde bize birçok dönüşümü olduğunu fark ettik. Alanında en iyiler arasında gösterilen isimlerin katılımı farklı bir heyecanı da beraberinde getiriyor. Bu heyecanın bize kattığı enerjiyle ilim Genç Dergi`de `gençleşiyor.` :) Yıllardır yazılı-görsel basının gençlik üzerinde bıraktığı olumsuz tortular kolay temizlenemez olsa gerek. Önümüzde `iyi`nin en azından bir numunesi olmalı ki seçim şansını ondan yana kullanalım. Şahsiyetimizin şekillendiği bu yaşlarda iyinin de her şarta rağmen var olduğunu göstermektir belki bu çalışmanın amacı. Hayatı hangi metnin özetleyeceğini, dünyayı bir kadraja sığdırmayı, bir film sahnesinde neden ağlarız-güleriz`i...

Katılımın ve ilginin yoğun olması sevindirici... Film gösterimleri ve daha sonrasında yapılan değerlendirmelerde entelektüel boyutlara ulaşan yorumlar dikkate değer oluyor. :) Ayrıca gazeteler üzerine yapılan muhteva tartışmaları Cemil Meriç`in `Dergiler, hür tefekkürün kaleleridir` sözünü doğrular nitelikte. Unutmadan; Genç Dergisinde meşrubat bol. :) Bab-ı Alî`nin yeni edibleri muhteva tartışmalarında ateşlerini soğuk meşrubatla dindiriyorlar. :))

Taha Süren (Lise Mezunu)

Medyaya Sağlam Bir Giriş…

18 yaşıma girmek üzereyim. Kadıköy AİHL`de son sınıfa geçtim. Medya akademisini tercih etmemin sebebi hem iletişim fakültesi okuma isteğim hem de dergiyi yakından tanımam. Dergiyi ilk sayısından bu yana takip ediyorum. Dergi ortamında bulunmayı çok istiyordum ve medya akademisi programı benim için çok güzel bir fırsat oldu. Elime geçen fırsatı en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyorum.

Ahmet Taşgetiren başta olmak üzere Yusuf Kaplan, M.Lütfi Arslan, Asım Gültekin ve pek çok değerli hocayla aynı çatı altında bulunup birikimlerinden faydalanarak medyaya şimdiden sağlam adımlarla giriş yapıyoruz. Yaptığımız geziler sayesinde de bu tatlı yoğunluktan bir nebze uzaklaşarak stres atma imkanı buluyoruz. Ama her zaman ve her ortamda rahat olmak mümkün olmuyor. Yani gülü seven dikenine katlanmasını da bilmeli. Peki diken kim diye sorarsanız, o da nâmı diğer Güzin ağabeyimiz... :) Kendileri işleyen demir pas tutmaz kuralını benimsemiş olduklarından ve stajyerlerin boş durmalarını istemediklerinden sürekli işler verir: “Furkan sen röportaj çöz, Mustafa siteye konu ekle de boş kalmasın” türünde işler işte. (Bu arada benim staj yanacak galiba.) Site demişken; GENÇ gençleri İslami paylaşımlarını sergilemeleri ve aralarında beyin fırtınası yapmaları için forum sitemize bekliyoruz. Adresimiz: www.gencgonulluyuz.biz

Mustafa Şahin (Lise son sınıf)

Arkadaşlık Apayrı

İstanbul’un merkezi yerleşim yerlerinden olan Üsküdar’da Genç Dergisi bünyesinde yürütülen Medya Akademisi’ne merhaba dedik. Merhaba dememizle bir yoğun programa girdik ki aşk olsun. Seminercilerin anlatımları güzel ve etkili. Buradaki arkadaşlığın boyutu ise apayrı. Gelen arkadaşlar sanki itinayla seçilmiş. Hepsinde sıcak muhabbet ve samimi arkadaşlığı çok rahat görebilirsiniz. Sanki bunlarla yıllarca arkadaşlık yapmışım diyebilirsiniz. Akademiye katılamamış genç arkadaşlara sesleniyorum. Sakın ha üzülmeyin! Bundan sonraki yıllarda Genç Dergisi bu tür programları daha da çoğaltarak yapmaya, böyle aktif faaliyetleri yürütmeye aç bir çocuk gibi iştahlı.

