Vefa Timsali Bir Sultan

Musa Topbaş, 1999 yılında vefanın timsali ve merhametin cismanileşmiş hâli olarak ebedi âleme intikal etmiştir. 1917 yılında Konya’da doğan Musa Efendi’nin çocukluğu ve gençliği İstanbul’da geçmiştir. Zamanın büyük âlimlerinden Elmalılı M. Hamdi Yazır’dan Kur’an ve din dersleri okumuş, Mustafa Âsım Yörük Hoca’dan Arapça, Prof. Angel isimli bir Mûsevî’den dört beş yıl kadar özel Fransızca dersleri görmüştür.

Fransızca’sı bu dilden tercüme yapacak seviyeye gelmiş, ayrıca Hattat Hâmid Aytaç’dan hat dersleri almıştır. Mûsâ Efendi gençlik yıllarında Bekir Hâkî Efendi, Ali Yektâ Efendi ve Ömer Nasûhî Bilmen gibi devrin önemli âlimleri ile görüşür ziyaretlerine giderdi. İstanbul’a geldiği zamanlarda Bediuzzaman Said Nursî’ye de arabasıyla hizmet ettiğini kendisi anlatır. Asıl değişimi Mahmut Sami Ramazanoğlu ile tanıştıktan sonra yaşamış ve hizmet adına Erkam Yayınları’nı kurmuş, Altınoluk Dergisi için gayret etmiş ve Aziz Mahmut Hüdai Vakfı’nın yeniden faaliyete geçmesine maddi manevi destek sağlamıştır.

Mal varlığını yaşlılar, kimsesizler ve yoksullar için harcamıştır. Özellikle Bosna Hersek savaşında herkes kendi adına belli bir yardımda bulunduğu sırada o büyük bir meblağ uzatmış ve: “Bir dostun buraya verilmek üzere fakîre emâneti!” diyerek takdim etmiştir. Orada bulunanların çoğunda, verilen bu paranın meclise gelmemiş bir şahsın gönderdiği yardım intibaı uyanmıştı. Ancak onun emanet dediği kendi malı, dost dediği de Allâh’tı . Muhabbet ve hasretle anıyoruz.

Barış Manço`lara İhtiyaç Var

Sanatçı denildiğinde politik söylevlerinden dolayı bir şekilde önyargıyla yaklaştığımız insanların aksine toplumun her kesiminin sevgisini kazanan Barış Manço bir şubat günü hayata gözlerini yumdu. Şarkılarıyla, televizyon programlarıyla her milletten yediden yetmişe insanların beğenisini kazanan ve “Barış Çelebi” diye anılan sanatçı Anadolu Rock müziğin de kurucularındandı. Sözlerini günlük hayattan esinlenerek yazdığı “domates, biber, patlıcan”, “nane, limon kabuğu”, “ayı”,”bugün bayram” gibi şarkıların yanında manevi hazlar veren “benden ziyade”, “ömrümün sonbaharında”, “gülpembe” gibi şarkılarla dinleyenlerini mest eden bir sanatçıydı.

Marmara Depremi

17 Ağustos gecesi sabaha karşı 03.02 sularında Gölcük merkezli olarak gerçekleşen 7,4 büyüklüğündeki deprem tüm Marmara bölgesini ve yakın çevresini etkiledi. Resmi makamlara göre 18000 kişi hayatını kaybetti. Fakat daha sonraki nüfus sayımlarının ve artışının karşılaştırması yapıldığında bu rakamın minimum 50000 olduğu tahmin edilmektedir. Deprem anından itibaren bölgeyle dünyanın iletişimi koptu ve ertesi gün öğle saatlerine kadar bölgeyle iletişim ve ulaşım mümkün olmadı. Evler, yollar, direkler ve bölgede yaşayan her türlü nesne depremden etkilendi ve az çok hasara uğradı. Depremin yaraları uzun süre sarılamadı.

