Dergimizde Osmanlıca yazılmış sayfaların neden olmadığını soracaktım ki Tihaber’i elime alınca vazgeçtim, Allah razı olsun ve daim eylesin, Osmanlıca sayfaları arttırsın. Bir de Genç’te neden şiir yok? (Ayşenur Ekiz)

Dergimizin ücretsiz eki olan Tihaber’de, geçtiğimiz aylarda büyük bir “harf devrimi” yaşandı. Dikkatlerden kaçmış olabilir, bu vesileyle yeniden hatırlatalım:

Artık Tihaber’de bazı yazıların hem Türkçesi hem de Osmanlıcası yer alıyor. Karşılaştırmalı metin okumalarınız için bulunmaz bir fırsat bu. Şimdiden hayırlı olsun…

Şiir konusunu ise bir önceki sayımızda mevzu ettik. Her işi ehline vermenin daha doğru olacağını, bu anlamda edebiyat dergilerinin şiir açısından daha uygun zeminler olduğunu söyledik. Tabii bu arada, latifeyle karışık, şiir gibi dergi çıkardığımızı da ifade ettik.

Öncelikle Genç Dergi’mizin yeni yayın döneminin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yeni tasarım da şahane olmuş; bunun için sizin şahsınızda bütün Genç ekibini kutluyorum. Mayıs ayında Kayseri’de gerçekleştirmeyi umduğumuz “Fetih Şöleni” için bizler Dar’ul Erkam Eğitim Kültür ve Gençlik Derneği ve üniversitemizdeki Ebedi Gençlik Kulübümüzle birlikte çalışmalarımıza şimdiden başladık. Sizleri ağırlamak için şu anda dahi büyük bir heyecan içerisindeyiz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum... Selam ve dua ile... (Furkan Kurtoğlu)

Güzel duygu ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederiz Furkan Bey. Ayrıca dualarınıza “amin” diyerek katıldığımızı bildirmek isterim.

Kayseri’deki heyecanın ve faaliyetlerin, 2014 senesinde artarak devam edeceğine inanıyoruz. Sizlerden aldığımız intibalar bu yönde. Allah sizlere de bizlere de güç-kuvvet versin. Himmeti âli tutarak ve gayreti kuşanarak koşturmamız gerekiyor, çünkü “hayırlarda yarışın” emri gelmiş ötelerden, durana aşk olsun…

Fıkıh sayfasının açılmasından dolayı müteşekkiriz. Allah razı olsun. (Hamit İlik)

Bizler de sizlere teşekkür ederiz Hamdi Bey. Talepler ve istekler bizi böyle bir sayfa açılması noktasında epey teşvik etmiş oldu. Bundan sonra GENÇ’te, “fıkıhkıh” köşesi yer alacak ve sizlerden gelen sorulara cevap verilmeye çalışılacak.

Aldığımız geri dönüşlere bakılırsa, fıkıhkıh köşesi dergimizin en çok okunan sayfası olma yolunda hızlı bir tırmanışa geçmiş bulunuyor. Köşeyi hazırlayan Hüsameddin Ekmel Hocamıza hem sizler adına hem de kendi adımıza buradan sevgi ve muhabbetlerimizi iletmiş olalım…

Bir Hazineye Davet Edildim

Abdulaziz Karakuş / Gazeteci

Genç Dergi ümit kapısıdır. Arayışta olduğum bir anda deli divane dolaşıyordum. Ramazan ayıydı. Beyazıt Meydanı’nda kurulan kitap fuarını dolaşırken bir anda karşımda Ahmet Taşgetiren ağabeyi gördüm. Sağ olsun o gülen yüzüyle sorular sordu. Muhabbet gelişti. “Bir dergimiz var gelip işi öğrenmek istersen yardımcı olurum” dedi. O kısa konuşmanın arkasında bir hazine olduğunu, Ahmet ağabeyin beni büyük bir hazineye davet ettiğini bilemezdim. O hazineyle yani Genç Dergi ile böyle tanıştım. Bana ümit kapısı oldu. İnşallah benim gibi avare olan genç kardeşlerimize ümit kapısı olmaya devam eder…

Genç Dergi Yaprakları Solmayan Ağaç Oldu

Fatih Topçuoğlu / İş Adamı

Üniversite yılları gençliğin ve öğrenciliğin en verimli zamanlarıdır. Biz de 8 yıl önce üniversitede kendimizi ait hissedebileceğimiz bir mecra arayışı içerisindeyken Genç Dergi’yle ve Genç Gönüllülerle tanıştık. Özellikle Mehmet Köprülü’nün yazıları bazen içimizde alevi soluklaşan lambaya gaz yağı döküyordu. Dert kelimesinin ne çok manası varmış sonradan öğrendik ve dertlendik. Genç Dergi, bizim için üniversite gençliğinin tutunabileceği bir dal iken bugün yaprakları hiç solmayan bir ağaç oldu. Rabbim, dergide vazifeli herkesin şevkini, muhabbetini arttırsın. İnşallah ileride çocuklarımıza “ben de senin zamanında Genç dergiye takılırdım” diyebilmek nasip olur…

Yaşayan ve Yaşatan Bir Dergi

Mustafa Esat Bal / Havsala Dergisi Editörü

Tarihin tozlu sayfalarında henüz yer bulamayacak kadar genç bir dergiden bahsedeceğim size, yazarlarıyla okurlarıyla genç kalmayı, heyecanlı kalmayı başarabilmiş bir dergi öncelikle. Nedir genç olmak, bunu yaşayarak ve yaşatarak bizlere anlatan bir dergi. Hem matbu hem sanal yayın yapan, faaliyetleriyle dertli gençleri bir araya toplayan bir dergi. Birçok Genç Gönüllü yetiştirmiş, verdiği eğitim konferansları ile aynı rüyayı paylaşan donanımlı gençler yetiştirmeye devam etmektedir. 8. yılında yürüdükleri bu yolda doğruluk ve esenlik diliyorum.

Biz GENÇ’ten Razıyız

Halis Musa Gökhan / İş Adamı

Allah Teâlâ yükseltmek istediğini bazen darboğaza sokarmış, gençliğin darboğaza girdiği bir dönemde gençliğin coşması için Genç Dergisi’ni vesile kılan Allah’a hamdolsun. Biz Genç’ten razıyız, Rabbim de ebeden razı olsun!

 


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.