Aslı Toprak

Özellikle Çin’in görünen ve görünmeyen yüzünü birbiri ile harmanlaması açısından oldukça başarılıdır film.

Bir Fazlası Değil filmi Yönetmen ZhangYimou’a ait 99 yapımı bir eser. Filmin orijinal adı Yi ge dou bu neng shao. Venedik film festivalinde Altın Aslan ödülünü almış ve gerçek olaylardan yola çıkılarak çekildiği için pek çok sinemaseverin belleğinde iz bırakmıştır.

Amatör oyuncularla çalışan yönetmen, Çin’de yoksulluk yüzünden okula gidemeyen çocuklara ve çocuk işçilere dikkat çekiyor. Yalın ama sıradan olmayan anlatımı ile seyirciyi içine çekmeyi başaran filmin, başrolünde küçük bir kız çocuğu var.

Yoksul bir köyde ilkokul öğretmeni izin alınca yerine 13 yaşındaki Wei Minzhi isimli küçük kız çocuğu öğretmenlik yapmaya başlar. Bu utangaç genç kız, öğrencilerinden biraz daha büyüktür ve yoksulluk içinde kıvranan ailesine yardım edebilmek için bu görevi kabul etmiştir. İzin alan öğretmen ona ayaküstü bazı ipuçları verir, özellikle tebeşirleri israf etmemesini ve çocuklardan hiç birinin okulu bırakıp gitmemesini tembihler. Bu küçük genç kız okulu bırakıp şehre çalışmaya giden öğrencisinin peşine bu sorumluluk sebebi ile düşer. Bundan sonrası şehrin kalabalık ve kurallarla örülü ortamında geçen bir arayış hikayesine dönüşür.

Özellikle Çin’in görünen ve görünmeyen yüzünü birbiri ile harmanlaması açısından oldukça başarılıdır film. Tebeşir metaforu üzerinden fakirliği ve bilgeliği de aktarmaktadır. Tebeşirlere önem veren asıl öğretmenin onun en küçük kırıntısı ile bir kelime daha yazdığını son harfi de parmağındaki tebeşir tozu ile tamamladığını öğrendiğimizde, ilmin kutsiyetini yeniden iliklerimize kadar hissediyoruz. Ayrıca filmin sonlarına doğru tahtaya birer kelime yazan çocuklar sayesinde Çince’nin karmaşık çizgileri arasında ufak bir gezintiye bile çıkıyoruz.

Başarılı yönetmen ZhangYimou’nun en güzel filmi olmasa da güzel filmlerinden biridir diyebiliriz bu film için. Çin’de ufak bir tur atmak için bile izlenmeye değer.


GENÇ'ın Yazısı.