Hüsameddin Ekmel

Sual: Hocam! İçki içmek haram olduğuna göre içinde alkol bulunan parfüm ya da kolonya gibi maddeleri sürmemiz de haram mıdır yoksa mubah mıdır? Abdesti bozar mı?

l Cevab:

Aziz talib/talibe,

Şimdi sen bana bunu sordun ya, yarın öbür gün: “Hocam kâğıdı tuttum, sopa yedim, taşa çarptım…; abdestim bozuldu mu?” diye de sual edersin. Çünkü niye? Yazdıklarından anladığım kadarıyla senin bana bu soruyu yöneltmene sebep olan hususun zikredildiği ayet olan Maide doksanda deniyor ki: “Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.” Belli ki sen, söz konusu ayete isnatla “’Şarabın’ içinde alkol var. İçki içmenin da şeytan işi bir pislik olduğu söylenmiş. O halde içki halinde olmasa bile alkol içeren her türlü ürün de pistir” diye düşünmüşsün. Şarabın bileşenlerinden biri olan alkolü pis kabul etmişsin ama kendin yiyorsun üzümün salkımını! Bu mantıkla bakacak olsaydık; şarabın hammaddesi olan üzümün de kumar kâğıtlarının hammaddesi olan selülozun da fal oklarının ve maddi putların hammaddesi olan taş, tahta, metal ve bilumum inşaat malzemelerinin de necis olduğunu kabul edip, cümle inşaat mühendislerinin, amelelerin ve müteahhitlerin dahi abdesthaneden çıkmamalarını salık verirdik.

Görüldüğü gibi: Ayette; sayılan işlerle ilgili materyallerin maddi pisliğinden değil; mesela içki içmek fiilinin, mesela kumar oynamak fiilinin, mesela fal bakmak/baktırmak fiillerinin manevi pisliğinden söz ediliyor. “Ricsun min ameliş şeytâni” / Şeytan işi pislikler; bu demek. Hatta ayette bir madde olarak alkol bizatihi anılmıyor bile. Dikkatlice bakarsak; sarhoşluk verici içkileri temsilen “El hamru” /Şarap kelimesinin kullanıldığını görüyoruz.

Hal böyleyken; TÜBİTAK’ta gerçekleştirilen analiz raporlarına göre; her yediğin patatesin içinde 4,47 gr/l, yoğurdun içinde 2,48 gr/l, portakalın içinde 2,13 gr/l, hurmanın içinde 1,90 gr/l, sirkenin içinde 1,69 gr/l, gül suyunun içinde 1,53 gr/l, greyfurtun içinde 0,95 gr/l…(ortalama değerler) kadar alkolün, zaten doğal olarak bulunduğunu bilseydin; acından ölürdün herhalde! Ayrıca; hadi diğerlerini geçtim de pek çok hadiste övülen ve tavsiye edilen hurma ve sirkenin içinde dahi doğal olarak belirli miktarlarda alkol bulunduğunu öğrendiğinde yüzünün alacağı şekli görmek isterdim…

Muhterem talib/talibe,

Bütün bunlardan şunları anlamamız gerektiği kanaatindeyim: Alkolün, sarhoş edici yahut vücuda zarar verici miktarda “içki olarak” alınması haramdır sadece. Yoksa tıbbi bir dezenfektan olarak yahut parfüm, kolonya gibi maddeler içinde sürünülmesinde mahzur yoktur. Abdesti de bozmaz. Ancak bana bu soruyu aslında; sana namahrem olan karşı cins üyelerinin şehvani hislerini tahrik etme amaçlı olarak parfüm sürmenin fetvasını almak amacıyla soruyorsan ayıp ediyorsun. Yok öyle fetvamı da alırım aşna mı da yaparım vişnemi de yerim cingözlüğü! Sana namahrem olan karşı cinsin şehvani hislerini tahrik etme amaçlı olarak parfüm sürmenin cevazı da yok, oluru da yok, yolu da yok! Sen bu yolla anca ayvayı yersin!


GENÇ'ın Yazısı.