Türkiye genelindeki GENÇ Gönüllülerinin 10. buluşması 26-27-28 Temmuz tarihleri arasında tarihi Gelibolu yarımadasında gerçekleşti. 25 Temmuz Cuma günü büyük bir çoğunluğumuz önce dergimizin İstanbul Üsküdar’daki şahane binasında buluştuk. Öğleden sonra hep beraber bir yarım otobüsle Çanakkale yoluna düştük. Birbirimizi öyle özlemiş olacağız ki yolculuğumuz GENÇ Şölen havasında geçti.

Çanakkale’ye ilk ulaştığımız günün akşamı yatsı namazını bir gecede 18000 şehit verdiğimiz Zığındere-Sargı yerinde kıldık. Anlam dolu ve sadece yıldızların aydınlattığı bir geceydi. Ertesi gün tanışma ve yüzme programı vardı. Bir kardeşimiz hariç hep beraber boğazın serin sularına girdik. Bu kardeşimiz ise kendisi aslen Konyalı olan Karaman GENÇ Gönüllüsü Hasan Yavuz Uğurlu idi.

Gerekçesini öğrendiğimizde ise kendisine hak verdik:

— Konya’da deniz vardı da biz mi yüzmedik? :)

Çanakkale programımızda Altınoluk Yayın A.Ş sahibi Abdullah SERT ağabeyimiz de bizimle beraberdi. Bizlere tecrübelerini aktarıp tavsiyelerde bulundular. Altı çizili olduğunu düşündüğüm bir tavsiyeyi sizlerle de paylaşayım.

Biz gençlerin duruş sergilemek, ses çıkarmak için yola çıktığımıza binaen:

—“Ses yürekten, canlı çıkarsa muhatabını harekete geçirir, cansız çıkarsa etkisizdir, boşa gider.”

Ertesi günümüz bir rehber eşliğinde Çanakkale savaş alanlarını ziyaret ederek geçti. Duygulandık, hissettik, şükürler olsun. Akşamları üçerli beşerli gruplar halinde gönüllü muhabbetler, gündüzleri su topu ve voleybol oynayarak eğlendik. Genç stajyerlere karşı Genç dergi ekibi spor karşılaşmaları yaptık. Stajyerlerin performansı takdire şayandı.

Buluşmamızın son günü akşamı GENÇ Gönüllüleri olarak üç saat süren bir oturum yaptık. Neticede başta sosyal sorumluluk projeleri ve bunlardan ilki olan ÖSS kardeşliği projesi, Gönüllüyüz web sitemiz, Anadolu’daki gönüllülerin koordinasyonu gibi konularda fikir alış-verişi yaptık. En verimli toplantılarımızdan biriydi vesselam.

Evet GENÇ Gönüller coşmaya ve kendilerini aşmaya devam ediyor.

Ebedi gençlik seyahatimizde bizlerle olanlara hayırlı yolculuklar...


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.