MUHAMMET BİLAL MACİT KİMDİR?

1984’te İstanbul doğdu. Siyaset Bilimi Uzmanı; Sabancı Üniversitesi Toplumsal ve Siyasal Bilimler Bölümü’nü bitirdi. İlk yüksek lisansını İngiltere Brunel Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölümü’nde, ikinci yüksek lisansını da İngiltere King’s College London’da kamu yönetimi alanında yaptı. Halen İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler doktora programına devam etmekte. Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü’nde satış ve pazarlama uzmanı olarak çalıştı. Genç Siviller Derneği’nin sözcülüğünü yaptı. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi seçildi. İleri düzeyde İngilizce bilen Macit, evlidir.

Fatih Gazioğlu

Bilal Macit. AK Parti İstanbul Milletvekili... 2011 Genel Seçimlerinde seçildiğinde henüz 27 yaşındaydı. Girdiği mecliste sadece tarihe geçmekle kalmamış, siyaset yolundaki birçok gence de umut olmuştu. Peki gerçekten siyasetten umduğunu buldu mu? Gençlere öneriyor mu? Birlikte okuyalım...

Meclise giren en GENÇ milletvekili olarak TBMM tarihine geçtiniz. Öncelikle bu nasıl bir duyguydu? Gençlere erken yaşta siyaset önerir misiniz?

Parlamento, toplumun talepleri ve beklentileri doğrultusunda yasaların yapıldığı, millet iradesinin sembolü olan demokrasinin en önemli kurumudur. Toplumu temsil ediyor olmak, onlardan vekalet almak, toplum için çalışıyor olmak elbette gurur verici, büyük mutluluk. Ancak aynı zamanda uykuları kaçıracak kadar da büyük bir sorumluluk.

Erken yaşta siyaseti tabi ki öneririm. Ancak şunu belirtmek isterim ki bana göre siyaset yapmak, sadece parlamentoda milletvekili olmak değildir. Siyaset, kavga etmeden, kırıp dökmeden, diyalog yoluyla hayatı daha yaşanılır hâle getirebilmektir. Siyaset, dünyanın daha güzel bir yer olması adına söyleyecek sözünüzün olmasıdır. Bir genç için ise konformizmin serin sularından kurtulabilmek ve sorumluluk alabilmektir. Dolayısıyla hem partilerin gençlik kollarında hem de sivil toplumda ve hatta üniversitelerin öğrenci kulüplerinde ve parlamentoda genç arkadaşlarım siyaset yapabilir. Yeter ki bir derdimiz, söyleyecek sözümüz olsun.

Siyaset ile uğraşmak isteyen ya da o yönde hedefler koyan GENÇ’lere neler tavsiye edersiniz?

Bana göre gençlik sadece fiziksel esneklik değil aynı zamanda zihinsel esnekliği ifade ediyor. Siyasette gençlik biyolojik bir evreden ibaret olmamalı. Değişime, öğrenmeye açık olmayı benimseyerek, bu doğrultuda kendini iyi yetiştirmeyi, bunlarla beraber özgüvenlerini arttırmalarını ve vicdanın peşinden gitmelerini diliyorum. Gençlerin, gençlik kollarında, sivil toplum kuruluşlarında çalışmalar yapmalarının faydalı olacağına inanıyorum.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesisiniz. AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı aynı zamanda Türkiye Moritanya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı yapıyorsunuz. Bunların yanı sıra Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu, Avrupa Parlamenterler Forumu’nun da meclisteki Nüfus Kalkınma Grubu üyesisiniz. Maşallah Bu enerjiyi neye borçlusunuz? Gençlik iksiri mi yoksa… :)

Bunu her gece yatmadan önce bir bardak ılık suyun içine bir tatlı kaşığı bal ve ceviz ezmesi koyup bir dikişte içmeme borçluyum. Bu beni gün boyu zinde tutup birden fazla görevi aynı anda yapabilmemi sağlıyor, demek isterdim ama öyle değil. :)

Hatırlarsanız “siyaset sorumluluk almaktır” diye açıklamıştım. Moliere’in güzel bir sözü vardır: “Yalnızca yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz”. Bu aslında bizim inancımızla da çok örtüşen bir sözdür. Bunun için kişinin sadece yaptıklarından değil yapmadıklarından da kendini sorumlu hissetmesi ve daima daha fazla ne yapabilirim diye düşünmesi önemli. İnsanların sorunlarının çözümünde ve mutluluklarında pay sahibi olabilmek benim için en büyük motivasyon. Bu motivasyon ve sorumluluk duygusu daha fazla çalışmamı sağlıyor. Bir örnek vermek gerekirse Nüfus Kalkınma Grubu üyesi ve Türkiye-Moritanya Dostluk Grubu Başkanı olmam sebebiyle Moritanya’ya bir ziyaret gerçekleştirmiştik. Buraya Sağlık Bakanlığı ve TİKA aracılığıyla çeşitli hizmetler götürme fırsatı bulduk. Anne-bebek sağlığı ile ilgili çalışmalar yaptık. İmzalanan anlaşma gereği Moritanya’da tedavisi yapılamayan belirli sayıda hastanın ülkemizde tedavi olmasını sağlıyor ve oradaki doktorları buraya getirterek eğitim veriyoruz. Düşünsenize, bambaşka bir ülkede adını hiç bilmediğiniz belki de hiç tanıyamayacağınız insanların hayatlarını kurtarıyor, onların mutluluklarında sorunlarının çözümünde pay sahibi oluyorsunuz. Bu mutluluk asıl oy veren herkes için geçerli olmalı, vekiller sadece aracı olmuş oluyor.

Belirtmem gereken bir diğer konu da Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan ve Başbakanımız Sn. Davutoğlu’nun çalışma temposu. Toplum onları açılışlar ve toplantılar vesilesiyle devamlı bir çalışma halinde görüyor. Bu yüzden sizden de aynı oranda bir beklenti oluşuyor.


GENÇ'ın Yazısı.