Mekke Saat Kulesi, 601 metreyi bulan yüksekliğiyle, dünyanın en yüksek ikinci binası olarak tescillendi. 43 metre çapıyla dünyanın en büyük saatine sahip olan kule, şimdiden 32 dalda rekorun sahibi. Saatin yelkovan uzunluğu 22 metre, akrep uzunluğu ise 18 metre. Saatin yüzeyini ve diğer bazı bölümlerini kaplayan mozaikler Venedik’te imal edildi ve 250 kilo altın kullanıldı.

İslam dünyasının en kutsal kentinin en kutsal mabedinin hemen dibinde göğü delercesine yükselen gökdelen geçen ay resmen hizmete girdi. Bu şaşaa ve debdebe abidesinin açılışının yapıldığı günlerde Başbakan Erdoğan İstanbul’da gerçekleşen,‘Somali Hakkında İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi Toplantısı’ndan İslam dünyasına sesleniyordu; “Gökdelenlerle ve araba koleksiyonlarıyla övünen ülkeler, Somali’ye yardım etmedikçe vicdanen rahat olamayacaklar. Yediğimiz her lokmada Somalili çocukların hakkı var.”

Sahi, Suudi Arabistan ve diğer parayı koyacak yer bulamayan körfez ülkelerinin açlıktan kırılan Afrika için bir şeyler yapıp ettiklerini duyan var mı?


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.