Ayşegül Genç - Sami Yaylalı

Kahraman İmam

Kurtuluş Savaşı`nın Maraş’taki önderi Sütçü İmam vefat etti. Asıl ismi İmam’dı ve Maraş’ta Hacı İmam diye tanınırdı. Süt sattığı bir dükkânı olduğu için de Sütçü İmam diye anıldı. 30 Ekim 1919 günü hamamdan çıkan iki bayana saldıran Fransız askerlerine dükkânından çıkarak ilk kurşunu sıkan Sütçü İmam Fransızların bölgeyi tamamen terk etmesini sağlayacak bir mücadelenin ilk hamlesini de yapmış oldu. Maraş halkı namus ve dini hassasiyetlerinin sayesinde Maraş’ı ve belki de tüm Türkiye’yi zalimlerden işgalcilerden kurtardı. Harpten sonra Maraş kalesindeki topun idaresi görevi verilen Sütçü İmam, barutun ateş almasıyla üzeri tutuştu ve hemen müdahale edilerek hastaneye kaldırılsa da düzelemeden vefat etti.

Örümcek Adam Doğdu

Örümcek Adam, X-Men, Fantastik Dörtlü, İronman gibi çizgi karakterlerin mucidi Stan Lee 28 Aralık 1922 günü doğdu. 1. Dünya Savaşıyla 2. Dünya Savaşı arasındaki süreçte çocukluğunu ve gençliğini geçiren her insan gibi o da kendince kötü gördüğü insanlara karşı hayali kahramanlar üretti. Ve diğer insanlardan farklı olarak bunları çizgiye aktardı.

O Resul-i Kibriya`nın Bülbül-ü Nalânıydı

Ali Ulvi Kurucu, 1922 yılında Konya’da doğar. Orta öğrenimini ve hıfzını Konya’da, yüksek tahsilini Mısır’daki el-Ezher Üniversitesi’nde tamamlar. Orada şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi ile yakınlık kurar. Hayatının geri kalan kısmını Medine’de geçirir.

1953’ten 1975’e kadar Sultan Mahmud’un yaptırdığı Mahmudiye Kütüphanesi’nde, daha sonra da emekli olana kadar Şeyhülislam Arif Hikmet Kütüphanesi’nde çalışmıştır. Ecdat yadigârı on binlerce kıymetli eser elinden geçmiştir. 80 yaşında Hakk’a yürüyen Kurucu, Hacı Veyiszade olarak bilinen Mustafa Kurucu’nun yeğenidir. Elmalılı Hamdi Yazır’dan Mehmet Akif’e kadar pek çok şahsiyete ve karanlık bir döneme ışık tutan hatıraları Ertuğrul Düzdağ tarafından büyük bir uğraşla ve yıllar süren titiz bir çalışma ile yayınlanmıştır. Burç FM’de her sabah hayatı tiyatro şeklinde yayınlanmaktadır. Şiirleri başta olmak üzere birçok eseri kitaplaştırıldı. Bu gün pek çok şiirini ondan habersiz söylüyor dinliyoruz. Bunlardan bazıları şöyledir; “sevdim seni mabuduma canan diye sevdim”, “ben Resûl-i Kibriyâ’nın, bülbül-ü nâlânıyım/ mücrimim gerçi, cemâl-i Mustafâ hayrânıyım”, “‘habib-i kibriya’sın sen, Muhammed Mustafa’sın sen / cemalinle ferahnak et ki yandım ya Resulallah.”

İnsülin Hormonu İnsanlar Üzerinde Kullanıldı

Kanada’da bir hastanede insülin hormonu insanlar üzerinde denendi. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin tedavisinde kullanılan bu hormon uzun süre yaygın bir şekilde kullanıma geçemedi ancak 1960’lı yıllara gelindiğinde hormon yaygınlaştı.

