Yunus Emre Tozal

Hızlı yemek yiyorsan sana her şey fast food! İşte toplumumuz için en büyük felaket, fast food’ların hızlı yeme alışkanlığı kazandırması, varolan yemek yeme adabından uzaklaştırması... Nerede bir fast food restoranı görseniz benzer temaları görürsünüz, sert ve rahatsız edici sandalyeler, hızlılık, pop müzik, canlı renkler, hemen yiyeyim de gideyim psikolojisi…

Hızlı yaşamanın oluşturduğu fast food kültürü, yemeğe ayrılan zamanı kısarak göbeklerin şişirilmesine, özellikle biz gençlerin sağlıksız beslenmesine yol açarak yemek yeme adabımızdan uzaklaştırmasına yol açan kapitalizmin en önemli etkilerinden biri. “Hızlı yaşam” ve “hızlı yemek”, kapitalizme paranın en hızlı bir şekilde dönebileceği ortamlar hazırlamasına yardımcı oluyor. Para, bir sermaye olarak ne kadar hızlı bir şekilde dönerse, toplum da o kadar kapitalizmin düzenine ayak uydurmuş olacağından, “hızlı yemek” özellikle gençleri hedef alan ve gittikçe de yaygınlaşan, çevre kirliliğinden insan sağlığına hayatımızın hemen her alanını etkileyen bir kaos.

Rabbimiz Kur’an’da Araf Sûresi 31’de “Yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz” ayetiyle bizlere seslenirken, bizler bir an MCDonalds ya da Burger King gibi herhangi bir fast food restoranına gittiğimizi düşünelim. Aynı şekilde eve sipariş verdiğimizde yemekten kalkmadan masanın üzerinde bıraktıklarımızı bir hayal edelim. Sadece bir öğün karnımızı doyurmak için 10-15 dakika içinde plastik pipetten hamburgerin içine konulduğu kutuya, geri dönüştürülemeyen yağlı kâğıtlara, yarısı yenmiş ketçap ve mayonez paketlerinden eve siparişlerde kullanılan alüminyum tabaklara… Bu kadar kısa sürede ve bu kadar sıklıkla, mecburi olmayan bu kadar artığı arkamızda bırakmaya hakkımız var mı? Hem kendimize hem çevreye verdiğimiz zararı bir Müslüman olarak düşünmeli ve üzerinde tefekkür etmeliyiz.

İlkokullardan üniversitelere kadar ülkemizin en önemli alanlarından biri olan eğitim yuvalarımızı saran, sokaklarımızda mahallerimizde gittikçe yaygınlaşan fast food kültürünün önüne geçemezsek, çok yakında dünyanın en obez milleti olacağız. ABD’de olağanüstü alınmaya başlamışken, Türkiye’de gençlerin sağlığını korumak için hiçbir adımın atılmaması, hızlı yemeğe kendimizi ne kadar alıştırdığımızı da göz önüne koyuyor. Hamburger, patates kızartması, cips gibi ürünlerde kullanılan doymuş yağ ve trans yağlar kanser ve kalp rahatsızlıklarını desteklediği için gelişmiş ülkelerde kullanılmamaya başladı. Ülkemizdeyse aynı yağlar, ilkokullardan üniversitelere kadar birçok yerde kullanılmaya devam ediyor. Kolon kanseri gibi hastalıkların pek görülmediği coğrafyamızda tıpkı Mısır’da olduğu gibi bir yükseliş yaşanması kaçınılmaz bir son gibi bizi bekliyor. Özellikle hamburgerlerin, vücudumuzda bağırsak motilitesini azaltmaları, bir hayat boyu sindirme organlarımızdan olan bağırsaklar için bir felaket tablosu hazırlıyor. Sadece bedene değil, fast food bizleri canavarlaştırıyor. Doymak nedir bilmeyen bir nesneye dönüştürerek, bir zaman sonra depresyona girdiriyor.

Müslümanlar olarak vücudumuz, hepimize Allah’ın bir emaneti. Kâinat nasıl bir emanetse, nasıl kimseye kalmıyorsa, bedenimiz de emanet, bedenimiz de kimseye kalmayacak, toprak olacak. Nasıl beslendiğimiz, bizlere bir emanet olarak verilen bedenimiz için hayati mesele. Her yaptığımızın hesabının sorulacağı, kişinin o gün annesinden babasından kaçacağı o zorlu mahşer gününde bedenimiz de bizlere sorulacak. O gün hem kendimize verdiğimiz zarardan hem çevreye verdiğimiz artıklar için sorumlu olacağız. Afrika’da insanlar kıtlıkla mücadele ederlerken, bizler fast food kültürüyle yaptığımız israflardan sorguya çekileceğiz.

Fast food yemekten bir an olsun uzaklaşalım. Ama sorun, fast food’tan kaçmakla da bitmiyor. Hızlı yemek yiyorsan sana her şey fast food! İşte toplumumuz için en büyük felaket, fast food’ların hızlı yeme alışkanlığı kazandırması, varolan yemek yeme adabından uzaklaştırması... Nerede bir fast food restoranı görseniz benzer temalara görürsünüz, sert ve rahatsız edici sandalyeler, hızlılık, pop müzik, canlı renkler, hemen yiyeyim de gideyim psikolojisi… Youtube’da “vahşi hayvanlar fast food yerse ne olur” başlığıyla bir video hazırlanmış, mutlaka izleyin. Allah bu toplumu hızlı yemekten korusun.


GENÇ'ın Yazısı.