A. Yasin Demirci

Tek kutuplu dünya dirilen Rusya ile yeniden çift, hatta Çin ve Hindistan’ın müthiş ekonomik yükselişlerini hesaba katarsak artık çok kutuplu. Kafkasya’da taşları yerinden oynatan savaşın ardından bu vakıa artık çok daha net gözüküyor. Savaşın ardından soğuk savaş ayak seslerini değil artık bizatihi kendisini yaşıyoruz. Kutuplaşmalarda ülkeler saflarını yavaş yavaş netleştirirken karşılıklı tehdit salvoları birbirini izliyor.

NATO Genel Sekreteri Rusya ile ilişkilerin artık eskisi gibi olmayacağını söylerken, Rusya, hemen yanı başına yerleştirilen füzelerden rahatsızlığını “bunun cezasız” bırakılmayacağı tehdidiyle belirtiyor. İngiltere Muhafazakar Partisi lideri David Cameron ise; “Gürcistan’ı yasadışı yoldan işgal eden Rusya’yı cezalandırmak için”, Ruslara Londra’da alışveriş yasağı getirilmesini dahi teklif ediyor. Rus müşteriler Selfridges’e (alışveriş merkezi) girmeye devam ederken, Rusya ordusu başka bir ülkeye giremez” diyen Cameron, Rusların Londra’daki mağazalara alınmamasını isteyecek kadar işi ileri götürebiliyor. Moskova’ya yaylım ateşi sürdüren ABD ise, 2014 Kış Olimpiyatları’nı düzenleme hakkının Rusya’nın elinden alınması için girişimde bulunuyor.

Velhasıl soğuk savaşın tüm emareleri yaşıyoruz. Bu yeni süreç, başı zaten binbir belalı dünyamıza bakalım daha ne belalar açacak. Ama bakarsınız iyi de olur. Amerikan kovboyu atını dilediği gibi oradan oraya koşturamaz artık.


GENÇ'ın Yazısı.