Yaz Ramazan ile birlikte geldi. İkisi de mübarek olsun. Ramazan zaten mübarek. Sahur, teheccüt, hatimler, infak, iftar ve teravih, mübarekliğin vesileleri. Elinizdeki sayıda yer alan Ramazan Modası dosyamız ve diğer ilgili yazılarımız bunun için kaleme alındı. Bu arada Ramazan modası ifadesi dikkatinizi çekti mi? Bizim modamız Ramazanla başkalaşacak uzuvlarımızda ortaya çıkacak. O yüzden Ramazan’da tek oruçla yetinmemek gerekir diye düşünüyoruz. Adam olan bir oruçla yetinmez, bir günde tam yedi oruç birden tutar. Tam yedi oruç… Mübarek Ramazan orucu bir, el orucu iki, göz orucu üç, dil orucu dört, ayak orucu beş, zihin orucu altı ve kalp orucu yedi. Biz bu Ramazan, bunların tümüne oruç tutturmaya niyet ettik. Sloganımız da şu: Oruç yediliği unut, tam yedi oruç tut!

Ramazan mübarek de yaz nasıl mübarek olacak acaba? Gelelim yazı mübareklemeye… Bir seferberlik ilan eder ve yazımızı ona göre geçirirsek yaz da mübarek olur biiznillah. Ne seferberliği ki bu? Tabii ki, kendimize dair bir şahsi gelişim seferberliği… Gelin bu yaz, sair zamanlarda bulamadığımız özeni kendimize ayıracağımız özel bir zaman olsun. Bu yaz, bütün gündemleri bir tarafa atalım ve kendimizi gündeme alalım. Çünkü biz bir şey “olmazsak” hiçbir şey olmayacak. Biz bir yere gelmezsek, dünya bir yere gitmeyecek. Biz bir kıymete erişmezsek, hiçbir şeye kıymet verilmeyecek. Kendi kıymetimizi artırmanın yolu önce kıymetimizi tespitle başlamalı. Biz kendimizi nerede görüyoruz? Bizi bizim dışımızdakiler nerede görüyorlar? Aradaki açı farkı acaba nereden kaynaklanıyor? Bunları anladıysak devam ediyoruz: Şu an neredeyiz ve nereye varmak istiyoruz? Aradaki mesafe nasıl kapanır? Oraya nasıl varırız? Hangi niyetle yola düşmeli, hangi kitapları okumalı, hangi güzel muhitlere varmalı, hangi kapıları çalmalı, hangi güzel insanlarla buluşmalıyız? Kimin elinden tutmalı, kimin gözünün içine bakmalı, kimin civarında, yöresinde bulunmalıyız? Niye birilerinin yanında bulunmalıyız biliyor musunuz? Çünkü insanı ancak insan doğurur. Bunları alıp ciddi ciddi üzerinde düşündüğümüz bir yaz, hiç şüpheniz olmasın, mübarek bir yaz olacak.

Sadece yazlarını değil hayatlarını mübarek kılma derdine düşmüş GENÇ Gönüllüler, her sene olduğu gibi bu sene de Afrika yollarına düştüler. 100 kadar yiğit 9 Afrika ülkesinde seferde şu anda. Bir 100 kişilik grup da Türki Cumhuriyetler ve Balkanlara gitmek için hazırlıkta. Rabbimizden hayırla gidip hayırla dönmelerini niyaz ediyoruz. GENÇ Gönüllülüğe sağlam bir giriş yapma niyetindeki 30 kadar arkadaşımız ise memleketimizin güzide ilim merkezlerinden İLAM’da temel dini eğitimi alıyorlar. GENÇ Hanım kardeşlerimizin üniversiteli ve liseli kampları olacak, yine GENÇ liseli kardeşlerimizin kampları her sene olduğu gibi bu sene de damakta tat bırakacak. Bu işler ve bu heyecanlarla, bu nereden esip geldiğini bilemediğimiz, ama gönlümüzü alıp afaka salan başımızdaki o kutlu rüzgârla bizim her vaktimiz mübarektir, buna gönülden inanıyoruz. Rabbimiz rüzgârımızı elimizden almasın.

Bir sonraki sayıda buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.