İlk Sanal Sözlük Açıldı Ama!

İnternetin ve iletişim teknolojisinin yeni yeni yayıldığı ülkemizde Ekşi Sözlük açıldı. Güncel ve genel konulara özgün ve şahsi yorumların tanımlar hâlinde internet medyasına kazandırıldığı bu ortam peşinden onlarca benzer sözlüğü -sözlükçülerin deyimiyle sözlük klanlarını- ortaya çıkardı. Ekşi Sözlük’ün kurucu kadrosunun birbirlerine yakın ideolojideki kişilerden oluşması ve şahıslara, kurumlara yönelik hakaretlerde bulunmaları kendilerine karşı sözlüklerin de açılmasına sebep oldu. Bu sözlükler içinde en ahlaklısı İHLsözlük iken, Genç Dergi mühibbanının gayretleriyle Dertli Sözlük 2010 yılında kuruldu. Dertli Sözlük’ün diğer sözlüklerden farklı yönü söz uçar yazı kalır deyişinden hareketle sözlük seçkilerini matbu olarak yayınlanması.

3. Kosova Savaşı

Yugoslavya ordusunu yöneten Sırp kasabı Miloseviç’in Arnavutluk’taki özerklik mücadelesi veren azınlıklara karşı yapmaya kalkıştığı katliama NATO’nun Raçak olayından itibaren hava harekâtıyla karşılık vermesi üzerine başlayan savaştır. Birçok Sırp ve Arnavutun ölümüne ve evsiz kalmasına sebep olan savaş tarihin kara lekeleri arasında gösterilebilir.

Terörist Başı Yakalandı

30000 insanın ölümünden sorumlu olan PKK terör örgütü kurucusu ve elebaşı Abdullah Öcalan Kenya’nın Nairobi şehrinde paketlenmiş olarak diri hâlde bulundu. Ülkeye getirildikten sonra idam cezasıyla yargılanmaya başlandı ve idamına karar verildi ancak Avrupa Birliği sürecinde idam cezasının kaldırılmasına karar verildiği için idamı ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildi. Halen İmralı adasında tutuklu bulunmaktadır.

Bu Film Bambaşkadır

Macid Macidi “Baran” isimli filmini çeker. Macidi bu filminde sosyal konuları “aşk” potası içinde öyle güzel eritir ki bu başarısı pek çok ödül almasına sebep olur. Afganistan’daki zulümden kaçıp İran’a yerleşen mültecilerin dramını, inşaat işçilerinin mücadelesini, kaçak işçilerin problemlerini, ayrıca fedakârlığı ve insani değerlerin pek çoğunu bu filmde masal gibi izleyebilir, metaforların derinliğinde kaybolabilirsiniz.

ÖSS Soruları Çalındı! Kim Çaldı?

1999 yılı ÖSS soruları kimliği belirsiz kişilerce çalındı. Dönemin YÖK başkanı Kemal Gürüz’dü. Sınava girmek için aylarca çalışan öğrenciler hüsrana uğradı ve sınav ertelendi. Sınav sorularını hazırlamak için ayrılan 3.5 trilyon boşa gitti. Bazı dershaneler gönüllü olarak öğrencilere bir ay ücretsiz ders vermeyi kabul etti. Savaş Ay’ın sunduğu A Takımı programı Ali Kırca’nın sunduğu Siyaset Meydanı programı binlerce öğrencinin ve öğretmenin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

İlk Başörtülü Milletvekili!

Merve Kavakçı 1999 yılında Fazilet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçildi. Başörtülü olduğu gerekçesi ile meclisten, ABD vatandaşı olduğunu bildirmemesi gerekçesi ile de vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Nezaketin, şairliğin sembolü Bülent Ecevit, karşısında bir hanım olduğunu unutarak kürsüden “bu kadına haddini bildiriniz” diyerek halkın gözünde nazikliğini(!) tescillemiştir.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.