Furkan Şen (ÖSS’ye hazırlanıyor)

İyi ki Buradayım

Genç Akademi’de olmak her günüme ‘’İyi ki…’’lerle başlayan cümleler düşürdü, her anıma şükür… Genç Dergi’de Medya Akademisi eşliğinde staj programı olduğunu öğrenip eğitim verecek isimleri görünce çok heyecanlanmıştım. O şevkle Nevşehir’den staj programı için geldim.

Lütfi Arslan ile tanışıp dergicilik üzerine konuşmak, Ahmet Taşgetiren’den köşe yazarlığı konusunda bilgi edinmek, Ümmühan Atakla, kadın olarak gazeteci olmak üzerine sohbet etmek, Sibel Eraslan ile medyadaki kadın profiline bakmak, Amine Zedeli’den grafik tasarım konularında eğitim almak hayatıma yansıyacak değerler sunuyor bana. Genç Akademi’yi profesyonel gazetecilik adına kanıma şırınga edilmiş deli-kanlı coşku olarak görüyorum. Genç Dergi, bize böyle bir imkânı iyi ki verdi! İyi ki buradayım.

Emine Şimşek (Nevşehir-Giresun Ünv. Şebinkarahisar MYO Halkla İlişkiler ve Reklamcılık )

Teorinin Yanında Pratik

Tüm eğitimcilerin alanlarında uzman olmaları ve öğrencilerle kurdukları temasların samimi bir ortamda tesis edilmesi medya akademisini daha eğlenceli kılıyor. Böyle bir eğitim programının bizim için medya dünyasına atılacak ilk adımlarımızın temellerinin çok sağlam olacağı kanaatindeyim.

Medya akademisinin staj programındaki en önemli nüans teorik bilginin akabinde hızlıca gelişen pratik bilgilerle kazandığım donanımdır. Konuşmacı olarak gelen tecrübeli isimlerin ışığında edindiğimiz birikimlerin hayatımızı ayrıca şekillendireceğini düşünüyorum.

Kübra Ağaçyetiştiren (İstanbul – Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri Öğrencisi)

Hedeflerime Doğru İlk Adım

Genç dergisinin bir gazeteci adayı olarak bana sunmuş olduğu bu güzel imkândan oldukça yararlanacağımı düşünüyorum. Kişisel olarak amaçladığım hedeflerime doğru attığım ilk adım olacak. İdeallerime ulaşabileceğim bir mecra olacağını düşünerek bu programı idealist gençlere özellikle tavsiye ediyorum. Özverili bir eğitimin sonucunda kısa sürede usta kalemlerin tecrübelerinden çok faydalandım. Genç akademiye başlama hususunda önce tereddüt etmiştim ancak eğitim verenler listesindeki katılımcılar bu düşüncemi değiştirmeme sebep oldu. Genç dergisine, ufkuma açılan pencerede bana ışık tutarak yol gösterdiği için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Esra Ağaçyetiştiren (İstanbul – Natuk Birkan Pratik Kız Sanat Okulu Çocuk Gelişimi Öğrencisi)

GENÇ Medya Akademisi’nde Kimler Hangi Dersleri Veriyor?

Köşe Yazarlığı-Ahmet Taşgetiren

Radyo Yayıncılığı- Selahattin Kocaaslan

İnternet Gazeteciliği-Beytullah Demircioğlu

Alan Dergiciliği-Mehmet Lütfi Arslan

Okurluğa Başlangıç-Nedim Tan

Estetik Algısı-Bilal Arıoğlu

Araştırmacı Gazetecilik ve Haber Yazma Teknikleri-Fahri Sarrafoğlu

Haberin Yayılmasında İlişkilerin Önemi-Sadettin Acar

Röportaj Teknikleri-Murat Menteş

Kültür Haberciliği-Asım Gültekin

Uluslar Arası Medya-Akif Emre

TV Yayıncılığı-Yusuf Kaplan

Görsel Algı Yönetimi-Alparslan Bozkurt

Fotoğrafçılık-Halil İbrahim Kurucan

Medya Tasarımı-Mustafa Taşçı

Grafik Tasarım-Semih Taneri

Ajans Yönetimi-Ebubekir Kalkan

Reklamcılık-Sinan Özgenç

Medya Okur-Yazarlığı, Selman Tan Marka ve Reklamcılık-Serkan Bilge Medya Planlama-Mustafa Çına


GENÇ'ın Yazısı.