Recep Kaim

‘’Allah ve melekleri Peygambere salât ederler. Ey iman edenler, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selâm verin.’’(Ahzab Suresi,56)

Peygamber Efendimiz’e (s.a.v)Allah’ın salât etmesi, rahmet etmek; meleklerin ve bizim salât etmemiz de onun için rahmet duası etmek anlamına gelir. O’ nun rahmete erişmesi ise, ümmeti olarak bizim rahmete erişmemiz demektir. Çünkü hayatı boyunca görüldüğü gibi, onun bütün kaygısı ümmetinden ibarettir. Bir gece sabaha kadar ümmeti için Rabbine yakardıktan sonra Allah (c.c) O’na Cebrail ile “Biz seni ümmetin hakkında hoşnut edeceğiz ve seni asla üzmeyeceğiz” şeklinde haber göndermiştir. (Müslim, İman: 346.) O’na (s.a.v) “Övülmüş Makam” adıyla şefaat makamının verileceği müjdelenmiştir ki, bu durum, bizi Allah’ın Resulü ile çok yakın ve sıcak bir ilişki içinde bulunmaya davet etmektedir. İşte salâvat, onunla bizim aramızda bu sıcak ilişkiyi kuran, devam ettiren ve pekiştiren en önemli bir vasıtadır.

2007 yılında gönüllü üniversite gençleri ile bir araya gelerek oluşturmuş olduğumuz Daru’l Erkam grubumuz, her yıl aralıksız olarak güzel projelere imza atmaktadır. Geçen yıl düzenlemiş olduğumuz ‘’Kur’an-ı Kerim’in indirilişinin 1400. yılında 1400 hatim’’ projesinin ardından, bu yılda Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) dünyaya gelişinin 1440.yılını, O’na 1 Trilyon 440 Milyar salavat-ı şerife okuyarak ve okutarak geçireceğiz inşallah. Bir hafta süren kutlu doğum etkinliklerini bir yıla çıkarmak ve bu yılı Peygamber Efendimiz’i (s.a.v) daha yakından tanıyabilmek için çok kapsamlı bir proje hazırladık.

Bu proje kapsamında her ay seminerler düzenleyerek katılımcılara Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hayatı hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca her ay yine Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) hayata bakışı doğrultusunda kitapçıklar bastırılıp bunlar başta hapishaneler olmak üzere üniversitelere ve diğer kurumlara dağıtılacaktır.

20 Nisan 2011 tarihinde faaliyete giren ‘’1 Trilyon 440 Milyar Salavat-ı Şerife’’ projesini 22 Nisan 2012 tarihinde bitirmeyi hedefleyen Daru’l Erkam Grubumuz, Peygamber Efendimiz’e (s.a.v) naat, şiir, makale ve mektup yazma yarışmaları düzenleyerek dereceye girenlere sürpriz hediyeler verecektir.

Salavat-ı Şerife okumak veya dağıtmak isteyenler www.darulerkam.org ve [email protected] adreslerine girerek Daru’l Erkam Grubu ile irtibata geçebilirler.Yapmış olduğumuz diğer projelerden ve yapmayı düşündüğümüz projeler hakkında sitemizden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daru’l Erkam Gençliği’nin organize etmiş olduğu faaliyetlere siz değerli okuyucularımızdan destek vermelerini ve ulaşabildiğiniz herkese bu projeyi duyurmalarını arzu ediyoruz. Bütün din kardeşlerimizin Peygamber Efendimiz(s.a.v)’e çokça salavat-ı şerife okuyan ve O’nun (s.a.v) ümmetinden şefaat edeceği kişiler listesine adlarını yazdıranlardan oluruz inşallah. Son olarak bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır:Ahmed bin Hanbel rivayet eder ki: “Nebi’ye (s.a.v) bir kez salat getiren kimseye Hak Teala melekleriyle birlikte yetmiş kez salat eder.” (Ahmed bin Hanbel)


GENÇ'ın Yazısı.