Kapitalizmi çökertmenin milyon yolu var. Mesela devlet boş arazilere meyve ağaçları dikse...

Uzun yıllardır konferans ve röportajlarımda dile getirdiğim bu konuyu yazıya dökmediğimi görünce hayrete düştüm, demek ki insan konuşunca onu yazdığını sanıyor “öyleyse bir yazarın çok konuşması onu tüketebilir” diyerek yazımıza başlayalım.

Kapitalizmi çökertmenin milyon yolu var. Mesela devlet boş arazilere meyve ağaçları dikse, işe yaramayan çamlarla doldurulmuş hatıra ormanları meyve ormanlarına dönüştürülse, vatandaş beleşten meyve yese hoş olur, ama buna büyük marketler izin vermezler.

Gelelim diğer meseleye: Belediyeler parklardaki çimleri insan gücü, makine, benzin, mazot kullanarak ayrıca toplanan çimi nakliyeyle taşıyarak gereksiz yere para harcıyor, oysa belediyeler halka açık parklarda koyun beslese, koyunlar çimleri her gün kırpsa (ki koyunlar da çim biçme makinesi gibi belli bir santimi koruyarak otlarlar) sonra onun sütünü o belediyedeki huzur evleri, yoksul aileler ve okullara dağıtsalar ne güzel olur!

Böylece çim biçme makinesine mazot harcamayacağız, çim nakliyesinden kurtulup halka bedava süt içirerek kemiklerimizi güçlendireceğiz… Bence şahane olur, lâkin dedim ya kapitalistler bırakmazlar… Bir delilik bekliyorum devletten, sizce çok bekler miyim?


Bülent Akyürek'ın Yazısı.