Görüyoruz ki, sanal alemdeki savruluşlara teslim olmak, ufacık bir temayülle yanlış sularda gezinmek gencecik bir hayata mâl oldu.  Dikkat edin İnternet’te başladı, mezarda ve hapishanede son buldu!

Sanal alemde tanıştığı arkadaşı katili oldu.! Kırklareli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencisi Büşra C. (21), internette tanıştığı  öğrenilen İstanbul’da yaşayan arkadaşı Hasan A.’dan (25) ayrılmak istedi. Hasan A., Büşra C.’yi ikna edemeyince Fevzi Çakmak  Mahallesi Eski Cezaevi Sokak’ta bıçakladı. Büşra C., kaldırıldığı Kırklareli Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Evet 14 Mayıs günü bu haberler taşındı manşetlere ve Büşra’nın arkadaşları caniyi ve cinayeti protesto ettiler. Biz de inanıyoruz ki bir  insanı öldürmek, bütün alemi öldürmek gibidir.

Bu acı sondan hepimizin alması gereken çok ders var. Görüyoruz ki, sanal alemdeki savruluşlara teslim olmak, ufacık bir temayülle  yanlış sularda gezinmek gencecik bir hayata mâl oldu. Dikkat edin İnternet’te başladı, mezarda ve hapishanede son buldu!

Bu yüzden, site üyelerimizle zaman zaman paylaşıyoruz, birbirimize hatırlatıyoruz. Özellikle karşı cinsle iletişimlerimize dikkat edelim  diye. Niye? Seddi Zerai: Yani bizi şerlere, harama götürecek mübah fiillere bile dikkat etmek, kapıları kapamak. Ufacık bir boşluk şeytana fırsat veriyor ve artık işine bakıyor. Bir taviz diğer tavizleri doğuruyor ve nice yıkılan yuvalar, savrulan hayatlar.

Sanal alemde haram-helal değişmiyor. Çok ince bir sınır çizgisinin etrafında gelip gidiyoruz. Erkek de Kadın da dikkat edecek. Helal  olsun! deyip sabredecek. Yayınladığımız fotoğraflar, “beğen”meler, mention’lar, titreşimler çok mu masum sanıyoruz? Bizler Ebedi Gençlik yolcusu olduğunun farkında olan ve Allah’ın izniyle hep bu yolda kalma kaygısıyla yaşayan gençler, iki kat daha fazla  sorumluyuz. Bir medeniyetin temsilcisiysek, nefsimizi adam etmek için düşmüşsek yollara, dikkatli olalım ve örnek olalım. Duamız  odur ki dinimizi ikmal için, hayırlı nesiller için her Mü’min ve Mümine’nin hayırlı birer izdivacı olsun. Savrulmadan, kaybolmadan.

Haziran Ayı Gönüllü Sesleniş

6. sını gerçekleştireceğimiz Gönüllü Sesleniş programımızı Genç Dergi ve Uluslar arası Genç Derneği çatıları altındaki kurumların yöneticileri arkadaşlarla devam edeceğiz. Ve sıradaki seslenişimizi İstanbul Genç Akademi Koordinatörü Ahmet Ekrem KAYA ile gerçekleştiriyoruz. Akademik hayata dair sorularınıza ve Genç Akademi’nin gidişatı ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeye cevap  bulabileceksiniz. Sizleri Ahmet Ekrem KAYA ile Gönüllü Sesleniş programına 18 Haziran Cumartesi saat: 20.00’de Sanal Bölge’ye davetlisiniz.


Abdurrahman Çetinkaya'ın Yazısı.