Harcanmayalım, eriyip gitmeyelim şu sanal dünyada. Hayr’da kullanırsak efendisi, değilse kölesi olabileceğimiz bir mecra bu internet.

Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı bir gerçek ve bizim nesil bunu gayet iyi keşfetmiş durumda. Dijital bir dünyamız var artık, telefonlar  büyüyor, laptoplar küçülüyor derken iletişim, zaman planı, bilgi alış verişi vs. birçok işimizi teknolojik vesilelerle yerine getiriyoruz.

Apple’ın oyuncağı i-phone’da -diğer muadilleri gibi-bu teknolojik, dokunmatik “hayat kolaylaştırıcı”lardan biri olarak avuçlarımızdaki  yerini almış durumda. Evden çıkmadan, çayımızı yudumlarken; hava durumuna, trafik bilgisine bakabiliyor, kolumuzu kıpırdatmadan e-postalarımızı cevaplayabiliyoruz. Yediğimiz kaşarlı köfteyi fotoğraflayıp sanal alemdeki follower’ların ağzını sulandırma işini de yine  bu oyuncakla köfte soğumadan yapabiliyoruz. Bu kadar “lütuf ve ihsan” sahibi olduğu içinde elimizden düşmüyor tabi. Geçenlerde elimde tesbih namaz sonrası 33’lük tesbihatlara koyulmuşken gayri ihtiyari diğer elim telefona uzandı ki o sıra El-Hamdulillah  diyordum. Bir yandan tuş kilidini unlock yapıp bir yandan tesbihata devam ediyordum. Allahuekber diyemeden gözüm ve elim sola kaymış mail kutucuğuna dokunuvermişim, asıl gündemim şarampole devrilmişken bir anda kendime gelip önce kuvvetli bir  Subhanallah! deyip sonra tesbihatı bitirdim. Sonra bir süre sanal bağımlılık tehlikesinin hangi boyutuna geldiğini düşündüm  durdum. Dahası iki gün sonra bir arkadaşın Cuma hutbesinde (Hutbeyi dinlemek Cuma’nın şartlarındandır.) twit girdiğini  söylemesiyle bir kez daha silkelendim. Her şey elimizde kıymetli dostlar, harcanmayalım, eriyip gitmeyelim şu sanal dünyada.  Hayr’da kullanırsak efendisi, değilse kölesi olabileceğimiz bir mecra bu internet. Dua edelim her şeyin Sahibi’ne ki kalplerimiz ve  ayaklarımız asli vazifemizde sabit kalsın ve kaymasın. Amin.

Nisan Ayı Gönüllü Sesleniş

İşte beklenen buluşma! diye sunmamızda hiçbir beis yok. İkinin ikincisi olarak Genç Gönüllülere gönlünü açan dertli ağabey, GENÇ  Dergimizin gencecik yazı işleri müdürü Süleyman Ragıp YAZICILAR 23 Nisan 2011 saat. 20.00’de Gönüllü Sesleniş’te bizlerle yani sitemizde olacak! Genç Gönüllüler, Genç Dergi, ve gençlik hâllerinden bahsedecek. Sağlıklı bir zihin ve güçlü bir şahsiyet inşası için  kelime ve kavramların önemini anlatacak. Kur’an-ı Kerim sevgisi üzerinde duracak. Bunların dışında aklınızda bulunan her türlü  soruyu rahatça sorabileceğiniz bir atmosfer oluşacağını ümit ediyoruz

Gönüllü Sesleniş programlarında kullanılmak üzere güzel bir mikrofon aldık. Teknik aksaklıkları en aza indirmeye çalışıyoruz.  İstikrarlı bir şekilde nice güzel işlere hep beraber yürüyebilmek temennisiyle 23 Nisan’da buluşmak üzere.

Ay’ın Hareketli Çocukları

karaaslan, Latife Budak, ibrahimcahit, yusra, Merve Krbrn, NurSed, ozge, zeynebi, _SULE_, gencfizyoterapist


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.