Ali Çağlar

Ben çok küçükken acaba büyüyünce ne olacağım diye düşünüp dururdum. Acaba on yıl sonra beni ne bekliyor olacaktı? Hayatıma kimler girip kimler çıkacaktı. Nerede ve nelerle karşılaşacaktım? Şimdi tekrar düşünüyorum. Acaba yirmi yıl sonra ben ne olacağım?

Herkesin hayalleri vardır. Bu hayaller peşinde çabalayıp durur. Elbet benim de hayallerim var. Peki, bu hayaller yirmi yıl sonra gerçekleşmiş olarak karşıma çıkacak mıydı? Burası meçhul çünkü geleceği yalnız Allah bilir. Fakat bana burada, bugün düşen bazı görevler var. Hayalimi, hedefimi doğru seçmek.

Küçükken futbolcu olmak isterdim. Tabi bu değişti ve şu an bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Belki bu da değişecek ve değişmesini sağlayacak olan da yine benim. Bu meslek bana ne kadar uygun? Bu mesleği seviyor muyum? Yahut her gün eve gitmek için saat 17:00’ı dört gözle mi bekleyeceğim? Bu meslek; beni, ailemi geçindirebilecek mi? Daha birçok sorular hücum ediyor aklıma. Bunun için bir araştırma ve bilgili kişilerden yardım gerekiyor.

Peki yirmi yıl sonra değişen şey sadece mesleğim mi olacak? Tabii ki hayır. Başlı başına ben değişeceğim. Değişeceğim ama iyi yönde mi kötü yönde mi? Güzel ahlaklı, dürüst, takva sahibi vs. mi olacağım yoksa kötü yola mı düşeceğim? Allah hepimizi salih müminlerden eylesin. Yine bunları bilemeyiz çünkü geleceği bilmiyoruz. Ve yine bugün bize düşen görevler var. Salih mümin olmak istiyorsak yapacağımız tek şey Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (s.a.v.) yolundan gitmek. Yalnız Allah rızası için. Böylece inşallah hepimiz salih müminlerden olur ve Allah’ın rızasını kazanırız. Ve cennete gideriz.

Herkes hayaller kurar demiştik. Uçuk bile olsa herkesin hayali vardır. Fakat çok azı bu hayalin gerektirdiğini yapar. Önemli olan da budur. Yarının gayesi için bugünün sorumluluğundan kaçmamak. Rabbim hepimize sorumluluğumuzu bilip gerekeni yapmayı nasip eylesin. Amin


GENÇ'ın Yazısı.