Ayşegül Genç - Sami Yaylalı

Halepçe Katliamı

İran Irak savaşı devam ederken Saddam Hüseyin yönetimindeki birlikler Halepçe kentindeki sivil hedeflere kimyasal silahlarla saldırdı. Saldırıda 5000 civarında sivil halktan masum insanlar öldü. Saddam  Hüseyin’in bu silahları nereden temin ettiği konusu ise artık saklanmayan bir gerçek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin daha sonra Irak’ı işgal  etmek için bahane olarak kullanacağı bu silahlar yine kendisinin verdiği uluslar arası raporlarda mevcuttur.Binlerce insanın ölümüne ve on  binlercesinin de yaralanmasına sebep olan bu olay halen tarihte silinmez bir iz niteliğindedir. Masum halk kendilerine bu zulmü layık  görenleri asla unutmadı.

Tanju Çolak Avrupa Gol Kralı Oldu

1987-1988 sezonunda Galatasaray en yakın takipçisi olan Beşiktaş’a 12 puan fark atarak şampiyon oldu. Bu şampiyonluğu bile gölgede bırakan olay Galatasaray’ın santraforu Tanju Çolak’ın lig tarihinin bir sezonda en çok gol atan oyuncu rekorunu kırması.

Bu rekor daha önce yine Galatasaraylı olan Metin Oktay’a ait olup toplam 38 goldü. Tanju 39 gol atarak hem bu rekoru kırdı hem de Avrupa gol kralı oldu. Altın ayakkabı ödülünü de kazanarak Türkiye futbolunun unutulmayan isimleri arasına girdi.

Turgut Özal`a Suikast Girişimi

Anavatan Partisi kongresi yapılırken Turgut Özal’a tabancayla ateş ederek elinden vuran Kartal Demirağ olay sırasında etkisiz hâle getirildi. Olaydan sonra yapılan incelemelerde Kartal Demirağ’ın hiçbir terör örgütüyle bağlantısı olmadığı iddia edilse de aradan 23 yıl geçmesine ve Turgut Özal vefat etmesine rağmen olayın üzerindeki sis perdesi halen tam olarak kaldırılmış değil. Bu olaydan sonra Turgut Özal’ın kürsüde “Allah’ın verdiği canı yalnız Allah alır” diye haykırması Turgut Özal’ı kendisinden sonraki birçok siyasi tarafından örnek alınan cesur bir siyasetçi imajını getirmiştir.

SSCB Afganistan`dan Çekilmeye Başladı

Afganistan tarihin her noktasında süper devletlerin göz diktiği ve üzerinde kıyasıya savaştığı bir ülke. Kubilay Han, Cengiz Han, Çin Hanedanı, Sovyet Rusya ve son olarak da Amerika Birleşik Devletlerinin asker gönderdiği Afganistan’da 1988 yılında Sovyetler hakimiyet kurmaya çalışıyordu. Zannedildiğinin aksine Amerika Birleşik Devletlerinden gönderilen Rambolar olmadan Afgan halkı Sovyet tanklarının altına pimi çekilmiş el bombaları ile girerek bu savaşın kolay olmayacağını gösterdiler. Soğuk savaşın sıcak temaslarına sahne olan Afganistan tıpkı Vietnam’daki gibi yerel halkın kazanmasıyla sonuçlandı. Ve Sovyet askerleri çekilmeye başladı.

Uçan Balon Aile Paketi Uğruna

1 Ocak 1988 günü doğacak çocuklara Uçan Balon Aile Paketi adı altında ödül verileceği açıklanınca Türkiye’de ilk kez bir yılbaşı günü bu kadar çok doğum olmuş ve rekor kırılmıştır. Elbette ki bu gerçek bir durum değil. 1 Ocak tarihine yakın zamanlarda doğan tüm çocuklar 1 Ocak diye kayda alınmış. Milletimizin bu tür durumlardaki refleksi gayet ilginç.

Barış Manço İle 7`den 77`ye TRT`de Başladı

Döner Kayıt ile TRT’de gösterime giren 7’den 77’ye programı çocuk genç ihtiyar ayırt etmeksizin Barış Manço’nun herkese mikrofon uzatmasıyla ünlendi. Bir devlet kanalı olan TRT’nin bu denli sıcak bir dille halkı kucaklayan bir program çıkarması izleyicilerin oldukça ilgisini çekti. Barış Manço’nun “Dünyanın her yerinde geçerli olan tek dil, tatlı dil” sloganıyla dünyayı ve Anadolu’yu kucaklaması sadece acı ve korku haberleri veren TRT’yi anlamlı hâle getirmeyi kendi çapında başardı.

Sezai Karakoç`a Üstün Hizmet Ödülü

Türkiye Yazarlar Birliği Sezai Karakoç’a yazı alanındaki çalışmalarından ötürü üstün hizmet ödülü verdi. Şiir ve düşünce yazılarıyla tanıdığımız ve birçok edebi alanda ürün vermiş olan Sezai Karakoç edebiyat dünyasında ve Türk şiirinde yeni bir çığır açan insanlardan biri. İlk şiirini Hisar dergisinde yayınlayan Sezai Karakoç o günden bugüne ömür yaşını aşan eserler verdi ve Türk şiirindeki damarı diri tutarak gelecek nesillere tertemiz emanet eden bir koşucu niteliğinde hep maratonda koşmaya devam etti, ediyor.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Açıldı

İstanbul boğazının ikinci köprüsü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü sonunda açıldı. Başbakan Turgut Özal, eşi Semra Özal ile birlikte kendi kullandığı arabayla köprüden ilk resmi geçişi yaptı. Bugün üçüncü köprü tartışmaları zaman zaman gündemde yerini alsa da o günlerde de Fatih Sultan Mehmet köprüsü için tartışmalar başta İstanbullular olmak üzere tüm Türkiye’yi oyalıyordu. Boğazın iki yakasını ikinci kez bir araya getiren Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yapıldığı dönemde İstanbul’un Kuzey çevre yolu hükmündeydi ancak şimdi İstanbul Karadeniz’e dayanmış durumda.

Müslümanca Yaşamak ve Red Yazıları

Öyküleri ile tanınan Rasim Özdenören Müslümanca Yaşamak ve Red yazıları adlı iki kitap yayınlayarak Müslüman’ın olur ve olmazlarını ezber ve taklide dayalı kulvardan alıp bilincin ve aklı selim ile hareket etmenin kulvarına sokma noktasında büyük çaba sarfetti. Müslüman’ın İslam adına bir şeyler telaffuz etmeden önce sürçmeler ve tökezlemeler yaşamaması için öncelikli olarak İslami bilincini ve bu anlamda derinliğini artırarak hareket etmesi ve kendi yaşantısını mutlak doğru yaşantı olduğu algısından kurtularak hakikat arayışını sürdürmesini öğütleyen bu kitaplar yazıldığı tarihten bugüne özellikle üniversite gençliğini derinden etkilemiştir.

Ustaların Ustası

Satranç Ustası Suat ATALIK, 28. Satranç olimpiyatlarında en üst kıdem olan ustaların ustası ünvanını kazandı. Satranç konusunda bir dahi olan Suat ATALIK Boğaziçi üniversitesi psikoloji bölümü mezunudur. Türkiye satranç federasyonu ile anlaşmazlıklar yaşaması nedeniyle bir dönem Bosna Hersek Satranç milli takımında yer almıştır. Daha sonra milli takımımıza geri dönmüştür. Türkiye’nin satranç konusunda uluslararası platformlardaki en büyük temsilcisidir. Şahovski İnformator isimli satranç başucu dergisindeki ilk Türk’tür.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.