Grup Genç, yıllardır seslerine aşina olduğumuz güzel ve özel müzisyenler.. Geçtiğimiz ay 5. yıl şölenimize de konuk olan bu değerli  müzik grubu ile geçmişleri ve düşünceleri üzerine söyleştik.

rup Genç’in geçmişinden kısaca bahseder misiniz? Ne zaman, kimler tarafı ndan kuruldu?

Grup Genç 90’lı yıllarda tertiplenen salon programlarındaki büyük koroların içinde oluşmuş, bugünkü ekibin de içinde  olduğu farklı arkadaşlarımızın omuz verdiği bir müzik grubu olarak yola koyuldu. Daha sonraları ayrılanlar oldu. Nihayetinde şu anda bilinen şeklini aldı, uzun yıllardır da böylece devam ediyor.

Bugüne kadar yaptığınız albümlerden bahseder misiniz?

1993 Şehadet Vakti, 1995 Kan Toprağa Düşünce, 1997 Yüreklere Yürüdük, 2000 Sevdaları Yaşamak, 2002 Yarının Adı Umut, 2010 Sözü Var.

Grup Genç 17 yıllık süre içinde altı albüm ile bizi biz kılan ne kadar öykü varsa onlara sazla sözle ve sesle tutunmaya ve bu öykülerle  yol almaya çalıştı.

Nasıl bir müzik tarzınız var?

Bu noktada önemsediğimiz şey güft e beste kalitesi ve uyumu. Ortaya çıkan eserin oluşturduğu atmosferin aidiyet sorumluluk ve estetiğe vurgu yapabilmesi. Tarz diye bir kısıtlamanın içinde olmak istemedik.

Sizi diğer müzik gruplarından ayıran en önemli özellikleriniz ne sizce?

Grup ya da solo olarak müzikle hemhal olanlarla şu farkımız olmalı gibi bir hedefimiz olmadı, olmamalı zaten. Kendi hayatımızın ve  sanatla meşgul oluşumuzun mazeretini arıyoruz mutlak manada. “Bu meşgul oluşlar bizi neye benzetiyor ne hâline  geliyoruz” işte bu soru cevabı yorularak verilen bir soru. Biz bu sorunun cevabı ile meşgul olmaya gayret etmeliyiz. Bizleri de başkalarını da bu bağlamalı şüphesiz.

Genç Dergi olarak 57 sayıdır “dert çağrısı” yapıyoruz. Sizi ötelere taşıyan, size mana katan bir derdiniz olsun diyoruz. Grup Genç’in en büyük derdi nedir? Yaptığınız müziklerde ve bestelerde “bir dert” taşıdığınız söylenebilir mi?

İnsan kendi payına düşeni aramakla yorulur dinlenir. Onun için söyler susar. Biz de umut ve dua ederek kendi payımıza düşenin  hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Bu yolda yorulup dinleniyoruz. Niyetlerimiz ve akıbetlerimiz hayır olsun inşallah.

Bugüne kadar birçok defa çeşitli yerlerde sahne aldınız. Sizler için unutulmaz olan birkaç hatıranızı paylaşır mısınız bizimle?

Aklımıza öyle çok ilginç bir hatıra gelmedi doğrusu. İsmini zikretmeden bir şehirde konser sonrası parkta saatlerce gece boyu  kalmak zorunda kalışımız geldi aklımıza. Bununla birlikte hiç beklemediğiniz yerlerde gördüğümüz teveccüh bizi ziyadesi ile şaşırtmıştı.

Yeni albüm çalışmalarınız var mı?

Yakın bir tarihte yeni bir çalışma görünmüyor ancak denk gelebilecek şartlarda alternatif çalışmalar her zaman olabilir.

Grup Genç’i üç kelime ile tarif edecek olsanız ne derdiniz?

Zor bir soru. Grup Genç “Yolda olmaya ve yolda kalmaya gayret eden, yordam arayanlar” mı desek… Rabbimiz sözümüzün  ağırlığından bizi koru…

Önünüze bir mikrofon konsa ve şu an söyleyeceğiniz ezgiyi tüm dünya aynı anda dinleyecek dense, hangisini söylerdiniz?

Murat Polat: Doğan her çocuğun sözü var / Düşen her damlanın sözü var

Mahir Arslan: Yürek yürek çile çile zor bir zamanda / Yangın yangın büyütt üğüm umudum Sen’sin

İzzet Okumuş: Tutunca zamanın aşk ellerinden / Hazanda kavrulan çöllerde yağmur / Rahmete yazılır her şey yeniden

İsmail Ergenler: O hepsine çalarak katılıyor.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.