Devesiyle birlikte çölde seyahat eden bir bedevi, yolda aç, susuz bir adama rastlamış. Haline acıdığı için devesinden inip ona yardım etmiş, su vermiş, ekmeğini paylaşmış. Kendine gelen adam, bedevinin bir anlık gafletinden faydalanarak deveye atladığı gibi kaçmaya başlamış. Bedevi arkasından bağırmış:

- Tamam, deveyi aldın gidiyorsun ama senden bir ricam var.

Adam merak edip, durup dönmüş:

- Ne istiyorsun?

- Lütfen bu olayı kimseye anlatma!

Adam şaşkınlıkla bakarken bedevi devam etmiş:

- Eğer bu olayı anlatırsan, bu her yere yayılır ve insanlar bir daha çölde muhtaç birini görünce yardım etmezler.

Devemizi çaldılar, gözümüzün önünde kaçırıyorlar. Kimisi feryat ediyor, kimisi dövünüyor, kimisi deveyi çalana kızıyor, kimisi de oraya buraya seğirtiyor. Hâlbuki deveden daha önemli bir kayıp var. Bu olayın şüyuu vukuundan beter, anlamıyor musunuz? Olup bitenin önümüzdeki en az üç nesilde meydana getireceği yıkıcı etki ancak zamanla anlaşılacak. Yaşanan bir depremdir. Yıkılan ümitler, rüyalar ve gayretlerdir. Artık hayır adına, Hak adına, iyiliği yaymak, kötülüğü engellemek adına yola düşecekler çok daha zor şartlarda yürüyecekler. Artık yol da yolcu da yolculuk da eskisi gibi olmayacak.

Biz hiç devemizin derdine düşmedik. Çöle yazılmış, adı gariplik konmuş bir derdimiz var, biz onun peşinde yürümeye devam edeceğiz. Devemiz çalınsa da, bu haberin bedeli önümüze konsa da muhtaç gördüğümüze yüreğimizi açmaktan hiç geri durmayacağız. GENÇ de GENÇ Gönüllülük de bizim için bu anlama geliyor.

***

GENÇ Gönüllüler bu dönem hepimizi heyecanlandıran işlere imza atıyorlar. Sadece Mart ayındaki faaliyetlerin yer aldığı şu listeye bir bakar mısınız?

-Uluslararası Genç Derneği Adana Temsilciliğimiz Akademik Genç Akşamları programı ile her hafta gönüllüleri buluşturmaya devam ediyor.

-Selçuk Üniversitesi Mühendislikte Gelişim Topluluğumuz 21 Mart’ta Erkan Tan’ı misafir etti.

-Trakya Genç Gönüllüler Topluluğumuz Mehmet İşcan hocanın konuşmasıyla 21 Mart’ta “Son Kale Çanakkale” konferansı düzenledi.

-Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç Gönüllüler Topluluğu ve Medeniyet Gençliği Topluluklarımız “Bir Tebessüm Yeter” Projesine bismillah dedi.

-Aksaray Üniversitesi Aktif Gençlik Topluluğumuz 24 Mart’ta Rabia Platformu Genel Koordinatörü Cihangir İşbilir’i konuk etti.

-Sütçü İmam Üniversitesi Genç Etik Öğrenci Topluluğumuz 27 Mart’ta “Sosyal Medyanın Edebi” başlığı ile Yrd. Doç Dr. Şadi Evren Şeker’i konuk etti.

-Erciyes Üniversitesi Ebedi Gençlik Kulübümüz 21 Mart’ta Şehit Furkan Doğan’ın kabrini ziyarete gitti.

-İbrahim Çeçen Üniversitesi Öncü Gençlik Kulübümüz 28 Mart’ta Yusuf Kaplan’ı misafir etti.

Hamd dışında başka ne söylenebilir ki?

Bir sonraki sayımızda buluşmak temennisiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.