Geçenlerde Afrika’ya hizmet için hicret etmiş bir ağabey ile oturduk. “Binamız yetmiyor, yanımızdaki arsaya göz diktik, ama paramız yok. Gelen misafirlere durumu anlatıyorum, sonra pencereyi açıp ‘bakın’ diyorum” diye girdi söze. Merakla baktığımı görünce gülerek ekledi: “Siz de gelin, size de baktıralım…” “Yardım mı istiyorsunuz” diye soracak oldum, “hayır” diye gülüp bir dostunun anlattığı hatırayı paylaştı. Maneviyatın muhabbet bağından güller deren bir nasipliymiş dostu. Kendisi gibi bahtlı bir arkadaşına, birlikte yeni tanıştıkları bir genci göstererek demiş ki bir gün: “Ona biraz bakıver…” Bakıvermek? Arkadaşı önce bakıvermekten kastın ne olduğunu anlamamış. Ama bakmış, izlemiş, seyretmiş. Çok geçmemiş, üç ay sonra o genç de aynı maneviyat bağına girmiş, gülleri birlikte dermeye başlamışlar. “Nasip olsun istiyorsak, özü güzel, nazarı güzel olanlara baktırıyoruz” diye bitirdi anlatacaklarını o ağabey.

Ne büyük bir mana… Bakmak aslında baktığına gönlünü akıtmak demek… Gönül güzel olursa bakış da güzel olur. Güzel gönülden çıkan güzel bakış imar eder, inşa eder, ihya eder. O yüzden güzel gönüllülerin bakışlarına muhatap olmaya çalışmalı. O bakışların değdiği yerler yeşerir çünkü. Bir bu; ikincisi de gönlü güzelleştirip bakışı tesirli hale getirmeli. Ortalık avcılarla dolu. Çalan önce gözleriyle çalıyor. Gönlü güzeller, güzelliklerini çoğaltmak istiyorlarsa, potansiyelleri önce gözleri ile bulacaklarını ve bir ömür boyu gözleri ile yeşerteceklerini bilmeliler. Gözümüzün düşmediğine gönlümüz düşmez. Gönlümüzün düşmediğine ise ne işimiz ne de derdimiz düşer.

İlk defa halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı göreve başladı, hayırlı olsun. Bu Yeni Türkiye’nin miladıdır. Bu heyecanı biz de “Yeni Türkiye’nin Yeni Gençleri” adlı dosyamızla paylaşıyoruz. Diğer bir dosyamız da yazın Afrika seferi yapan GENÇ Gönüllülerin intibalarından oluşuyor. Bu intibalar, aslında Yeni Türkiye’nin Yeni Gençleri dosyasının devamıdır. İlgi ile okuyacağınızı ümit ediyoruz.

Yaz bitiyor. Geçen ay Çanakkale ve Kastamonu’da kamplarımız vardı. GENÇ Gönüllüler Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tesislerinde, tesis yetkilerinin dikkat, ilgi ve yakınlıklarıyla güzelleşmiş günler geçirdiler. Bilvesile Bakanlık yetkililerine teşekkür ediyoruz. Hem ilgililerin yakınlığı hem de verilen hizmet, Yeni Türkiye’nin göstergesiydi.

Elinizdeki sayı, 8. senemizin son sayısı. Gelecek ay yeni bir döneme başlıyoruz. Her dönem olduğu gibi bu dönemde de abonelerimize çok kıymetli bir eser hediye edeceğiz. Medeniyetimizin Öncülerinden 365 LİDER DAVRANIŞ adlı hediye kitabımızı Dr. Adem Ergül kaleme aldı. Umarız istifade edersiniz.

Yeni dönemin ilk sayısında buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.