Amiyane bir giriş olacak ama çuvallamanın da bir sınırı olmalı değil mi?

İşte size beterin beteri bu olur herhalde dedirtecek bir çuvallama haberi.

Birçok Körfez ülkesinde olduğu gibi Kuveyt’te de selefi akımlar bir hayli güçlüdür. Selefilerin tasavvuf karşıtı oldukları malum. Tüm söylemlerinde bunu dillendirirler. Kuveytli milletvekili Muhammed el Cebri ülkesinde tasavvufi bir etkinliğin düzenleneceği haberini almış. Hemen harekete geçmiş. Etkinliğin engellenmesi için vakıflar bakanıyla, medyadan sorumlu devlet bakanıyla konuşmuş, ülkede düzenlenecek bu etkinliğin derhal engellenmesi istemiş. O da yetmemiş Kuveyt parlamentosunda bir konuşma yaparak “Mevlana Celaleddin Rumi denen kişinin kendi felsefesini ve kaynağını bilmediğimiz tuhaf fikirlerini yaymak üzere Kuveyt’e geleceğini haber almış bulunuyoruz. Gece yapılacak dansa da (semah) sadece kadınları alacaklarını söylüyorlar. İçişleri Bakanlığımız Rumi’nin bu sempozyumu düzenlemesine mutlaka mani olmalıdır.”

Cehaletin bir sınırı yok. Mevlana’nın yaklaşık 741 yıl önce öldüğünü bilmeyen çıkabilir ama onun da milletvekili olmaması lazım.

Sosyal medyada alay konusu olan El Cebri’nin beterin beteri bu durumu en iyi şu sözler özetliyor: “Kuveyt’te milletvekili olmak için okuma-yazma bilmek yetiyor. El Cebri’den o zaman ne bekliyoruz.”


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.