Hasret Ali Genç

“Beden” stadında gerçekleşecek olan bu müsabaka için “Dünya” kentindeyiz. Bir tarafta daha önce de rakiplerini ezmiş hatta yerle bir etmiş, bütün taktik, strateji ve kurnazlıkların takımı “Şeytan İdman Yurdu,” diğer tarafta ise kendi farkına varır ve gayretli bir mücadeleye girişirse kimsenin önünde duramayacağı, herkese diz çöktüren takım, “Ruh Spor” var.

Evet, sayın seyirciler öncelikle hepinize iyi seyirler diliyorum. Seyir zevki yüksek bir maç olacağına inanıyorum. Zira iki taraf da yaman mücadeleler vermek adına en yüksek donanıma sahipler.

Maç ile ilgili bilgileri aktarmak istiyorum sizlere. “Beden” stadında gerçekleşecek olan bu müsabaka için “Dünya” kentindeyiz. Bir tarafta daha önce de rakiplerini ezmiş hatta yerle bir etmiş, bütün taktik, strateji ve kurnazlıkların takımı “Şeytan İdman Yurdu,” diğer tarafta ise kendi farkına varır ve gayretli bir mücadeleye girişirse kimsenin önünde duramayacağı, herkese diz çöktüren takım, “Ruh Spor” var.

Takımların ilk 11’lerinden ve bazı futbolcuların bu akşamki durumlarından bahsedelim.

Şeytan İdman Yurdu her zamanki gibi eksiksiz ve tam kadro sahada. Sahaya şöyle bir baktığımda 10 numaralı forması ile takımın yıldızı ve kaptanı “nefs”i görüyorum. Onun eksikliğiyle çıkılan her maçı neredeyse kaybetti bu takım. Önüne gelen fırsatların hepsini gole çevirebilen bir yetenek ve tam bir oyun dâhisi. Hemen onun arkasında oynayacak ve nefse gol paslarını çıkartmaya çalışacak olan bir diğer önemli oyuncu 8 numaralı forma ile “benlik”. O da bu takımın hakikaten ayrılmaz bir parçası. Zor durumlarda takımı ateşleyen ve ayağa kaldıran bir silah. Sağ kanatta rüzgâr gibi hareket etmesiyle şu sıralar yükselişte olan 19 numaralı “kibir” ile de gayet iyi anlaştıklarından sağ kanada dikkat edilmesi lazım. Tabi bu arada sol kanadı es geçemeyiz. Çevikliğinin yanı sıra kas gücü ile takım performansını zirveleştiren 7 numaralı “şehvet” son maçlarda art arda yaptığı ataklarla bütün seyircilerin yüreğini ağzına getiriyor. Orta sahanın göbeğinde ileriye doğru oyun kuracak, aynı zamanda da savunmasına yardımcı olmaya çalışacak isim, şu sıralar formunda olan “hırs.” Savunmada ilerleyen yaşlarına rağmen performanslarında en ufak bir düşüş emaresi göremediğimiz iki oyuncu, “gösteriş” ve “riyakârlık” mücadele edecekler. Son olarak da pas verme alışkanlığı olmadığından kariyerine kaleci olarak devam eden “cimrilik”ten iyi kurtarışlar bekliyoruz.

“Gençlik sezonu”nda tam bir efsaneydi bu takım. Birçok şampiyonluk elde etti. Maçlarda Ruh Spor’un kontrolü ele geçiremediğini izledik hep.

Fakat şu anki “olgunluk sezonu”nda Ruh Spor iyi iş çıkaracağa benziyor. Çünkü tribünlerde takımı desteklemek için oturan “hak dostları, veliler, âlimler, sadıklar” sayesinde biraz kendine gelmiş vaziyette. Antrenmanlara onları da dâhil etmeleri ve onlardan tavsiyeler almaları işe yaramış gözüküyor.

Maç başlamadan hemen Ruh Spor’u da konuşalım. “Aşk, muhabbet, alçakgönüllülük, doğruluk, adalet, kanaat, fedakârlık, sabır, hoşgörü, takva” şu anda ısınma hareketleri yapıyorlar. Bu sabahki basın toplantısında teknik direktör “irade” basın mensuplarına şöyle bir demeç verdi:

- Ruh Spor büyük bir camia. Burada olmaktan mutluyum. Maç için gerekli önlemleri aldık. Bizim oyuncularımız çok daha üstün nitelikteler. Örneğin “cömertlik”i bu maçta en ileri uçta oynatacağım ki sert şutlarıyla kaledeki cimriliğe haddini bildirsin. Sağ kanadımız, şehveti durdurabilecek tek oyuncu olan “edeb”e emanet. Mütevazi bir ücret alsa da ligimizin en kaliteli kalecisi bizim kalecimiz: “Tevazu.” Hele savunmamızda “cesaret” ve “fedakârlık”ın oynayacak olmasını bir düşünün! Mağlup olma ihtimalimiz var mı? Böyle oyuncular bizim takımda olduktan sonra in, cin, şeytan ne bize vesvese verebilir ne de bizi yolumuzdan döndürebilir.

Hemen şunu da belirteyim. Bu maçın olağanüstü bir ayrıcalığı var. Sezon içinde olmayacak şeyler oldu ve puan durumu öyle bir hale geldi ki bu son maçı kaybeden takım küme düşecek kazanan takım ise göğsündeki yıldızların yanına “ebediyet yıldızı”nı da takarak şampiyon olacak. Şampiyonluk ödülü olarak verilecek primin ise hayal bile edilemediği rivayet ediliyor. Artık bekleyip göreceğiz.

Şimdi maç başladı. Devre arası ve bir saniye bile uzatmanın olmayacağı maç ölüm düdüğüne kadar devam edecek…


GENÇ'ın Yazısı.