Hediye kitabınız belli olduysa ismini lütfeder misiniz? (Osman Altıtaş)

Osman Bey, hediye kitabımız belli oldu. Kısmet olursa önümüzdeki kampanya döneminde GENÇ’e abone olan herkese, çok kıymetli Dr. Adem Ergül Ağabeyimizin titiz bir çalışma sonucu hazırladığı “Medeniyetimizin Öncülerinden 365 LİDER DAVRANIŞ” isimli kitabı hediye edeceğiz. Kanaatimiz o ki, GENÇ okuyucuları bu kitabı çok sevecek, yanlarından ayıramayacak. Şimdiden bahtı açık olsun...

Kıymetli Genç Dergisi yayın kurulu, bu itirazımı dergimizin kurulduğundan bugüne kadar her bir sayısını okumuş bir takipçiniz olarak yazıyorum şöyle ki: Ramazan Modası isimli kapak resminde gözlerden ayaklara, duruştan ellere kadar her bir uzvun nasıl olması gerektiğini anlatırken çok önemli bir husus dikkatimi celbederek beni derinden sarstı, şöyle ki: Bilenler bilir resim Gazanfer Ağa Medresesi’ndeki yeni merkezimizin mescidinde çekilmiş ve namazda kıyamında duran Kemal kardeşimiz kıbleye ters istikamette bir pozisyona zorlanarak fotoğrafı alınıp kapak yapılmış. İster poz verme ister ışık açısı ister duruş pozisyonu olsun dergimizin kıblemizden böyle bir sapışına bile razı olmadığımızı beyan eder, “Haydi Çevir Yüzünü Mescidi Haram’a Doğru” diyerek açıklamanızı beklerim. (Mehmet Emin Kul)

Mehmet Emin Bey, GENÇ okuyucuları için sizin yeriniz gönüllerde çok farklıdır, buna eminim. Bir zamanlar hazırlamış olduğunuz mizah köşesi hâlâ hasretle anılıyor. Lakin yukarıdaki yorumunuzu okuyunca gülümsedim, yaptığınız çıkarım ve çağrıya şaştım kaldım. Meseleyi nereden nereye bağlamışsınız, “hayret doğrusu” dedim... Çünkü bizim “kıble” konusunda herhangi bir şüphemiz, sapmamız söz konusu olamaz, bunu okuyucularımız çok iyi bilirler. Sekiz senedir ortaya koyduğumuz çizgi, kıblemizin nereye yönelik olduğunu göstermesi bakımından izahtan varestedir. Kanaatim o ki bunu siz de iyi bilirsiniz...

Gelin şöyle yapalım: “İki boyutlu” olan ve her yöne atfedilebilecek olan o fotoğrafa zihnimizdeki coğrafi koordinatlardan değil de şu ayetin penceresinden bakmayı deneyelim... O zaman meselemiz kalmayacaktır diye düşünüyorum:

“Doğu da Allah’ındır batı da. Nereye dönerseniz Allah’ın yüzü (rızası) oradadır. Şüphesiz Allah’(ın rahmeti ve nimeti) geniştir, O her şeyi bilendir.” (Bakara, 115)

“Ben de Varım!”

Büşra Nur Turan

Genç Dergisi ile ilk tanıştığımda “işte bu!” demiştim. Yuvam ile başlayan bu birlikteliğin Genç Dergisi’yle devam etmesi biz gençler için büyük bir şanstır. GENÇ’ten dertlenme duygusunu, gönüllü olmayı öğrendim. Gönüllülük ise bir vicdan hareketidir. Gerçek bir dert sahibi olan kişi bir şeyler yapmaya gönüllüdür. Dert sahibi olanın söyleyecek sözü, yapacak çok işi vardır. İşte bu gönüllülük vesilesiyle de Genç Dergisi bana ümmet için, insanlık için daha güzel bir dünya oluşturmakta “ben de varım!” dedirtmektedir. Ve artık ben de gönüllüyüm. Ağustos ayında Genç Gönüllülerle Çanakkale’de çok verimli, çok eğlenceli bir kamp gerçekleştirdik. Herkese tavsiye ediyorum.

GENÇ dostlar! İşimizin vaktimizden çok olduğu bu zamanda vaktimizi güzel ve hayırlı işlere gönül verip yaşayanlardan olmamız duasıyla. Selametle.. :)

2006’dan Beri Gözlerimiz Parlıyor

Merve Arslan

Her ayın başında, babamızın elinde Altınoluk’la kapıdan girmesini beklerdik. Dergiye kavuşunca da yaptığımız ilk şeydi “Yuvamız”ın sarı sayfalarına dalmak. Böyle böyle geçti çocukluğumuz. 2006’da ise yeni bir heyecan ile parıldadı gözlerimiz. Gençlerin dilinden anlayan yeni bir yoldaştan söz ediliyordu Söz Ola Dergisi’nde. Adı: GENÇ!

Fazla söze ne hâcet. Dergini söyle sana kim olduğunu söyleyeyim deseler şüphesiz sunarız: Buyur GENÇ!...

Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu’na Teşekkür!

Ramazan’ı işlediğimiz geçtiğimiz ayki kapağımızda “ağız zikirle kurumuş” şeklinde bir ifade vardı. Prof. Dr. Ethem Cebecioğlu Hocamız “ağzınız zikirle ıslak olsun” şeklinde bir hadis-i şerif olduğunu bizlere bildirerek, dosyamızı zenginleştirmiş oldu. Bu güzel katkıyı okuyucularımıza duyurur, kendisine teşekkür ederiz.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.