(Rusya)

Üç yıl önce Rusya’daki genç Müslümanlar arasında yaygınlaşan bir alışkanlık haline gelen sabah namazının akabinde birlikte futbol  maçları yapma arzusu aradan geçen zamanın da birikimiyle bir futbol liginin kurulmasına vesile oldu. Yüz elli civarındaki Müslüman sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek tanzim ettikleri otuz takımdan oluşan üç farklı lig kuruldu. Ahmed Magomedkamilov bu  ligin ilk resmi Müslüman hakemi oldu. Zamanla futbolcularla birlikte seyircilerin de ilgisi arttı bu maçlara ve çeşitli bölgelerden katılımlar olmaya başladı. Hatta Rusya’nın kendi futbol liginin alt yapısındaki gençlerden de yeni kurulan “salef ligi”ni tercih edenler de olamaya başlamış.

Salef ligindeki futbolun cazibesi oyun içindeki ve dışındaki güzelliklere dayalı. Maçlar sabah namazı topluca kılındıktan sonra  oynanıyor. Küfürleşme ve holiganlık kesinlikle yasak bu nedenle de futbolcu geçişkenliği sağlanıyor yani bir takımda sürekli  oynamak yasak. Takımlardaki futbolculardan bir kısmı normal hayatlarında namazla pek ilgisi olmayan insanlar olmalarına rağmen buradaki kurulan sıkı ve samimi dostluklarla kendilerini daha dindar ve inançlı hissederek namaza başlamışlar. Maçların seyirciye  açılması ile birlikte elde edilen gelirler de yoksullara dağıtılmaya başlanmış. Her gol atıldığında “Allahu Ekber” nidası yükselen bu  maçların ileride diğer ülkelere sıçramasını ümit ediyoruz.

Golü Değil Faul Yapmamayı Önemsiyorlar

(Pakistan)

Her yıl Pakistan’ın Pencap eyaletinde gençler arasında düzenlenen bir futbol turnuvası var. Eyaletin çeşitli bölgelerinden gelen sekiz futbol takımı arasında yapılan turnuvanın galibi bu yıl Muslim Football Club (Müslüman Futbol Takımı) olmuş. Muslim F.C. yi diğer  takımlardan ayıran en bariz özellik oyuncuların ahlaki olarak diğer takımlardan ayrılıyor olması. Bu takımda oynayan futbolcular gol  atmayı değil faul yapmadan oynamayı daha çok önemsiyorlar. Onların bu pozitif futbol anlayışı ilk yılda olmasa da zamanla futbollarına da yansımış ve bölgenin gol yemeden şampiyon olan tek takımı haline gelmişler. Faul yapmadan defans yapmak  neredeyse imkansızdır ancak Muslim F.C. de top koşturan bu gençler bunun aksini ispatlamak noktasında gerçekten profosyoneller. Bu takımın kaptanı olan Şerif Ali Khan bu yılki gibi oynadıkları takdirde her yıl şampiyon olabileceklerini ve kendilerini sadece ve sadece kendileri gibi oynayan bir takımın yenebileceğini söylüyor. Faul yapmadan futbol oynamaya çalışan takımlar çıkacağı konusunda şüphemiz yok.


Musa Yay'ın Yazısı.