Dost; kusur aramayan ve kusuru örtendir.

(Ali ÖZTAYLAN)

Derler ki: Evliyanın ölümü; kılıcın kınından çıkması gibidir...

 

Hepimiz zaman zaman bilhassa internette atesitlerle ateşli tartışmalara girmiştir muhakkak. Ben çok girdim. Tecrübelerimi sizinle paylaşayım istedim:

Kural 1: Ateistlerle başta Allah`ın varlığı olmak üzere; evrim ve çeşitli dini konular hakkında tartışmanın ilk ve en önemli kuralı şudur: Gerek yok. Daha faydalı işlerle ilgilenin. Yoldan geçen arabaları sayın mesela. Matematiğiniz güçlenir. Bir müslümanla Allah hakkında tartışmaya girip de hidayete eren herhangi bir ateist kayıtlara geçmemiştir. Lakin atesitlerle tartışmaya tutuşup da şüpheye düşenlerin dosyaları Osmanlı arşivi kadar geniştir.

Önemli Not: Bu birinci kural diğer bütün kuralların da ön şartıdır. Sık sık hatırlayın derim.

Kural 2: Sinirlerinizin yeterince sağlam olup olmadığını kontrol ettirin :)) Çelik gibi. Evet çelik gibi sinirleriniz olmalı :)) Bakmayın güldüğüme. Sinirlerim bozuk biraz. Atelerle yaptığım tartışmalardan kalma bir araz. Siz şimdi görmüyorsunuz ama sağ gözüm de çok feci seğiriyor şu anda.

Kural 3: Madem yaptınız bir cahillik (ateistlerle tartışmaya girme durumu) bari savunduğunuz konularla ilgili “gerçekten” (bu “gerçekten” kısmını vurgulamak isterim) ve derinlemesine bilgi sahibi olun. Değilseniz öğrenin. Çıkacaksanız öyle çıkın karşılarına. Rezil olursunuz maazallah. Maazallah diyorum ama bunun böyle olacağını da garanti edebilirim size.

Kural 4: Bir ateistle herhangi bir konuyu tartışırken Kur`an ve hadisten delil getirmeye kalkışmayın (çok çok ve “cuk” özel durumlar hariç.). Uyanamadınız galiba: Adam ateist! İnanmıyor. Reddetmiş. Ona zaten inanmadığı bir şeyden delil getirmeye kalkmanın mantığı yok. Maalesef heyecanlı dinci arkadaşların en sık yaptığı hatalardan biridir bu.

Kural 5: Onu kendi silahıyla vurun: Bilimle. Atesitler savundukları bütün tezlerin bilimsel olduğu iddiasındadırlar. Oysa bu tezlerin çok önemli bir kısmı yine aynı yolla yanlışlanmıştır ve yanlışlanabilir. “Her şeyi bilimle açıkladıktan sonra imana ne gerek kaldı?” mı diyorsun? Şehadet getir! Sen daha bu dini hiç tanımamışsın.

Kural 6: Konuyu dağıtma dağıttırma. Yoksa darmaduman ederler seni. Atesitlerin genel tartışma üslubu şudur: Mesela evrimle veya evrenin oluşumuyla ilgili bir meseleyi tartışıyorsun. Ateisti kıstırdın. Bütün delillerini çürüttün ve sorduğun sorularla atak üstüne atak yapıyorsun. Forumdaki diğer katılımcıların da desteğini arkana almış durumdasın. Atesit birden: “Ama senin peygamberinin şu kadar karısı (zevce) vardı. Şimdiiik... Peygamberi bunu yapan (sanki hataymış) bir dine/Allah`a inanan biri mi bunları söylüyor!?” gibi bir cümleyle konuyu dağıtma yoluna gidecektir. Durumu açıklamaya çalışma. Böyle yaparsan kaybedersin. O ayrı bir konu. Sen daha o konuya açıklama getiremeden kendini: Peygamberin (s.a.v.) Hz. Aişe ile evlilik yaşıyla ilgili soruları yanıtlamaya çalışırken veya küçük yaştaki çocukların, kendilerinin fikri alınmaksızın sünnet edilmesinin ne kadar büyük bir insanlık ayıbı olduğu konusunda tartışırken bulabilirsin. Yok. Kesin bulursun. Emin ol; sen bu ve benzeri sorulara cevap yetiştirmeye çalışırken ate, bilgisayarının karşısında pis pis sırıtarak ellerini ovuşturuyor olacaktır. Hatta şeytan ve benzerlerine inanıyor olsa; zannımca karşılıklı kadeh bile tokuşturabilirlerdi. Yaaa...

Kural 7: Önyargılı olmayın. Evrimcilerin savunduğu bazı konular gerçekten de vardır. Mutasyon gibi mesela. Ancak tam olarak Darwin`in söylediği şekilde değil. Darwin, bu ve benzeri konularda pek çok yanılgı ve çelişkiye düşmüştür. Buna binaen Darwin`i bile bir kalemde silip atamayız. Eğer bilime bir katkısı olduysa; yanlışları çok olsa bile, doğru yaptığı kısma kadar ona müteşekkir olmalıyız. Sonuçta bilim dediğimiz şey de Allah`ın ayetlerinden başka bir şey değildir.

Kural 8: Şüpheye düştüğünüzde yaratılışa dönün. Köşeye sıkıştığınızda da :) Atesitler, öyle olsun olmasın en alakasız konuları bile bilimle açıkladıklarını düşünürler. “İnsan neyden geldi? Maymundan. Maymun neyden geldi? Eşekten (Muhaha). Eşek neyden geldi? Deniz anasından. Deniz anası? Amipten. Amip? Sudan...” İşte her şeyin geldiği bir şey var ya! Sora sora ilk şeye kadar gidin ve o ilk şeyin neyden, neden, nasıl... geldiğini sorun. Cevap: “Eeee... Ihmmm. Şeyy... Bilim ileride buna da bir cevap bulacaktır elbet.”

Kural 9: Sıra geldi en sondaki en önemli kuralımıza: Bkz: Kural 1. Allah hidayet versin. Düşünüyorum da batıl bile olsa herhangi bir tanrıya inanıyor olmak atesit olmaktan iyidir. İçinde Allah korkusu olmayan adamdan her şey beklenir.


Sinan Özgenç'ın Yazısı.