2012’de gerçekleşecek ABD seçimleri bir hayli renkli geçeceğe benziyor. Başkan Obama’nın koltuğunu kaybetme ihtimali bir hayli fazla olan seçimlerin adaylarına ilişkin ilginç detaylar ortayaçıkmaya başladı. Mesela Cumhuriyetçi Parti’nin adaylarından Rick Perry ve Michele Bachmann’ın Christian Reconstructionism hareketinin bir koluolan Dominasyon’a müntesip oldukları ortaya çıktı.

Ne var bunda denebilir. Gelişmeyi ilginç kılan tarikatın amentüsü…

Bu söz konusu amentüye göre, “Tanrı ulusları yönetmek için Hıristiyanlara yetki vermiştir… Amerikan anayasasının yerini İncil almalıdır… Eşcinseller asılmalıdır… Siyahlar tekrardan köle yapılmalıdır…"

ABD’nin eski Başkanı George W.Bush’un danışmanları arasında ‘Christian Reconstructionism’ isimli yapılanmadan bir kişi olduğu ortaya çıktığında kıyamet kopmuştu. Kimse bu gruptan bir kişinin Cumhuriyetçi Parti’nin zirvesine çıkabileceğini düşünmemişti. Ancak 2012 başkanlık seçimlerine adaylığını koyan üç Cumhuriyetçi, Bush yönetimini mumla aratacak gibi görünüyor.

Teksas’ın en büyük kenti Houston’da düzenlediği dua maratonu için 30 bin kişi toplayan Perry’nin, Mitt Romney ilebirlikte Cumhuriyetçiler arasındaki yarışınfavorisi olması bekleniyor.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.