Ayşegül Genç - Sami Yaylalı

AB Müzakereleri Başladı

Avrupa Birliği’ne katılım sürecinde 3 Ekim tarihi itibariyle müzakereler başlatıldı. Bu durum Türkiye’de bayram havası estirmesine karşın bu müzakerelerin neler getirip neler götüreceği konusunda gerek vatandaşlar olsun gerek kamu kurumları olsun henüz yeterli düzeyde bilgiye ve ilgiye sahip değildik. Avrupa Birliği müzakerelerinde kimin baş müzakereci olacağı tartışmaları da yaşanırken Ali Babacan baş müzakereci oldu.

Zeynep Gazali Kimdir?

Zeynep gazali 2005 yılında vefat eder. Liseyi bitirdikten sonra “Müslüman Kadınlar Birliği”ni kurarak Mısır’da İslami ve siyasi alanlarda çalışmalara başlamıştır. Gazali, 1948 yılında Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) Teşkilatı’na katılarak, bu teşkilatın başında bulunan Hasan El-Benna’ya biat etti. 1951–1958 yılları arasında “Müslüman Hanımlar” adlı bir dergi yayınlayarak, Müslüman kadınların problemleri üzerinde durdu. Gazali 1965 yılında tutuklanarak türlü işkencelere maruz kaldı. Tüm eziyetlere rağmen imanlı bir neslin yeşermesi için büyük çabalar gösterdi 6 yıl ceza evinde kaldıktan sonra 1971 yılında serbest bırakıldı.

Arabistan’dan Amerika’ya kadar birçok ülkede çalışmalarda bulundu. Seyyid Kutup’un kız kardeşi Emine Kutup ile birlikte genç bayanlara dönük ilmi çalışmalar yaptı, daha sonra genç bayanlara verdiği dersleri kitaplaştırarak “Kuran’a Bakışlar” isimli eseri sundu. Böylece Zeynep Gazali hazırladığı bu tefsirle, çağdaş bayan müfessirler arasına girdi.

Diğer kitapları “Gençlerle Mektuplaşmalar”, “Zindan Hatıraları”, “Müslüman Aileye Doğru” ve “Yeniden İslami Dirilişe”dir.

Nankörlüğün Filmi

Macid Macidi, Söğüt Ağacı filmini 2005 yılında çeker. Parviz Parastui’nin mükemmel oyunculuğu ile pek çok sinemaseverin arşivinde yerini almış olan film, çocukken gözlerini kaybetmiş bir profesörün tedavi görüp yeniden görmeye başlaması ile değişen hayatını anlatıyor.

Gözlerinin açılması için rabbine yalvaran Yusuf: “Bana bir şans verirsen, her gün seni hatırlayacağım!” der… Lakin ilkin zor günlerinde yanında olan karısını (ki Yusuf’un gören gözüdür), ardından kızını, annesini ve ett iği duaları unutur. Nankörlüğe dair bu güzel filmde tüm kitapların havuza atılışı sahnesi ve Yusuf’un düşürdüğü yüzüğü arama sahnesi etkileyici ve sarsıcıdır.

İlk Kadın Din Adamı!

Diyanet 2005 yılında iki hanımı, müftü yardımcılığına atayarak bir ilke imza attı...Böylece İslam dünyasında ilk kez kadın “din yetkilisi” atanmış oldu. “Kadın fetva verebilir mi” konusunda tartışmalar sürerken 2008 yılında bu kez Suriye, Hz.Ayşe annemizin yaşamını örnek göstererek böyle bir projesi olduğunu duyurmuştu.

En Güzel Şampiyonlar Ligi Finali

Liverpool ve Milan arasındaki şampiyonlar ligi final maçı İstanbul’da Olimpiyat stadında oynandı. Milan 3-0 önde iken Liverpool kaptanı Gerard’ın takımını ateşlemesiyle 3-3 e gelen skor, penaltılardaki Liverpool üstünlüğüyle 6-5 Liverpool’un lehine sonuçlandı. Kupayı kaldıran Liverpoollular için ve hazin bir şekilde kupadan olan Milanlılar için İstanbul Olimpiyat Stadı hiç unutulmayacak bir maça sahne oldu.

Bir Gün Ölecek Yanarak Veya Yanmayarak!

Danimarkalı çizer Kurt Westergaard çizdiği bir karikatürle Peygamberimize hakaret etmiş ve bu karikatürden sonra evi polis korumasına alınmıştır. Hakkında yanarak öldü, ilahi adalet tecelli ett i, baltayla öldürüldü gibi yalan haberler çıkarılmış ve Müslümanların birinin yanarak ölmesine sevinmesinden yola çıkılarak kişilerde islamofobi pekiştirilmeye çalışılmıştır. Bu çizer hakkında mütemadiyen “öldü” haberleri çıkmaya devam etmektedir. En son Somalili bir Müslüman tarafından öldürüldüğü haberi asılsız çıkmıştı. Belki biz bunları yazarken iki kere ölüp yeniden dirilmiş de olabilir.

Altı Sıfırı Attık Milyarderlikten Olduk

En basit ihtiyaçlarımızı bile milyonlar ödeyerek gerçekleştirdiğimiz günler geride kaldı. Milletimiz yurtdışında ticaret yaptığında en büyük moral bozukluğuna sebep olan altı sıfır paralarımızdan atıldı. Artık milyarder ya da milyoner diye herkese değil sadece birkaç kişiye denilebilecek. 1997`de başlayan ekonomik krizin son kalıntılarından olan altı sıfır da yerini liraya ve kuruşa bıraktı.

Nobel Şaşkınlığı

2005 Nobel Edebiyat Ödülü’nü ünlü İngiliz oyun yazarı Harold Pinter aldı. Yazar, bu ödülü aldığına çok şaşırdığını hatta haberi duyunca dilinin tutulduğunu söylemiştir. Savaş karşıtı görüşleri ile tanınan ve her fırsatta Irak’ın işgalinde İngiltere’nin ABD’nin yanında durmasından utanç duyduğunu belirten Pinter, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmada ABD Başkanı George Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’in Irak’la ilgili olarak savaş suçlarından yargılanmalarını istemiştir. Ülkemize 12 eylül olaylarını protesto etmek ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek için gelmiş ve bazı söylemleri yüzünden eleştirilmiştir...

YILIN GÖNÜLLÜSÜ: Aslan Maşhadov

1992 yılında Aslan Maşhedov Çeçenistan Genel Kurmay Başkanı oldu. Tarihte 1. Rus-Çeçen savaşı olarak bilinen ve 1996 yılında sonlanan bu savaşın Çeçenistan lehine kazanılmasında en büyük pay sahibi olan Aslan Mashedov Cahar Dudayev’in vefatından sonra Çeçenistan devlet başkanlığı görevini üstlenmişti. Fakat 2.Rus-Çeçen savaşının Rusların kesin galibiyetiyle sonuçlanması üzerine tekrar gerilla savaşına geçen Aslan Maşhedov ve arkadaşları Rus spetnaz komandolarının Tolstoy-yurt kasabasına düzenledikleri saldırıda 8 Mart 2005 günü şehit edildi.

İstanbul Park`ta F1 Trafiği

Türkiye’deki ilk Formula 1 yarışı İstanbul Park’ta düzenlendi. Yarışta 1-Kimi Raikonnen 2- Fernando Alonso 3- Juan Pablo Montoya podyuma çıkan isimler oldu. Uluslararası imajı her geçen gün gelişen Türkiye’nin spor ve turistik organizasyonlarına bir yenisini daha ekleyen bu yarış, uzun süren çalışmaların sonunda Türkiye’ye kazandırıldı.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.