Kübra Gül Erdoğan

Üç yıldır Ankara’da düzenli olarak sürdürülen projemiz bu sene Avrupa Birliği projeleri arasında yer alarak yoluna devam ediyor. Her Pazar saat 14.00- 16.00 arası farklı üniversitelerden Genç Gönüllüler’in katıldığı projemizde Sami Ulus Çocuk Hastanesi Onkoloji Bölümüne gidilerek farklı faaliyetlerde bulunuyoruz.

Bu faaliyetlerde hastanedeki çocukların iki saatlik de olsa hastane ortamının soğuk havasından çıkmalarını amaçlıyoruz. Projenin başka bir yönü olarak da hastanede -özellikle - onkoloji bölümünde- umudunu ve yaşama sevincini yitirmek üzere olan çocukların yeteneklerinin keşfine aracı olmak ve umutla yaşama tutunmalarına destek sağlamak istiyoruz. Yeteneklerin keşfi konusu çok önemli. Bu amaçla her hafta hastaneye giderken konusunda uzman (karikatür, resim, drama, müzik..) arkadaşlarımızı çocuklarla buluşturuyoruz.

Proje sonunda yetenekleri keşfedilen ve geliştirilen çocuklara yakınları ile bir program düzenleyerek bu yeteneklerini sergilemelerini hedefliyoruz.

Bu projemiz Ankara başta olmak üzere birçok şehirde genişletilerek devam edebilir. Tüm Genç Gönüllüleri en yakın hastanelerinden  başlayarak projemize davet ediyoruz. Son olarak, projemizle ilgili bir anekdotu paylaşmak isterim:

Geçtiğimiz ay, hastane ziyaretimizde,Büşra isimli 12 yaşındaki 4 yıldır lösemi tanısı konulan kardeşimizle aramızda şöyle bir diyalog geçti:

Çok korkuyorum.- Korkulacak bir şey yok ki bak kuklalar ne kadar eğlenceli. - Emin olmak istiyorum. - Neden emin olmak istiyorsun?- Oraya gidince üşümeyeceğimden ve gerçekten cennetin beni beklediğinden…

Bir hafta sonra Büşra’yı emin olacağı yere yolcu ettik. Her hafta hastaneye gittiğimizde yolcu edilen Büşralarla karşılaşıyoruz. Biz de  yolcu edilmeden Büşraların yanına uğramalıyız. (İrtibat: [email protected])


GENÇ'ın Yazısı.