A. Yasin Demirci

Geçen ay Mısır’ın Mukattam bölgesinde meydana gelen toprak kaymasında, yüzlerce tonluk kayaların evlerin üzerine düşmesi sonucu yaşanan facia bu bölgede yaşayan binlerce insanın dramını bir kez gözler önüne getirdi.

Mukattam denilen bölge, başkent Kahire’nin hemen göbeğinde denebilecek bir yerde bulunuyor. Devasa kayaların üzerine ve eteklerine kurulan evlerden oluşan bir banliyö bölgesi. Mukattam’ın hemen yanı başında ise, Mısır’a gidecek olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olarak gösterilen “ölüler şehri” bulunur. Her iki yerde yokluk ve sefaletin hüküm sürdüğü bir yerdir. Ancak ölüler şehrinin ayrı bir ürperten gerçeği vardır.

Ölüler şehri denilen bölge Memluklular döneminden kalma eski bir mezarlık. Mezarlık ama üzerinde 500 bin insan yaşıyor. Nedeni bu eksi mezarda kabirlerin tek odalı birer gece kondu şeklinde yapılmış olması. Zeminin kum olduğu için ölülerin kaymasını önlemek adına cenazeler gecekondu tarzındaki bu evlerin altındaki mahzenlere defnedilmiş. Ölüler şehri, kırsal kesimden Kahire’ye göç eden yüzbinler için hazır gecekondu, gidecek başka yerleri olmayan neredeyse hiçbir geliri olmayanlar için sığınılacak bir yer olmuş. Burada yaşayan 500 bin insanın neredeyse tamamının eğitimsiz hatta büyük bir çoğunluğunun nüfusa kayıtlı bile olmadığı ifade ediliyor.

27 yıldır Mısır halkının ensesinde boza pişiren Hüsnü Mübarek yönetimi, ölüler şehrinin sakinlerini de yaşadıkları insanlık dışı hayata bakarak tıpkı altındakiler gibi ölü kabul ediyor olsa gerek onların dramlarıyla ilgilenmeyi pek gereksiz görüyor olmalı…


GENÇ'ın Yazısı.