Geçen ay öğretmenlere yönelik seminerlere davet edildik. Konu bir gençlik dili bulmak üzerineydi. İlk sayımızdan itibaren dillendirdiğimiz derdimizi anlattık bu seminerlerde. Eğitim alanında bir kızıl elma eksikliğinden bahis açtık sonra. “Dünya Bizi Bekliyor” dersek, bu eksikliğin giderilebileceğini, çünkü etrafımızda, özellikle bizi tanıyan ve bilen ülkelerde, dışarıdan ışıl ışıl parıldayan ülkemize yönelik büyük bir beklenti olduğunu söyledik. Bir yerde bir öğretmen elini kaldırdı ve itiraz etti: “Dünya bizi bekliyor diyorsunuz. Avrupa’da birkaç ülkeye gittim. Herkes İslam deyince Işid’i, El-Kaide’yi anlıyor, kimsenin bizi beklediği yok, siyaset yapıyorsunuz, biz gençlik psikolojisi dinlemeye geldik, siz ne anlatıyorsunuz?” Şöyle cevap verdim: “Karşı çıktığınızı düşünüyorsunuz ama aslında benimle aynı şeyi söylüyorsunuz. İşte tam da bu dediğiniz sebepten ötürü bizim topraklarımızdaki cari İslam anlayışını her tarafa yaymak zorundayız. Biz olmazsak saha bu ne idüğü belirsiz gruplara ve anlayışlara kalıyor. İşte tam da bu yüzden dünya bizi bekliyor. Siyasete gelince... Hayat siyasettir, siyaset de hayat... Siyaseti olmayanın gençlik politikası olmaz, siyaseti olmayan psikoloji de üretemez, dil de…” Biz GENÇ’te mevzi şeyler söylemedik, mevzilerin arkasından da konuşmadık hiç. Hem hayat, hem de dünya bizimdir. Buraya uyum sağlamaya değil, uyumu sağlamaya geldik. Sözünü tam söyleyenin, yarım işi olmaz, olmamalı da…

Elinizdeki sayı ile 9. senemize merhaba diyoruz, Cenabı Hak utandırmasın. İki ay sonra 100. sayımızı çıkartacağız inşallah, ne kadar şükretsek azdır. GENÇ, eline bir sayısını tutuşturduğum çocuğun, kapağa bakıp “hımm, bu Peygamberli dergiymiş…” dediği bir dergidir. Biz En Güzel İnsan’ın izini takip etmeye çalıştık hep. Ve hep şu soruyu sorduk: Nasıl oldu da O Âlemlere Rahmet‘in sözü önce gençleri cezbetti? Bu sorudan şu neticeyi çıkardık: O’nun dini adına konuştuğunu iddia edenlerin sözü önce gençleri çekmelidir kendine, çünkü gençlerin almadığı sözü kimse almaz.

Dosyamız, bu sene verdiğimiz hediye kitabımızla alakalı. Bu sene abone olan okuyucularımıza Dr. Adem Ergül Beyin “Medeniyetimizin Öncülerinden 365 Lider Davranış” isimli kıymetli eserini hediye ediyoruz. Bu kitaptan, inanıyoruz ki, yepyeni bir şafağa doğru yürümekte olan, eski Türkiye’nin köhnemiş kalıpları ile değil Yeni Türkiye’nin ümit verici heyecanları ile dolu genç kardeşlerimizin alacakları çok şeyler var. Alın, okuyun, yayın, okutun, tanıtın, bir gencimizin daha dünyasını GENÇ’le imar edin, umuyoruz ki gönlünüze bahar yürüyecek.

Bir sonraki sayımızda buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.