Mülayim Sert

1-Müslüman, zaman zaman çıkışlarıyla tüm Müslümanların güvendiği bir Müslüman. Kendisi şia olmasına rağmen şimdiye kadarki İran liderleri arasında (Humeyni’yi ayrı bir yerde tutarsak ) Sünnilerin en çok sevdiği lider. Bu da onun İslam’ın birliğine daha çok hizmet ettiğini gösterir.

2-Tam benim gibi biri, dostuna mülayim düşmanına sert. Gömleklerinde marka bayrağı dalgalanmıyor. Kim diyebilir ki bir cumhurbaşkanı gibi giyinmiyoruz?

3-Yahudi düşmanı. Müslümanların barışta birleşmeleri kalıcıdır bu doğru; fakat Yahudi düşmanı olmadan da Müslüman olunmaz gibi bir şey.

4- Amerika’nın gıcığına giden biri. Bu onun en önemli meziyetlerinden biri. Amerikan liderleri gibi değil o, karısıyla kızıyla uğraşılacak bir durumda değil. Adamın magazinle yıpratılacak hiçbir yanı yok gibi bir şey. Amerika en çok buna gıcık oluyor bence.

5- O bir sinemasever. Birçok İranlı yönetmenin filmleri onun katkılarıyla tanıtıldı tüm dünyaya. Çekilen filmlerde İran birçok yönden eleştiriliyordu ama bunlara göz yumdu.

6- O bir inşaat mühendisi. Bir liderin inşaattan anlaması bence çok önemlidir. İnşaattan anlamayan adam bir ülkeyi nasıl inşa edebilir ki?

7- Fakirlerin sevdiği bir liderdir. Bu önemli bir kriterdir benim için. Fakrı ve fakirliği bilmeyen bir adam bencilliği yüzünden halkını unutabilir.

8- Yerde uyuyabiliyor Hazreti Ömer’den beri severiz yerde uyumayı.

9- Kravat takmıyor. Bağrını da fazla açmıyor. Tam kıvamında.

10- İnançlarını gittiği her yerde koruyan bir lider. Liderin en önemli vasıflarından biridir. Biz Türkler geçmişte Beyaz Saray’da divan duran liderleri de gördüğümüz için bunu önemsemek durumundayız. Her yerde başı dik dolaşıyor ama Kâbe’de hüngür hüngür ağlayabiliyor.

Ayın Şarkısı

Eurovision şarkı yarışmasına Ahmedinejad’ı protesto eden bir şarkıyla katılmıştı İsrail. Bu nedenle İsrail’i protesto eden her türlü şarkıyı ayın şarkısı ilan edebiliriz.

Ayın Filmi

Daha önce Fidel Castro’nun filmini yapan Oscar ödüllü yönetmen Oliver Stone’un Ahmedinejad’ın da filmini yapma girişimi Ahmedinejad’ın “Ben Castro gibi biri miyim?” sözleriyle suya düşmüştü. İşte ayın filmi Ahmedinejad’ın hayatını anlatamayacak filmlerin hiçbiridir. Yani hiçbir film bu ayın filmi olmayı hak edememiştir. Çünkü propaganda aleti olan filmler masum değildir.


GENÇ'ın Yazısı.