Ayşegül Genç - Sami Yaylalı

Konya`dan Sadece 4 Kişi

Konya’dan hacca giden dört kişi sağ salim geri dönebildi. Tren garına tüm Konya halkının akın etmesiyle oluşan izdihamla karşılanan hacılar gördükleri manzara karşısında şaşkınlığa uğrasalar da 6 aylık hacc görevlerini yerine getirmenin haklı gururuyla hemşerilerine zemzem ve hediyeler getirmişlerdi lakin bütün bir Konya halkına yetmedi ve her aileden bir erkeğin yüzüğüne damlatmak kaydıyla zemzem dağıtılabildi.

Pasif Direnişin Sonu

Hindistan’daki İngiliz sömürgesine karşı pasif direniş gösteren “şiddet göstermeme inancımın birinci maddesidir, aynı zamanda itikadımın da son maddesidir” diyen Mahatma Gandi radikal milliyetçi olarak lanse edilen Hintli Nathuram Godse tarafı ndan öldürüldü. Özgür Hindistan’a giden süreçte en önemli simgelerden biri olan Gandi, dünya çapında bir üne Güney Afrika’daki avukatlığı süresince ezilen işçileri savunan adam imajıyla sahip olmuştu. Gandi öldükten sonra bile başta kendi ülkesi olmak üzere birçok ülkede örnek alınan bir lider hâline geldi.

İsrail Kuruldu!

Filistin topraklarındaki Yahudi konseyi Filistin’in İngiliz mandası altında olmasını fırsat bilip İsrail devletini kurduklarını ilan ettiler. Tarihteki ilk Yahudi devleti olan İsrail’in en ilginç yönü kuruluşundaki garipliklerdir. Kurulurken Irak, Suriye, Ürdün ve Mısır ordularının savaş açmasına neden olan İsrail, ilginç bir şekilde Amerika, İngiltere ve Sovyet Rusya’nın kendi aralarındaki gerilimi unutup adeta İsrail’e yardım için haçlı ordusu kurmalarına sebep olmuştur. Savaş başlar başlamaz Amerika ve İngiltere Filistin kıyılarını abluka altına alırken Sovyet Rusya ise Avrupa’daki en modern silahları hava köprüsü kurarak İsrail’e sevk etti. Maalesef Arap ülkelerinin yenilmesiyle sonuçlanan savaş bitmeden; Türkiye, İsmet İnönü’nün girişimleriyle İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülke olmuştur.

Halkadan Pırıltılar

Necip Fazıl Kısakürek’in velilerin menkıbelerini anlattığı Halkadan Pırıltılar eseri İstanbul’da yazılarak basıldı. Necip Fazıl Kısakürek’in “bu hikayeler, dünyada insanî ve beşerî kaç mevcut varsa ve bu mevcutlardan ne kadar iş ve fikir çevresi kurulmuşsa, hepsinin birden olamadığı, bulamadığı, varamadığı, eremediği; ne şiirin, ne tılsımın, ne ilmin, ne fennin ulaşabildiği noktada bağdaş kuranların hayatlarının hikayesi” diye önsözünü kaleme aldığı eserde Muhyiddini Arabi’den Hacı Bayram Veli’ye, Hace Yusuf Hemedani’den Şemsi Tebrizi’ye kadar birçok evliyanın hikayeleri bulunmaktadır.

Böyle de Bir Beyanname Var Diyorlar

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 1948 yılında imzalandı. Bildiri, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunca hazırlanmış, genel kurulun Paris’te yapılan oturumunda kabul edilmiştir. Oturumda, 6 sosyalist ülke çekimser kaldı. Bildiri, bu ülkeler ile Suudi Arabistan ve Güney Afrika Birliği dışında kalan ülkelerin oylarıyla kabul edildi.

Kızıl Nehir ve Dümbüllü

John Wayne’in başrolünü oynadığı Kızıl Nehir Amerika’da gösterime girdi. Filmin çekimlerini destekleyen United Artist firması John Wayne’in uluslararası tanınan bir aktör hâline gelmesinde büyük pay sahibidir. Aynı dönemde Türkiye’de ise İsmail Dümbüllü’nün komedi filmleri beğeniyle izlenmektedir. Dümbüllü Macera Peşinde isimli film modern bir keloğlan macerası hüviyetindedir.

Kanafani Öldürüldü

Filistinli gazeteci ve yazar Gassan Kanafani 1948 yılında aracına konulan bir bomba sonucu henüz 36 yaşındayken katledilir. Kanafani’nin kültür, politika ve Filistin halkının mücadelesi üzerine yüzlerce makalesi ve 18 kitabı vardır. Romanlarında sürgündeki Filistin halkının çektiği acıları anlatır. “Güneşteki Adamlar” adlı romanı en ünlü romanıdır. Bu eser birçok dile (Türkçe de dahil) çevrilmiştir. “Filistin’in Çocukları” Otonom Yayıncılık tarafı ndan dilimize kazandırılan yazarın başka bir romanıdır.

Hanzala Niye Hep On Yaşında?

Filistinli çizer Naci el Ali, yüz binlerce Filistinli gibi 1948 yılında yaşadığı topraklardan sürüldü. Filistin toprakları üzerine İsrail Devleti kurulduğunda, ailesiyle birlikte Lübnan’ın güneyindeki Sayda kenti yakınlarındaki Aynül Hilva Mülteci Kampı’na sığındı.40 bin eseri olan sanatçının her çizgisinin altında sırtı okuyucuya dönmüş adı Hanzala olan küçük bir çocuk vardır. Hep 10 yaşındadır. Çünkü Naci El Ali yurdundan kopartıldığında o yaşta idi. Diken diken olmuş saçlarıyla Hanzala, bu gün bile hâlâ Filistin dramını haykırır dünyaya. Hanzala kendini şöyle tanımlar: “Ben Hanzala. Babamın adı: Önemli değil. Annemin adı: Nakba (Filistinliler işgalin ardından Filistin topraklarında İsrail Devleti’nin ilan edildiği 15 Mayıs 1948’i Nakba yani büyük felaket günü olarak tanımlar.) Kız kardeşimin adı: Fatıma. Ayakkabı numaram: Bilinmiyor. Çünkü ben hep yalın ayakla dolaşırım.”

Deir Yasin Katliamı Binlerce Katliamdan Sadece Biridir

9 Nisan 1948 tarihinde Filistinlilerin yaşadığı Deir Yassin köyünü basan Stern ve Irgun çeteleri, köy halkından 254 kişiyi katlett i.. Evler ateşe verildi, evlerden kaçmak isteyenler kurşuna dizildi, çocuklar annelerinin gözleri önünde öldürüldü. Deir Yassin Katliamı, İsrail başbakanlığı yapacak olan Menahem Begin’in liderliğindeki yer altı çeteleri tarafı ndan gerçekleştirildi. Menahem Begin, bu kanlı eylemi “Eğer Deir Yassin zaferi olmasaydı, İsrail Devleti de olmazdı.” sözleriyle tanımlamaktadır. İşte 1948 yılında gerçekleşen Filistin Halkına yönelik diğer katliamlar;


Ayşegül Genç'ın Yazısı.