Ayşegül Genç - Sami Yaylalı

Erdoğan için Konser Vermişti

-Protest müziğin Türkiye’deki en büyük temsilcisi Ahmet Kaya sürgün gittiği Fransa’da hayatını kaybetti. Sanatçının gerçekten ölüp ölmediğine dair çeşitli söylentiler ortaya atılsa da başta karısı Gülten Kaya olmak üzere onu zor zamanlarında yalnız bırakmayan dostları ve sevenleri sanatçının ölümüyle yas tuttular. Ahmet Kaya sol görüşlü bir Türk müzisyen olmasına karşın özellikle Kürt halkının ve diğer zulüm görmekte olan kesimlerin sesi olmaya çalışmıştır. Ahmet Kaya’nın Recep Tayyip Erdoğan’ın hapse gireceği gün destek amaçlı verdiği konser, Magazin Gazeteciler Derneği’ndeki konuşması, Başörtüsü ve İmam Hatip yasaklarından sonra Konya’da verdiği konser ile Türkiye’de büyük bir kesimin sahiplendiği bir sanatçı hâline geldi.

Yedi Güzel Adamdan Biridir O...

Yedi güzel adamdan biri olan eğitimci, yazar, şair Mehmet Akif İnan 2000 yılında Urfa’da hayata gözlerini yumar. 1952 doğumlu yazar, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur, çeşitli okullarda öğretmenlik yapmıştır. 1969’da Nuri Pakdil ile birlikle Edebiyat Dergisi’ni kurar. Gazetelerde yazdığı yazılar “Edebiyat ve Medeniyet” ve “Din ve Uygarlık” isimli kitaplarda, şiirleri ise “Hicret” ve “Tenha Sözler” isimli kitaplarda toplanmıştır. Mavera Dergisi’nde kurucu olarak yer almış, Eğitim-Bir-Sen’i kurmuş ve başkanlığını üstlenmiştir. Aynı zamanda Memur-Sen Konfederasyonu başkanlığını yürütmüştür. Öğrencileri tarafından çok sevilen Akif İnan değerlerine sahip çıkan bir nesil yetiştirmek adına çabalamış ve bu konuda somut adımlar atabilmiş bir eğitimcidir. Yıllarca dilimize pelesenk olmuş Ömer Karaoğlu’ndan dinlediğimiz “doğ ey güneş” ezgisinin sözleri de Mehmet Akif İnan’a aittir.

Belgesel mi Sinema Filmi mi?

İranlı yönetmen Bahman Gobadi’nin 2000 yılında çektiği Sarhoş Atlar Zamanı isimli filmi Cannes Film Festivalinde Altın Kamera ödülünü alır.. Bu film, Bahman Gobadi’nin ilk uzun metrajlı filmidir ve olay/kişiler gerçeklere dayanır. İran-Irak sınırında yaşanılan çetin kış şartlarını, katır sırtında yapılan nakliyat işini, halkın yoksulluğunu ve savaşın boyutlarını gözler önüne seren yönetmen ortaya sinema filminden ziyade bir belgesel koymuştur. Çünkü film bittikten sonra filmde rol alan herkes o aynı hayata yeniden dönüp çalışmaya devam eder. 2000 yılında pek çok ödül toplayan Bahman Gobadi daha sonra “Kaplumbağalar da Uçar” filmi ile 2004 yılında yeniden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Peki, İlahi Mahkemede Ne Diyecek!

2000’de savaşın ve yıkımın ardından Sırbistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonucunda muhalefet zafer kazanmıştır. Bu zaferi inkâr eden Miloseviç’e karşı kitlesel protestolar başlar. Protestolar sonunda Miloseviç iktidarı terk etmek zorunda kalır. 6 Ekim 2000’de muhalefetin adayı Koštunica göreve başladı. Bir yıl sonra Miloseviç iktidarı kötüye kullanmak ve yolsuzluk suçlamalarıyla tutuklanmış, 2002 yılında başlayan mahkemede Bosna Hersek’te soykırım yapmak, Hırvatistan ve Kosova’da da savaş suçu işlemekle de suçlanmış lakin 2006’da mahkemesi devam ederken geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını kaybetmiştir. İlahi mahkemede vereceği savunma merak konusudur.