Arap Şeyh`in Vefatı

Sivas’ın manevi önderlerinden olan Arap Şeyh 1922 yılında vefat eder. Arap Şeyh olarak bilinen bu âlimin gerçek adı Abdullah Haşim el-Mekkî’dir. Mekke-i Mükerreme’de doğmuş, 20 yıl Afganistan’da tebliğde bulunmuş, 1876 yılında Sivas’a yerleşmiştir. 2. Abdülhamit’in iltifatlarına mazhar olmuştur. Abdülhamit’in iltifatlarına mazhar olan her âlim gibi o da dönemin diğer âlimleri ile birlikte ülkesinden sürülmüştür. Rıfai tarikatındandır. Sivas kongresine katılmış ve Atatürk’e ev sahipliği yapmıştır. Sivas Kongresi fotoğrafı olarak bilinen, Kongre Binası önünde çekilmiş fotoğrafta Atatürk’ün sağ tarafında görülen kişi Arap Şeyh Hazretleridir. Geçtiğimiz günlerde Sivas’ta üzeri bir kulübe ile kapanmış olan mezarı onarılmış ve şehre kazandırılmıştı.

Şapka Korkusu

Osmanlı’nın son dönem âlimlerinden olan Mehmet Zahid Kevseri ülkeden sürülür. Mısır’a yerleşen Kevseri ömrünün sonuna kadar Din-i Mübin’i İslam-ı savunmuş, bidatçiler tarafından nefretle anılmış, dinde reformcular onu vatan haini ilan etmiş, Vehhabilerin nefretini celp etmiştir. Buna rağmen ehli sünneti müdafaa konusunda önderlik yapmıştır. Af çıkınca Türkiye’ye gelmek, vatanı olan Düzce’yi yeniden görmek, akrabaları ile hasret gidermek istemiştir ama şapka giydirirler korkusuyla gelememiştir…

Ulysses Paris`te Basıldı

İrlandalı yazar James Joyce’un ses getiren romanı Ulysses yazarının kırkıncı yaşında Paris’te yayınlandı. İngilizce’ye anlam derinliği getiren bu roman üzerinde uzun süre tartışmalar devam etti. Doğaçlama cümlelerden oluşan içerik yerel ve bölgesel dilin edebiyata da aktarılması konusunda bir ilki teşkil ediyor.

Körlük Bulaşıcı mıdır?

Nobel ödüllü Portekizli yazar Jose Saramago 1922 yılında doğdu ve körlük nedir bilmeden yoksul bir ailenin okuyamayan çocuğu olarak çeşitli işlerde çalıştı. 1947 yılında kitap yayınlamaya başlayan yazar “Körlük” isimli romanı ile zirve yaptı. Elinizden düşüremeyecek kadar sürükleyici olan ve “Bakabiliyorsan gör; görebiliyorsan gözle!” sözleri ile başlayan kitabında körlüğün bulaşıcılığını anlatır yazar. Bu yönü ile de bir metafordur -sadece görebilene-.

Gol Yemeden Şampiyon

1922 sezonunda düzenlenen ve 8 takımın katıldığı Cuma liginde Fenerbahçe gol yemeden şampiyon olmuştur. Bu daha önce ve sonra kırılmamış bir rekordur. Cuma liginde olup da halen devam eden iki süper lig takımı vardır biri Fenerbahçe diğeri Galatasaray. Fenerbahçenin gol yemeden şampiyon olduğu yıl Galatasaray üçüncü olmuştu.

Burs İsteyen Talebeye Sorulan İlginç Soru

Cahit Zarifoğlu’nun “tek başına adeta bir okuldu”dediği, Necip Fazıl’ın “Fikir ve çile birliği kökünde yekpareleştiğimiz büyük ve sevgili dostum” diyerek iltifat ettiği, Fethi Gemuhluoğlu 1922 yılında İstanbul Göztepe’de doğmuştur. Hayatı boyunca bir gönül adamı olma çizgisinde ilerlemiş, Türk Dili ve Edebiyatı hocalığı, gazetecilik, özel kalem müdürlüğü, basın müşavirliği yapmıştır. Fethi Gemuhluoğlu meşhurdur ki; burs başvurusu yapan öğrencilere “hiç âşık oldun mu?” diye sormakta imiş. Âşık olanlara burs verir, “kabiliyet var, âşık olabiliyor, sadece yönünü değiştirmek gerekir” diye düşünürmüş. 1977`de vefat etmiştir.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.