Geçtiğimiz ay gençlik sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir çalıştaya katıldık. Herkesin eteğindeki taşları döktüğü verimli bir buluşmaydı. Ne yapılmalı sorusunu dert edinenler, ister istemez muhayyel bir düşman üzerinden konuşuyorlar. Kimisine göre medya bu düşman, kimisine göre aramızdaki koordinasyonsuzluk, kimisine göre de kaynak yetersizliği. Tehdidi kardeşinde görüp ona göre konuşlanan da var, gençleri savruk ve sorumsuz görüp zahiren ortada gözükse de fiilen kenara çekilen de... İlginç bir gözlemdi doğrusu. Tabir yerindeyse “bana düşmanını söyle sana çapını söyleyeyim” tadında bir buluşmaydı. GENÇ’i temsilen gitmiştik, biz de söz aldık ve dedik ki: Düşmanı yanlış yerde arıyoruz. Biz en az dört yüzyıllık bir geçmişte ona karşı siyasi ve kültürel imkanlarımızı kaybettik. Şu anda o, teknoloji vasıtasıyla herkesin zihin ve gönüllerinde cirit atıyor. Yakaladığını küresel vatandaş yapıyor. Buna karşı koymanın yolu küresel bir iddia sahibi olmak, gençlerimizi de bu iddia ile yedi iklim dört bucağa salmaktır. Halbuki bizim bir kızıl elmamız yok. Hep dillendirdiğimiz “Dünya Bizi Bekliyor” söylemi buna bir başlangıç olabilir. Diğer türlü kendi iktidar alanlarımız bile tehdit altındadır. Çünkü artık hat yoktur, bütün küreyi içine alan satıh vardır.

***

Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere ve Kudüs-ü Şerif. Üç güzide mescidimizin bulunduğu bu üç beldeyi biz ayrı severiz. Geçtiğimiz ay şerefli Kudüs’te şereften yoksun, katil bir güruh provokasyonlarda bulundu. “Ben oyumu felakete veriyorum şeyda” diyen şaire buradan bir selam ediyor, bu tür olayların Kudüs bilincimizi diri tutmamız gerektiğine dair işaret fişekleri olduğunu düşünüyoruz. Kudüs bizimdir. Kudüs, “bizimdir” diyenindir. Dosya konumuz bu bilince hizmet edebilirse bahtiyarız.

***

Sorumlu Sosyal Medya Seferberliği projemizin ilk ayağını 100 kadar üniversiteli kardeşimizle Ankara’da gerçekleştirdik. Bize ev sahipliği yapan KAGEM’e ve organizasyonun kahramanları Ankara GENÇ Gönüllülere teşekkür ediyoruz. Şimdi sırada Konya ve Denizli var.

***

“Medeniyet Öncülerimizden 365 Lider Davranış” adlı hediye kitabımızı dağıtmaya başladık. Elinize geçer geçmez, bir genci de bu güzel kitap ve bittabi GENÇ ve Tarih Gastesi ile buluşturabilseniz ne güzel olurdu.

Elinizdeki sayı 99. Maşaallah diyesiniz diye altını çiziyoruz. 100. sayımızda da buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.