Toplu Çözümsüzlük

Tarihin ikinci büyük toplu intihar olayı 2000 yılında Uganda’da gerçekleşmiştir. ‘Tanrının On Emri’ adlı 650 tarikat üyesi bir kilisede toplanıp saatlerce şarkı söyledikten sonra, kendilerini ateşe vererek intihar etmişlerdir. Dünyanın sonunun geldiği ve kıyametin kopmak üzere olduğu gibi düşünceler ile bedenlerinden kurtulmak isteyen bu insanlar bazı araştırmacılara göre ise istihbarat örgütlerinin komplosuna kurban gitmişlerdir. Bu tür sapık tarikatların arkasında olan bazı örgütler beyin yıkama, kimyasal gaz kullanımı gibi yöntemler ile insanları toplu olarak etkileyerek deney yapmaktadırlar.

Çizgi Film Yerine!

Ünlü komedyen Kemal Sunal 2000 yılında hayata gözlerini kapamıştır. 82 adet filme imza atmış olan sanatçı hem hüzünlü hem komik rolleri ile sinema tarihinde unutulmayacaklar arasındaki yerini almıştır. 90’lı yıllardan itibaren filmleri kesintisiz olarak televizyonlarda yayımlanmaya başlanmış ama kendisi bu gösterimlerden para almamıştır. Ücretsiz olması yüzünden sürekli gündüz kuşağında dönen filmleri çocukları olumsuz etkileyeceği gerekçesi ile sansürlenmiş, lakin günde üç dört filminin yayınlanmasına da ilgililerce müsaade edilmiştir.

Muhammed Yaralı Ceylanım!

-El-Aksa intifadası Sabra ve Şatilla katliamlarından dolayı adı Beyrut Kasabı’na çıkan Ariel şaron’un provakatif bir şekilde Mescidi Aksa’ya ziyaretiyle başladı. Cuma namazı kılan Müslümanlara ateş açıldı. Her iki taraftan da ölenler yaralananlar oldu. Bu olaylar sonunda esir alınan 3 İsrail askeri yıllardır gündemden düşmedi. Muhammed Cemal Durre, El-Aksa intifadasının sembol ismi haline geldi. Babasının arkasına saklanırken zalim İsrail askerlerinin kurşunlarına hedef olan Muhammed şehadet şerbetini içti ama tüm İslam âlemini ayağa kaldırmayı başardı. Dünyanın her yerinde Müslümanlar eylem yaptı.

Milenyum Dedikleri

31 Aralık gecesi saat 00:00’ı gösterdiğinde, hakkında bir sürü kehanetin ortaya atıldığı milenium yılına girildi. Kehanetlerin hiçbiri gerçekleşmedi. Tersine 2000 yılında uluslararası anlamda önemli olan pek az olay yaşandı. Ne kıyamet koptu ne de büyük doğa olayları yaşandı. Sadece Pirenelerde bir dağ keçisinin nesli tükendi.

Kupayı Aldık Ama...

-Galatasaray futbol takımı 2000 yılı UEFA kupası finalinde Arsenal’i devirerek Türk futbol tarihinde ilk büyük uluslar arası kupa kaldıran takım unvanını aldı. Galatasaray kadro ve teknik yönetimi değişmesine rağmen aynı yıl Figo’lu Raul’lü Guti’li Real Madrid’i süper Mario Jardel’in golüyle yenerek Avrupa Süper kupasını kazandı. O yılın ardından Türk futbolu takımlar düzeyinde büyük bir düşüş yaşadı ve bir daha bu başarılara yaklaşmak mümkün olmadı.

Bu Masal Başka

İsmet Özel’in 2000 yılının Nisan ayında yayımladığı “Bir Yusuf Masalı” kitabı, şairin beşinci şiir kitabıdır. İlk dördü Erbain’de de toplanmıştır. Diğer kitaplarına göre Bir Yusuf Masalı bir öykü çerçevesinde olsa da şairin daha önce söylediklerinden farklı değildir, ama bir tekrar gibi de değildir. “Başkalarının aşkı ile başlıyor hayatımız” diyen şair bu kitabı ile hem eleştirilmiş hem de çok beğenilmiştir.

Bilgisayarı Yendi Ama...

2000 yılında Gari Kasparov Dünya Şampiyonası’nda yurttaşı Vladimir Kramnik’e yenildi ve Dünya Satranç Şampiyonluğunu kaybetti. Gari Kasparov 15 yıldır şampiyonluğu elinde bulunduruyordu ve 1996 yılında özel programlanmış bir bilgisayar karşısında aldığı galibiyet ile dünya gündemine oturmuştu.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.